Udana operacja afgańskiego chłopca. Niedzielski: Trzymajmy kciuki!
– W środę rano jeden z afgańskich chłopców, którzy zatruli się grzybami, miał zabieg przeszczepu wątroby – poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. „Trzymajmy kciuki i czekajmy” – podkreślił. Minister zastrzegł, że stan obu zatrutych chłopców jest bardzo ciężki.
Minister zdrowia poinformował, że stan chłopców jest bardzo ciężki. – Jedno z tych dzieci miało już dzisiaj rano zabieg przeszczepu wątroby, ale to jest naprawdę bardzo skomplikowana medycznie sytuacja. Trzymajmy kciuki i czekajmy na to, co się będzie działo – powiedział Niedzielski w radiu RMF FM.
Afgańczycy ewakuowani z Kabulu do Polski trafili do ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku. W trakcie pobytu zatruli się grzybami, które znaleźli na terenie ośrodka. W stanie krytycznym w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka są dwaj afgańscy chłopcy. Młodszy z nich, pięciolatek z powodu uszkodzenia mózgu nie może przejść przeszczepu wątroby. Taką operację mógł przejść 6-latek. W szpitalu tym jest też 17-letnia Afganka, której stan jest stabilny.
W Centrum Zdrowia Dziecka zaczęła się operacja 6-latka z #Afganistan, który zatruł się muchomorem. Będzie miał przeszczepioną wątrobę. Młodszy chłopiec zostal zdyskwalifikowany z przeszczepu ze względu na uszkodzenia mózgu
— Adam Abramiuk (@a_abramiuk) August 31, 2021
Więcej informacji na antenie @rdcpolskieradio pic.twitter.com/618AK0HmY9
Rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak podkreśla, że nie wiadomo, dlaczego Afgańczycy zebrali i zjedli trujące grzyby. Zapewnia przy tym, że obywatele Afganistanu mają w ośrodkach zapewnione trzy pełne posiłki dziennie, w tym obiad składający się z dwóch dań, a także dostęp do ciepłych napojów przez całą dobę. W związku z zatruciem pracownicy wszystkich ośrodków dla cudzoziemców uczulą Afgańczyków, aby nie spożywali produktów niewiadomego pochodzenia, zaś rodziny tych, którzy ulegli zatruciu i przebywają w szpitalu, będą mogły skorzystać z opieki psychologicznej.
Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji pod opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców znalazło się 1021 obywateli Afganistanu. Afgańczycy przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców oraz w placówkach wojewodów wyznaczonych do odbycia kwarantanny po wjeździe do Polski. W ośrodkach mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieny osobistej, pomoc medyczną, psychologiczną oraz rzeczową (ubrania, zabawki dla dzieci itp.).