Przejdź do treści
18:10 WAŻNE: Podczas dzisiejszego Forum Klubów Gazety Polskiej we Wrocławiu wystąpiono z ważnym apelem do Prezydenta RP, o nadanie Tomaszowi Sakiewiczowi najstarszego i najwyższego odznaczenie państwowego Rzeczypospolitej Polskiej "Orderu Orła Białego"
17:20 Francja wspólnie z Ukrainą będzie produkować drony na jej terytorium. Urządzenia mają też trafić na wyposażenie francuskiej armii
16:33 Na naszej zachodniej granicy znów dochodzi do przerzutu ludzi. Niemiecka policja dwukrotnie wysyłała do Polski 6 Somalijczyków
15:51 Tomasz Sakiewicz: Wielkie podziękowanie dla Klubu Gazety Polskiej we Wrocławiu im. gen. Ryszarda Kuklińskiego, za 20 lat pracy na rzecz niepodległej Polski, szczególnie honorowego przewodniczącego Andrzeja Górnika oraz dla wszystkich klubów dolnośląskich
15:10 Wielka Brytania: Liczba aresztowań pracujących nielegalnie imigrantów wzrosła o połowę
14:13 Watykan: Leon XIV zadeklarował gotowość Kościoła na ekumeniczne ustalenie daty Wielkanocy
13:47 Hiszpania: Pół roku po wielkiej loterii podział wygranej dzieli trzy madryckie szkoły
13:16 IMGW: burze w cały kraju, na południu Polski upał
13:00 W. Brytania: Liczba aresztowań pracujących nielegalnie imigrantów wzrosła o 51 proc.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Wydarzenia Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Tryb. zbiera podpisy poparcia dla referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej imigracji Piotrków ul. Konarskiego. Poniedziałek-piątek w godz. 11-18
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

UWAGA! Polski klucz do koronawirusa

Źródło:

Jeżeli enzym [zawarty w koronawirusie] to jest zamek, to dorobiliśmy do niego klucz. Po pierwsze, nasze dokonanie to bardzo duży krok w stronę stworzenia testów diagnostycznych. Po drugie, to badania potrzebne do wykazania, że enzym jest niezwykle istotny z medycznego punktu widzenia. Po trzecie, dzięki rozpracowaniu go, można poszukiwać i testować odpowiednie leki. Wiemy, że zatrzymanie działania tego enzymu powoduje śmierć wirusa. Na 100 procent jest pewne: ten enzym jest kluczowy dla przeżycia wirusa SARS-CoV2 – mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej w najnowszym numerze tygodnika GAZETA POLSKA.

Tygodnik „Gazeta Polska” dostępny w kioskach w całej Polsce, ale również zachęcamy do kupienia tygodnika drogą cyfrową. WEJDŹ TU I KUP >>>>

 

Fragment:

Osiągnął Pan niebywały sukces, rozpracowując enzym zawarty w koronawirusie. Na czym polegały Pana prace i jakie mogą mieć znaczenie z naszego punktu widzenia?

Już na początku stycznia dowiedzieliśmy się od prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech, że jego grupa badawcza pracuje nad enzymem, który jest w wirusie. Jego budowa jest bardzo podobna do tego, który prof. Hilgenfeld opracowywał, czyli do SARS-CoV z 2002 roku. My współpracujemy z nim już od ponad czterech lat w kwestiach wirusa Ziki czy dengi. Profesor obiecał mi, że dostarczy enzym do laboratorium tak szybko, jak to możliwe. Profesor jeszcze w styczniu przebywał w Szanghaju, ponieważ był poproszony przez rząd chiński do pomocy przy walce z epidemią koronawirusa. Wówczas problem nie był aż tak ogromny, wymienialiśmy się informacjami z ośrodkiem niemieckim, a dzień po zakończeniu kwarantanny prof. Hilgenfeld przyjechał do wrocławskiego laboratorium, przywożąc enzym zarówno z nowego wirusa SARS, jak i starego. Zaczęliśmy je profilować, określać preferencje substratowe obu enzymów. Wykorzystujemy przy pracy specjalne biblioteki, zeskanowaliśmy i porównaliśmy wyniki. Pokazaliśmy, jaka jest optymalna sekwencja, rozpoznawana przez ten enzym.

