Przejdź do treści

Trwa śledztwo w sprawie śmierci dziecka pogryzionego przez bulteriera!

Źródło: Portal X (d. Twitter)

Pies wykazuje agresję z wielu powodów, na przykład w sytuacjach, które go zaskakują, gdy poczuje się zagrożony lub gdy niezaspokajane są jego potrzeby. Także kiedy cierpi na dolegliwości fizyczne – wskazał w rozmowie z PAP behawiorysta i psychologii zwierzęcy Andrzej Kinteh-Kłosiński.

W środę w jednym z mieszkań w Zgorzelcu (Dolnośląskie) pies rasy bulterier zaatakował 7-tygodniowe niemowlę. Dziecko w ciężkim stanie trafiło do miejscowego szpitala; pomimo wysiłków lekarzy zmarło po niespełna dwóch godzinach. W czasie tragicznego w stukach zdarzenia w mieszkaniu przebywali rodzice dziecka. Pies należał do rodziny.

Behawiorysta zwierzęcy i psycholog, dyrektor Centre of Applied Pet Ethology Polska, Andrzej Kinteh-Kłosiński w rozmowie z PAP wskazał, że bulterier to rasa stworzona przez człowieka w XIX w. w Anglii. „Te psy zostały ukształtowane przez człowieka, aby brać udział m.in. w walkach, które organizowano w angielskich portach. Poprzez selekcję na przestrzeni lat uwypuklono w tej rasie wzorzec zachowania w postaci bezpośredniego, mocnego ataku” – powiedział behawiorysta.

Inną z cech tych psów jest odporność na ból, za co odpowiada stosunkowo wysoki poziom endorfin i enkefaliny w ich organizmach. „To naturalne opiaty, które powodują, że te psy są przyjacielskie, radosne i towarzyskie, z natury szczęśliwe. Z czasem w hodowli zaczęto wzmacniać właśnie towarzyski aspekt tej rasy i on teraz dominuje, ale wzorzec ataku – choć nie tak silny – wciąż pozostał” – tłumaczył Kinteh-Kłosiński.

Ekspert podkreślił przy tym, że „każdy pies i każde zwierzę, podobnie jak człowiek przejawia agresję”. „Każdy, choć w różnym stopniu. Pies wykazuje agresję na przykład w sytuacjach niespodziewanych i wówczas, gdy poczuje się zagrożony. Między innym wtedy, kiedy ktoś próbuje mu coś zabrać; kiedy nie ma zaspokojonych potrzeb; kiedy coś go boli, a właściciel to przeoczył” – wyliczał Kinteh-Kłosiński.

Behawiorysta zwrócił też uwagę na uwarunkowania dziedziczone. „Agresywność w tym przypadku może być uwarunkowana genetycznie – nie należy zatem rozmnażać psów, które są lękliwe albo nadpobudliwe. Ważne też dla rozwoju psów jest pierwsze kilkanaście tygodni życia – jeśli mamy psa z pseudohodowli, to zwierzę będzie po kilku tygodniach w domu reagowało strachem i nadpobudliwością” – mówił specjalista.

Kinteh-Kłosiński wskazał przy tym, że w 90 proc. przypadków psia agresja skierowana jest do domowników lub osób przebywających w domu, w którym żyje zwierzę. „Tu na przykład wzorzec ataku mógł się uruchomić w odpowiedzi na płacz niemowlęcia lub inną nerwową dla psa sytuację (…) ale tych czynników mogło być dużo więcej” – powiedział ekspert.

Sprawę śmierci 7-tygodniowej dziewczynki prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu. Postepowanie wszczęto w kierunku narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Nikomu nie postawiono zarzutów. Pies, który zaatakował dziecko został umieszczony w schronisku, gdzie zostanie poddany badaniom przeprowadzonym przez behawiorystę.

PAP, Portal X (d. Twitter)

Wiadomości

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Najnowsze

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki