W Polsce wykonano ponad 28,4 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest prawie 12,7 mln osób. W kraju pobrano w sumie 5,2 mln Unijnych Certyfikatów COVID, w tym ponad 4,9 mln potwierdzających pełne zaszczepienie.
Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 28 447 379 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 12 682 542 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 58 414.
Do Polski wczoraj dotarło 2,6 mln dawek szczepionek Pfizer/BioNTech i 1 mln dawek firmy AstraZeneca
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 25 956 dawek. Zgłoszono 12 175 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Od 1 lipca szczepienia drugą dawką przeciw COVID-19 będą odbywały się w dowolnym punkcie. – Jeżeli punkt szczepień w danymi dniu dysponuje wolnymi szczepionkami, to szczepienie może być zrealizowane od ręki; nie będzie żadnych zapisów, żadnej biurokracji – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef MZ poinformował, że „bardzo wstępne wyniki na temat skuteczności trzeciej dawki szczepionki na nowe mutacje koronawirusa przedstawiła Moderna”. – Skuteczności na wszystkie nowe mutacje są zdecydowanie wyższe, niż przy takim standardowym podaniu preparatu w tej wersji. Ale to są jeszcze wyniki, które nie zostały zaudytowane, potwierdzone chociażby przez Europejską Agencję Leków, więc na razie traktujemy je jako wyniki wstępne, robocze – wyjaśnił Niedzielski.
Certyfikaty dla szczepionych
Wskazał, że to zależy od dwóch czynników: „po pierwsze od zakończenia procesu badania, po drugie od procesu certyfikacji przez EMA”. – My cały czas będziemy się opierali na tym potwierdzeniu wiarygodności – zaznaczył.
Wspomniał, że trwają rozmowy na temat możliwości odpłatności za szczepienie przeciwko COVID-19, czyli wprowadzenia go w normalny system refundacyjny. – Mamy tak zbudowany system refundacyjny, że są pewne grupy preferencyjne, które mają refundowane przez państwo takie szczepienie, na przykład osoby w wieku powyżej 75. czy 70. roku życia. Rozważamy, czy takiego systemu nie wprowadzić po 1 października - oczywiście w tej grupie refundacyjnej na pewno byliby uwzględnieni seniorzy – poinformował minister.
Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że w Polsce pobrano już w sumie 5,2 mln Unijnych Certyfikatów COVID, w tym ponad 4,9 mln potwierdzających pełne zaszczepienie.
Unijny Certyfikat COVID mogą pobrać osoby w pełni zaszczepione, które otrzymały dwudawkową lub jednodawkową szczepionkę. Jest on ważny od 14. dnia do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.