W ponad 1000 szkół uczniowie korzystają już z mLegitymacji szkolnej. Czekamy na kolejnych chętnych. Myślimy nie tylko o uczniach, ale i studentach, dla których też coś mamy.
Nasz cel to nie tylko podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, ale i ułatwianie samej nauki i uczniowskiego życia. Jak się okazuje mLegitymacja ułatwia też życie rodzicom…
Co im daje mLegitymacja? Nie tyle daje, co odbiera im… nerwów.
– mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie. Mało który nastolatek – gdziekolwiek by się wybierał – zapomina o telefonie. W związku z tym, dzięki zainstalowanej w nim mLegitymacji, rodzicom odpada stres związany z młodzieńczym roztargnieniem i utratą szansy na zniżki w kinie czy komunikacji miejskiej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – mLegitymacja to pełnoprawny dokument. Identycznie jak papierowa legitymacja, poświadcza uprawnienia uczniów do ulg i zniżek – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.
– Obecnie w ponad 1000 szkołach uczniowie mogą już korzystać z mLegitymacji szkolnej. Niebawem ta liczba się podwoi. Finalizujemy proste formalności z kolejnymi placówkami – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Aby móc zainstalować uczniom mLegitymację szkoła nie musi kupować żadnego sprzętu, czy ponosić innych wydatków. Staramy się, aby proces przystąpienia do naszego projektu był możliwie najprostszy i sprawny – dodaje szef MC.
mLegitymacja ma umocowanie prawne (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych), jest bezpieczna, nowoczesna i bezpłatna.
Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece, czy zakupie biletów do kina.
Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji – z powodu np. uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.