Trzeba było tylu lat, aby oddać należny im honor. Westerplatte raz jeszcze [wideo]
Na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte odbyła się główna część uroczystości pogrzebowych 10 obrońców historycznego półwyspu. Swoją obecnością miejsce to zaszczycili prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier Mariusz Błaszczak, wiceminister kultury Jarosław Sellin, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz przedstawiciele władz samorządowych oraz rodziny boheterów.
Po nabożeństwie żałobnym w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, trumny ze szczątkami 10 obrońców Westerplatte zostały wyniesione z kościoła i umieszczone na pięciu wojskowych samochodach, które w kondukcie pogrzebowym przejechały ulicami Gdańska na Westerplatte.
Po dotarciu konduktu na Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte rozpoczęła się główna część uroczystości, której przewodniczy biskup polowy Wiesław Lechowicz.
Po przemówieniach prezydenta, wicepremiera i wiceministra trumny ze szczątkami 10 obrońców Westerplatte zostaną umieszczone w ziemi. Na półwyspie spoczną: mjr Henryk Sucharski, kpr. Jan Gębura, leg. Józef Kita, st. strz. Władysław Okrasa (Okraszewski), kpr. Bronisław Perucki, plut. Adolf Petzelt, st. leg. Ignacy Zatorski, st. leg. Zygmunt Zięba oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.
Szczątki polskich bohaterów zostały zidentyfikowane na zlecenie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku, która w 2019 roku rozpoczęła śledztwo w sprawie zbrodni wojennej i zbrodni przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu przez żołnierzy oddziałów niemieckich w pierwszych dniach września 1939 roku zabójstw żołnierzy Wojska Polskiego na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte.
Przeprowadzone w tej sprawie czynności doprowadziły do identyfikacji siedmiu żołnierzy, których szczątki odkryto w 2019 roku w czasie prac archeologicznych prowadzonych na terenie Westerplatte przez pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a następnie ekshumowano w śledztwie i poddano porównawczym badaniom genetycznym.