Czy zbadanie tego enzymu to klucz do powstrzymania pandemii koronawirusa?

 

Jeżeli enzym potraktować jak zamek, to dorobiliśmy do niego klucz. Po pierwsze, nasze dokonanie to bardzo duży krok w stronę stworzenia testów diagnostycznych. Po drugie, to badania potrzebne do wykazania, że enzym jest niezwykle istotny z medycznego punktu widzenia. Po trzecie, dzięki rozpracowaniu go można poszukiwać i testować odpowiednie leki. Wiemy, że zatrzymanie działania tego enzymu powoduje śmierć wirusa. Na 100 procent jest pewne: ten enzym jest kluczowy dla przeżycia wirusa SARS-CoV2.

 

CAŁOŚĆ CZYTAJ W NAJNOWSZYM NUMERZE TYGODNIKA „GAZETA POLSKA”.

 

Gazeta Polska

Wiadomości

Ważne: Kluby Gazety Polskiej z apelem o nadanie Orderu Orła Białego dla Tomasza Sakiewicza!

Agitacja w armii. Oficer zbierał podpisy poparcia dla kandydatury Trzaskowskiego, a teraz zajmie się nim prokuratura

PSL planuje współpracę z prawicą? To na razie pytanie w ankiecie, ale już wywołuje emocje

Silne burze, trąby powietrzne i grad. IMGW ogłosiło alerty III stopnia dla tych regionów

Niemcy mają powody do zmartwienia. Ich przemysł traci miejsca pracy

Francja będzie wspólnie z Ukrainą produkować drony na jej terytorium

Niemiecka policja zdeterminowana, by zostawić w Polsce 6 Somalijczyków. Absurdalne sceny [WIDEO]

Tomasz Sakiewicz: Dziękuję Klubowi Gazety Polskiej we Wrocławiu za 20 lat pracy

Ludzie wściekli na organizację festiwalu sygnowanego przez Dawida Podsiadłę „Nie można było nic kupić, nawet wody!”

Liczba aresztowań pracujących nielegalnie imigrantów wzrosła o połowę

Pożar w domu opieki. Nie żyje jedna osoba, 19 rannych

Polityk Lewicy zaatakowała żonę Nawrockiego. Nie zgadniecie na co wpadła!

Forum Klubów "GP". Sakiewicz: Polacy masowo poszli na wybory! [NA ŻYWO]

STRIFE 14: Gala w Piotrkowie Trybunalskim już dziś!

Mazurek i Stanowski miażdżą Tuska! Porażka Giertycha i Hołowni. Odlot Wałęsy i Kidawy

Najnowsze

Ważne: Kluby Gazety Polskiej z apelem o nadanie Orderu Orła Białego dla Tomasza Sakiewicza!

Niemcy mają powody do zmartwienia. Ich przemysł traci miejsca pracy

Francja będzie wspólnie z Ukrainą produkować drony na jej terytorium

Niemiecka policja zdeterminowana, by zostawić w Polsce 6 Somalijczyków. Absurdalne sceny [WIDEO]

Tomasz Sakiewicz: Dziękuję Klubowi Gazety Polskiej we Wrocławiu za 20 lat pracy

Agitacja w armii. Oficer zbierał podpisy poparcia dla kandydatury Trzaskowskiego, a teraz zajmie się nim prokuratura

PSL planuje współpracę z prawicą? To na razie pytanie w ankiecie, ale już wywołuje emocje

Silne burze, trąby powietrzne i grad. IMGW ogłosiło alerty III stopnia dla tych regionów