"Solidarność" zwyciężyła, bo była wspólnym dziełem polskiego narodu - w chwili ciężkie próby pokazała, że jesteśmy odważnymi i otwartymi ludźmi, otwartymi na potrzeby drugiego człowieka - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji rocznicy Porozumień Sierpniowych. "Dziś ideały Solidarności są żywe w naszej polityce; zgodnie z dewizą prezydenta Lecha Kaczyńskiego staramy się pomagać tym najsłabszym, bo państwo powinno w czasach próby stać przede wszystkim przy tych, którzy potrzebują pomocy najbardziej", powiedział z kolei w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki.
Podczas wystąpienia zwracał uwagę, że wielka, szeroko zakrojona polityka społeczna, "polityka solidarnościowa dziś zmieniła oblicze Rzeczypospolitej". "Dziś tamte ideały, ideały Solidarności są żywe w naszej polityce" - mówił.
Premier zaznaczył, że obecnie przeżywamy największy kryzys od co najmniej 30 lat. "Kryzys bezpieczeństwa, kryzys geopolityczny, kryzys ekonomiczny, kryzys energetyczny. Na prawdę punkt zwrotny przynajmniej w gospodarczej historii świata, o ile nie po prostu w historii świata" - przyznał.
Jak dodał, zgodnie z dewizą prezydenta Lecha Kaczyńskiego "staramy się pomagać tym najsłabszym". "Bo właśnie państwo powinno w czasach próby stać przede wszystkim przy tych, którzy potrzebują pomocy najbardziej" - powiedział.
Premier @MorawieckiM w #Gdańsk: Dziękuję Solidarności i wszystkim ludziom tamtej epoki za wywalczenie naszej solidarności, wolności i niepodległości. Cześć i chwała bohaterom!
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 31, 2022
W tym kontekście przypomniał, że w tym roku rząd wielokrotnie obniżył podatki, wprowadził stawkę godzinową płacy minimalnej, która obecnie - mówił - jest netto ponad dwa razy wyższa niż siedem lat temu. "Podobnie średnia płaca wynosiła poniżej 4 tys. zł, dzisiaj jest znacznie powyżej 6 tys. zł" - mówił. Wskazywał też na programy społeczne i niskie bezrobocie. "To jest wszystko efekt współpracy z Solidarnością" - stwierdził szef rządu.
✌️ Premier @MorawieckiM w #Gdańsk podczas uroczystości upamiętniających 42. rocznicę strajków z 1980 r. i powstania NSZZ #Solidarność: Nasz wieszcz współczesnych czasów mówił: mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi. Ale myślę, że w robotnikach musiało być jej więcej niż odrobina. pic.twitter.com/BKrl3o0qWD
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 31, 2022
Prezydent RP przypomniał z kolei w liście do uczestników obchodów wydarzenia o których wielu może już nie pamiętać.
"Latem 1980 roku Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności. Strajkowali w wielu miejscowościach, w setkach zakładach pracy. Nie dali się zastraszyć, okłamać ani podzielić. Nie zadowolili się zwyczajowymi pustymi deklaracjami komunistycznych władz. Byli świadomi swojej siły – płynącej z jedności i przekonania o słuszności ich sprawy", napisał Andrzej Duda.
Jedna z piękniejszych polskich rocznic. Porozumienia Sierpniowe były triumfem naszej wolności i solidarności, pierwszym wielkim krokiem do odzyskania wolności. Mam nadzieję, że duch i siła wspólnoty, jaką Polacy mieli wtedy, wciąż w nas są ✌ 🇵🇱 #Sierpień80 pic.twitter.com/eE25j90HUn
— Grażyna Ignaczak-Bandych (@GIBandych) August 31, 2022
"Centrum i trwałym symbolem tamtych wydarzeń stała się Stocznia Gdańska. Z uczestnikami prowadzonego tu strajku okupacyjnego solidaryzowali się protestujący z całego kraju. Dwadzieścia jeden postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, wywieszonych przy stoczniowej bramie numer 2, a obecnie umieszczonych na liście najcenniejszych dokumentów UNESCO – Pamięć Świata, streszczało oczekiwania i troski milionów Polaków. Moment podpisania porozumienia ze stroną rządową, tutaj, w słynnej Sali BHP, stał się jednym z symboli sierpniowego sukcesu, a w perspektywie dekady – zapowiedzią upadku niedemokratycznego, opresyjnego systemu władzy", przypomniał prezydent.