– Jestem wzruszony otwierając dzisiejsze obrady. Kilkadziesiąt lat temu gdy moi rówieśnicy chodzili do szkół takich inicjatyw jak Sejm Dzieci i Młodzieży nie było. (…) To wyjątkowa okazja kiedy w Sejmie RP, w miejscu najważniejszych władz państwowych zasiada młode pokolenie posłów – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński witając dzieci i młodzież. Tegoroczny temat przewodni sesji brzmiał: Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości. Do udziału zaproszono młodzież zainteresowaną działaniem na rzecz swojej społeczności lokalnej.
Młodych parlamentarzystów przywitała także minister edukacji Anna Zalewska. – Chcemy, razem z waszymi rodzicami, byście byli obywatelami Polski, Europy i świata. Żebyście świetnie znali matematykę, bo bez niej nie ma XXI w., informatykę, język obcy, ale również polską literaturę. (…) Chcemy też abyście znali swoją historię, bo wtedy czujecie się ważni, dumni i bezpieczni, potraficie rozmawiać z rodzicami i dziadkami – powiedziała.
W obradach udział wzięli także Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, a także, po raz pierwszy zaproszony do sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. Dzisiejsze obrady, pod okiem członków Prezydium Sejmu, prowadzili marszałkowie juniorzy: Jakub Żebrowski, Kacper Szymczak oraz Igor Żarnowski.
Na konferencji prasowej odnieśli się XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży posłowie ugrupowania Kuki'15. – Jest to wyjątkowo ważny dzieci. W ławach poselskich zasiadało młode pokolenie, mówiło o tym, co ich boli i o tym, co chcieliby widzieć na polskiej scenie politycznej. Dzisiaj powinniśmy koncentrować się na wysłuchaniu młodych ludzi – powiedziała posłanka Elżbieta Borowska.
Pierwszy dziecięco-młodzieżowy parlament w Europie
Sejm Dzieci i Młodzieży to pierwszy dziecięco-młodzieżowy parlament w Europie. Młodzi posłowie, wyłonieni w konkursie dla uczniów szkół podstawowych i średnich, zasiedli w sejmowych ławach już w 1994 r. z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej. Obecnie podobne przedsięwzięcia są realizowane m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.
Uczniowie i uczennice ubiegający się o mandat posła mieli za zadanie znaleźć i podjąć działania zmierzające do zwiększenia znaczenia pamięci historycznej w społeczności lokalnej. Celem XXII sesji było kształtowanie postaw patriotycznych, rozpowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, upowszechnianie wiedzy o miejscach pamięci i ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej.
Do projektu zgłosiło się 626 dwuosobowych zespołów. Uczniowie z zespołów, które przedstawiły i zrealizowały najbardziej interesujące plany działań, zostali zaproszeni do wzięcia udziału w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Głównym organizatorem XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Tusk znów obiecuje pieniądze na zdrowie, ale internauci przypominają, że poprzednie obietnice skończyły się miliardami dla nielegalnej TVP
Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia
Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]
Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję