Przejdź do treści

W. Andrusiewicz: Polska z łącznie 3 mln szczepionek na grypę

Źródło: PAP

Łącznie będziemy mieli w Polsce 3 mln szczepionek na grypę – powiedział w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że jeśli dalej będzie zapotrzebowanie, resort wraz z Agencją Rezerw Materiałowych podejmą kolejne kroki, by dodatkowo skupować szczepionki.

Na antenie radia TOK FM Andrusiewicz pytany o dostępność szczepionek na grypę powiedział, że resor zdrowia wraz z Agencją Rezerw Materiałowych systematycznie starają się zwiększać liczbę szczepionek.

- Dokonaliśmy zapytania ofertowego i zakupujemy szczepionki jako swego rodzaju rezerwę państwową do szczepień – powiedział rzecznik.

Podkreślił, że te szczepionki nie będą przetrzymywane w magazynach, ale zostaną przekazane społeczeństwu do szczepień, choćby dla osób w wieku powyżej 75 lat, które są szczególnie zagrożone powikłaniami grypowymi.

Oświadczył, że w tej chwili sumarycznie będziemy mieli w Polsce w granicach 3 mln szczepionek. Powiedział, że jeśli wciąż będzie zapotrzebowanie w społeczeństwie, wówczas państwo podejmie kolejne kroki, aby te szczepionki dodatkowo skupować.

Adrusiewicz zwrócił uwagę, że w dotychczasowej historii "to nie państwo zamawiało i kupowało szczepionki, ale firmy prywatne, które zaopatrują rynek prywatny w związku ze szczepieniami, które się odbyły w minionym roku. To jest ten poziom wyszczepienia w Polsce 3,5-4 proc., na którego podstawie firmy prognozują zużycie. Państwo w tej chwili wkroczyło i zakupiło szczepionki, które będzie udostępniać obywatelom" – oświadczył Andrusiewicz

Pytany o rekomendacje dla rządu w związku z obchodami 1 listopada, kiedy większość Polaków nawiedza groby swoich najbliższych, rzecznik resortu zdrowia powiedział, że trakcie środowego posiedzenia sztabu kryzysowego w Ministerstwie Zdrowia omawiano m.in. kwestie związane z tym dniem.

- Mamy trzy tygodnie, w tym czasie może się wiele wydarzyć. Przygotowujemy się do tego wydarzenia, wypracowując różne scenariusze w zależności od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja. Na dziś mamy obowiązek noszenia maseczek na cmentarzach w strefie zielonej, czyli w strefie, gdzie nie ma obostrzeń, jeśli nie jesteśmy w stanie zachować dystansu, a jak wiemy, na cmentarzach nie będziemy w stanie go utrzymać. (...) W strefach żółtych i czerwonych maseczka jest obowiązkowa  – przypomniał Andrusiewicz.

- Maseczka to dziś najpewniejszy sposób zabezpieczenia się przed zakażaniem – podkreślił rzecznik resoru zdrowia.

Oświadczył, że został przygotowany scenariusz na wypadek, gdyby przed 1 listopada nastąpił drastyczny wzrost zakażeń.

Dziś za wcześnie jeszcze o tym mówić – jaki będzie ten wzrost zakażeń". - Pamiętajmy, że każda z tych prognoz uwzględnia inne zmienne. Bierzemy pod uwagę wszystkie zmienne – z każdej z czterech prognoz stworzonych na różnych modelach, więc najpewniejsze prognozowanie to jest to prognozowanie dwa tygodnie w przód. Wówczas wiemy, z czym możemy się mierzyć – powiedział Andrusiewicz.

W ocenie rzecznika prasowego MZ "na pewno w najbliższym czasie liczba zakażeń nie spadnie".

- Liczmy, że wprowadzenie kategorycznych obostrzeń w strefach żółtej i czerwonej oraz zerojedynkowa sytuacja dla policji, która będzie mogła wystawiać mandaty, może wpłynąć na najbliższe dni – powiedział Andrusiewicz.

Zapowiedział, że w czwartek będzie dwa razy więcej powiatów z obostrzeniami. - Wszystko wskazuje na to, że od północy z piątku na sobotę wszyscy warszawiacy będą chodzić w maseczkach – powiedział Andrusiewicz. 

PAP

Wiadomości

Zełenski nie podpisze umowy z USA? Problemem jednostronne zobowiązania

Kolejny atak islamskiego nożownika. Jedna osoba nie żyje

Tomasz Adamek komentuje politykę Trumpa. „To kwestia czasu”

Sąsiedzka sprzeczka zakończona strzałem w głowę. Sprawca był pijany

TYLKO U NAS

Morawiecki: oni kłamią w żywe oczy!

Ciecióra: Tusk nie jest w stanie budować świadomej polityki zagranicznej

Chadecja wciąż na prowadzeniu, ale konkurencja zyskuje poparcie

Mieszkańcy przeciwko „osiedlu kontenerowemu”. Boją się napływu migrantów

Abp Wojda: Europie dzisiaj bardziej zależy na zielonym ładzie natury, niż na ładzie Ducha Świętego

Mieszkańcy protestują przeciwko planom likwidacji przedszkola

„Gazeta Polska” wyprzedziła „Sieci” i „Do Rzeczy”

Trump chce, by Musk działał "bardziej agresywnie"

Nawrocki: „Nie wyślę wojska na Ukrainę, ale polscy przedsiębiorcy powinni ją odbudować”

Sygnał Czytelnika: mamy kolejny efekt czarodziejskiej różdżki minister Leszczyny

Eurokraci policzyli, ilu potrzeba żołnierzy, by zastąpić armię USA i obronić się przed Rosją

Najnowsze

Zełenski nie podpisze umowy z USA? Problemem jednostronne zobowiązania

Morawiecki: oni kłamią w żywe oczy!

TYLKO U NAS

Ciecióra: Tusk nie jest w stanie budować świadomej polityki zagranicznej

Chadecja wciąż na prowadzeniu, ale konkurencja zyskuje poparcie

Mieszkańcy przeciwko „osiedlu kontenerowemu”. Boją się napływu migrantów

Kolejny atak islamskiego nożownika. Jedna osoba nie żyje

Tomasz Adamek komentuje politykę Trumpa. „To kwestia czasu”

Sąsiedzka sprzeczka zakończona strzałem w głowę. Sprawca był pijany