Trybunał w Strasburgu bada skargi bliskich dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyśle zapytanie do polskiego rządu czy ekshumacje były ingerencją w prawo bliskich do poszanowania prywatności.
– Komunikując rządowi polskiemu te skargi, Europejski Trybunał Praw Człowieka jednocześnie wyznaczył termin na przedstawienie wyjaśnień. Polski rząd ma czas do 22 listopada 2017 r. na przedstawienie swojej argumentacji – poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka, której prawnicy w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości reprezentują bliskich ofiar.
Europejski Trybunał Praw Człowieka wysłał zapytanie do polskiego rządu, czy zarządzone ekshumacje były ingerencją w prawo skarżących do poszanowania prywatności i życia rodzinnego – a jeżeli były, to czy były one niezbędne oraz czy bliscy mieli prawo do „efektywnego środka odwoławczego”. Europejski Trybunał Praw Człowieka poprosił też o informacje o postanowieniu, na którego podstawie ekshumacje są przeprowadzane.
– Zdaniem skarżących do wyjaśnienia przyczyn katastrofy wystarczająca byłaby ekshumacja w pierwszej kolejności tych ofiar, których rodziny nie wyrażają wobec tego sprzeciwu. Jedna ze skarżących wskazała dodatkowo, że uczestniczyła w identyfikacji zwłok swojego męża i jest przekonana, że nie doszło w tym zakresie do żadnej pomyłki – poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Polecamy Sejm na Żywo
Wiadomości
Republika. W "Kulisach Manipulacji" o godz. 22:45 Lisiewicz i Bąkiewicz mówić będą o Ryszardzie Cybie
Piotr Lisiewicz wraca do rady programowej Radia Poznań. W styczniu został odwołany za krytykę Owsiaka
Najnowsze

Dąbrowska-Pieczyńska: trzeba pamiętać kim jest Trzaskowski, niezależnie od jego póz

Sejm obniża składkę zdrowotną – prezes Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o większe nakłady na ochronę zdrowia

Kaleta alarmuje: Fundusze z NFZ znikają! Czy to początek końca publicznej opieki zdrowotnej?
