Via Carpathia coraz bliżej. "Marzenia się zmieniają w czyny”

– Bierzemy udział w niezwykłym wydarzeniu, można powiedzieć pokoleniowym i epokowym. Bierzemy udział w podsumowaniu konferencji i podpisaniu deklaracji współpracy 9 państw, które podejmują się budowy wielkiego transeuropejskiego szlaku komunikacyjnego Via Carpathia. Marzenia się zmieniają w czyny – powiedział w Warszawie marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
W stolicy odbyło się spotkanie przedstawicieli państw zainteresowanych budową trasy Via Carpathia. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele resortów właściwych ds. transportu w państwach zainteresowanych rozwojem Via Carpathia w randze ministra lub wiceministra, marszałkowie Sejmu RP, posłowie do Parlamentu Europejskiego, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
Via Carpathia to nazwa korytarza transportowego przebiegającego przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię aż do Grecji.
Uczestnicy konferencji przekonywali o wysokiej randze szlaku Via Carpathia i konieczności zapewnienia środków europejskich w obecnej perspektywie jak również wpisania korytarza do sieci bazowej TEN-T na całym przebiegu przy kolejnej aktualizacji sieci TENT
Marszałek Sejmu przypomniał, że dziesięć lat temu po raz pierwszy intencję budowy Via Carpathi podpisały cztery państwa. – Dzisiaj mamy dwakroć więcej państw i deklaracja Łańcut 2 jest podpisywana w ministerstwie infrastruktury i budownictwa (…) realizujmy Via Carpathię z odgałęzieniami tak, aby cała Europa wzdłuż granic Schengen była obudowana tą wielką trasą komunikacyjną – dodał.
Z kolei minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział, że planowana inwestycja ożywi nie tylko wschodnie województwa Polski, ale także Słowacji, czy Węgier. Jak dodał, Via Carpathia ożywi relacje gospodarcze i handlowe z państwami Europy Południowej.
– Pan profesor Lech Kaczyński doprowadził w 2006 roku do podpisaniu deklaracji Łańcut. Wielkim zaszczytem dla nas jest to, że możemy być kontynuatorami (…) dzisiejsza konferencja potwierdziła determinację wszystkich państw, które dołączają do grupy – powiedział Adamczyk.
Dzisiejsza konferencja to kontynuacja inicjatywy powziętej w 2006 roku w Łańcucie pod patronatem i w obecności śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP. Podczas międzynarodowej konferencji w Łańcucie ministrowie ds. transportu siedmiu krajów, przez które przebiega szlak podpisali Deklarację Łańcucką, w której zobowiązali się m.in. do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu włączenia ww. szlaku na całej długości (Klaipeda - Kaunas – Białystok – Lublin – Rzeszów – Kosice – Miskolc – Debrecen – Oradea – Logoj - Calafat/Constanta – Sofija/Svilengrad – Thessaloniki) do sieci TEN-T w ramach prowadzonej w UE rewizji wytycznych w tej kwestii.
W grudniu 2014 roku europosłowie Platformy Obywatelskiej zablokowali projekt międzynarodowej autostrady łączącej kraje Europy Środkowo-Wschodniej z państwami bałtyckimi i krajami bałkańskimi. CZYTAJ WIĘCEJ
Deklaracja Łańcut 2 na rzecz budowy #Via Carpathia przez ministrów transportu podpisana. Historyczny dzień pic.twitter.com/dCkRpjX5aY
— Tomasz Poręba (@TomaszPoreba) 3 marca 2016
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości

Lewandowscy i Szczęsni razem na kolacji świętują sukces Barcelony. Ania w czerni, Marina w beżu – kto wyglądał lepiej?
Pierwsze słowa papieża Leona XIV do Polaków. Mówił o potrzebie dokonywania "mądrych wyborów" [WIDEO]
Najnowsze

Lewandowscy i Szczęsni razem na kolacji świętują sukces Barcelony. Ania w czerni, Marina w beżu – kto wyglądał lepiej?

Ten raport nie spodobał się muzułmanom we Francji. Tak wyznawcy islamu podbijają Europę

Tusk chowa pakt migracyjny. Debata zablokowana przed wyborami

Tomasz Lis nie przestaje zadziwiać. Daje zaskakującą radę Trzaskowskiemu [WIDEO]

Golińska: drożyzna Tusk to drożyzna antypolska

Pierwsze słowa papieża Leona XIV do Polaków. Mówił o potrzebie dokonywania "mądrych wyborów" [WIDEO]

Nielegalne finansowanie kampanii Trzaskowskiego. Matecki: nie było żadnej reakcji ABW, NASK, PKW, chociaż były o tym informowane
