Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, która określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji. Ustawa reguluje m.in. sprawy zakupu nieruchomości pod budowę Portu oraz infrastruktury mu towarzyszącej, a także określa uprawnienia pełnomocnika rządu.
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego pomiędzy Łodzią a Warszawą to sztandarowy projekt rządu Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci podkreślają, że będzie miał nie tylko wymiar gospodarczy i biznesowy, ale także geopolityczny. Budowa Portu ma zwiększyć bezpieczeństwo Polski na wypadek ewentualnego konfliktu zbrojnego. Potężny port komunikacyjny położony na południowy zachód od Warszawy będzie mógł przyjąć m.in. siły NATO. Ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pozwala m.in. na rozpoczęcie pierwszych działań związanych z zabezpieczeniem terenu pod inwestycję.
"Ustawa przewiduje, dla zabezpieczenia prawidłowości realizacji inwestycji, etap przygotowania obszaru inwestycji, który rozpoczyna wydanie rozporządzenia Rady Ministrów wskazującego gminy objęte przygotowaniem oraz środki prawne niezbędne do realizacji tego etapu postępowania" – czytamy w komunikacie wydanym przez Kancelarię Prezydenta RP.
"W ustawie zawarto regulacje dotyczące pozyskiwania praw do nieruchomości niezbędnych do realizacji inwestycji i ustalenia z tego tytułu odszkodowania. Ustawa wskazuje, iż nieruchomości określone w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie CPK stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa" – podaje Kancelaria Prezydenta RP. "W związku z wywłaszczeniem nieruchomości właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu przysługuje odszkodowanie odpowiadające wartości wywłaszczonych praw" – czytamy.
Centralny Port Komunikacyjny powstanie w gminie Baranów, położonej pomiędzy Łodzią a Warszawą. Władze zapewniają, że lotnisko będzie największym tego typu portem w tej części Europy i pod względem przepływu podróżujących będzie konkurowało z lotniskiem w Berlinie.