Policjanci z CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej przeprowadzili kolejne zatrzymania w ramach wspólnego śledztwa, dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie podejrzani są nabywanie substancji psychotropowych, środków odurzających i tzw. „dopalaczy” oraz wprowadzanie ich do obrotu. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.
Z ustaleń śledczych wynika, że rozbita grupa przestępcza wprowadzała do obrotu hurtowe ilości narkotyków i dopalaczy, rozprowadzając je wysyłkowo na terenie RP, a nawet państw ościennych. Z dotychczas zabezpieczonych w tej sprawie środków można było przygotować około 5 tysięcy działek marihuany oraz 100 tysięcy porcji innych substancji psychotropowych i psychoaktywnych.
W styczniu br. na terenie Republiki Czeskiej w ramach realizacji międzynarodowej pomocy prawnej przeszukano pojazd i kilka lokali należących do podejrzanych, ujawniając tzw. „magazyn mobilny”. W Ostrawie zabezpieczono 34 kilogramy „4 CMC”, będącej syntetyczną substancją z grupy „mefedronowej” w postaci kryształów. Przechowywane były one w specjalnych pojemnikach, które znajdowały się w samochodzie. Z ustaleń śledczych wynika, że ten towar również był przeznaczony na rynek europejski, w tym także polski. Czarnorynkowa wartość ujawnionego w Czechach towaru to ponad 450 tys. zł.
Kolejne działania przeprowadzono w marcu i wówczas zatrzymano następnych dwóch podejrzanych – pełniących rolę tzw. „słupów”. Według śledczych były to osoby, które założyły, a następnie udostępniły konta bankowe służące do „prania pieniędzy” pochodzących z przestępczego procederu. Osobom tym przedstawiono właśnie taki zarzuty, stosując środek zapobiegawczy w postaci dozorów policyjnych.
Ostatnią realizację funkcjonariusze CBŚP i ŚLOSG przeprowadzili w minionym tygodniu w powiecie gliwickim, zatrzymując kolejne cztery osoby, podejrzani w wieku 30-42 lat podejrzane są o magazynowanie, konfekcjonowanie oraz rozsyłanie narkotyków i dopalaczy. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzanie do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji tzw. „dopalaczy”. Ponadto jedna z osób usłyszała zarzut tzw. „prania pieniędzy”. Zatrzymani przyznali się do stawianych zarzutów i zgodzili na dobrowolne poddanie się karze. Po ogłoszeniu zarzutów zostali objęci środkiem zapobiegawczym w postaci dozoru policyjnego oraz poręczeniem majątkowym.
Dotychczas w sprawie przedstawiono łącznie 48 zarzutów wobec 18 podejrzanych, z czego 8 osób tymczasowo aresztowano. Podejrzanym w tej sprawie grozić może kara nawet do 15 lat więzienia. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.