W Pekinie spotka się 28 przywódców państw. Nie zabraknie premier Szydło

– Do Pekinu przyjedzie 28 przywódców z zagranicy, a wśród nich znajdą się premierzy: Włoch, Hiszpanii, Grecji, Węgier Viktor Orban, a także szefowa polskiego rządu Beata Szydło. Na majowym szczycie mają być także prezydenci Szwajcarii, Czech, Filipin i Rosji – potwierdził minister spraw zagranicznych Chin.
Według szefa tamtejszego resortu może zabraknąć przywódców dużych państw Zachodu. Mowa o majowym szczycie w Pekinie w ramach inicjatywy "Pasa i Szlaku".
Jak czytamy w komuniakcie, to swego rodzaju reaktywacja dawnego szlaku handlowego z Chin do Europy, który z końcem średniowiecza wraz z rozrostem imperium tureckiego stracił na znaczeniu. Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie do Europy Zachodniej przez Polskę.
Minister Chin Wang Yi zapowiedział, że na majowym szczycie znajdą się premierzy: Włoch Paolo Gentiloni, Hiszpanii Mariano Rajoy, Grecji Aleksis Cipras, Węgier Viktor Orban, a także szefowa polskiego rządu Beata Szydło.
– To pozytywne, oparte na współpracy porozumienie, nie chcemy go upolityczniać – zaznaczył Wang w odpowiedzi na pytanie o to, czy strona chińska nie czuje się zmartwiona absencją przywódców większości dużych państw Zachodu.
Polecamy Klarenbach. Tu się Mówi
Wiadomości
Wiśniewska o umowie Mercosur. Bezpieczeństwo żywnościowe przehandlowano za zyski niemieckiej gospodarki
Mundial w Arabii Saudyjskiej może zostać przesunięty. FIFA rozważa rozegranie MŚ dopiero w 2035 roku
Europejskie kraje nadal masowo kupują ropę i gaz z Rosji. Machina wojenna Putina może liczyć na kolejne miliardy euro
Najnowsze

Wiśniewska o umowie Mercosur. Bezpieczeństwo żywnościowe przehandlowano za zyski niemieckiej gospodarki

Niemieckie masło na pokładach polskich samolotów. Bocheński dostał wyjaśnienia

Mundial w Arabii Saudyjskiej może zostać przesunięty. FIFA rozważa rozegranie MŚ dopiero w 2035 roku
