Przejdź do treści
19:38 Ukraina: prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dokument w sprawie mianowania byłego premiera Denysa Szmyhala nowym ministrem obrony Ukrainy
17:53 PZPN: Jan Urban selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski
16:37 Bruksela: nowy budżet UE na lata 2028-2034 wyniesie 2 biliony euro
16:03 Syria: izraelski atak na Damaszek; ostrzelano m.in. pałac prezydencki, są zabici i ranni
16:00 Portugalia: w lipcu zanotowano rekordową temperaturę wody, sięgającą blisko 26 st. C
15:23 Ukraina: Rada Najwyższa poparła dymisję premiera Szmyhala
Republika W czwartek (17.07) gościem Radia Republika będzie Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, jeden z liderów Konfederacji
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Tomasz Łysiak: Obecnie pojawiają się głosy, które starają się umniejszyć roli Piłsudskiego. Ale był on szalenie ważny. To był geniusz, był wizjonerem

Źródło: Telewizja Republika

W poranku Telewizji Republika Tomasz Waloszczyk odwiedził Tomasza Łysiaka, publicystę i pisarza, współautora scenariuszy m.in. do filmu Smoleńsk, oraz do obecnie powstającego filmu „Legiony”, którego reżyserią zajmie się Dariusz Gajewski.

Film „Legiony” ma być superprodukcją- jednym z najdroższych filmów w historii Polski. Współautor scenariusza podkreślił, że takiego filmu jeszcze nie było. Filmy o legionach były, ale żadnej tak dużej produkcji o czynach zbrojnych legionistów w czasie I Wojny Światowej- o legionach Piłsudskiego- podkreślił pisarz.

Tomasz Łysiak przypomniał historię, związaną z pieśnią patriotyczną jaką jest Marsz I Brygady, który był kandydatem do hymnu. Tak naprawdę bardzo gorzka pieśń. Jest to nietypowe jak na marsz- wiąże się to z doświadczeniami legionistów, wkraczających z entuzjazmem z nadzieją że kolejne powstanie zakończy się sukcesem. Okazało się jednak, że królestwo nie zareagowało tak jak oczekiwali. Były miejsca, gdzie patrzono na nich ze zdziwieniem i lekką wrogością. To wiązało się z ponurym okresem po powstaniu styczniowym. Należy pamiętać ze kiedy rosjanie wychodzili z warszawy w 15 roku, ludzie płakali- że nasi odchodzą. Były miejsca gdzie witano ich z radością- jednak powstanie nie wybuchło. Nie udało się poruszyć narodu- stąd wydźwięk Marszu I Brygady.

Współautor scenariusza do filmu „Legiony” opowiedział także o tym kim byli bohaterowie Legionów o których powstaje film. Częściowo była to elita- studenci czekający na wojnę. Wielu z nich było w Związku Walki Czynnej. Nie było taż że, wybuchła I Wojna i nagle w Oleandrach walczono o wolność. To był długi proces. W Austrii tworzono związki strzeleckie- bo prawo na to pozwalało. Tam kształtowały się legiony. Nie byli przygotowani w sensie sprzętowym, miejscowi rymarze przygotowywali nawet wojsku paski do karabinów zamiast sznurków. Piłsudski ulepił ich trochę. Zapał i odwaga a także dobry humor- często czarny, pieśń i duch legionowy, to cechy które odznaczały polskiego żołnierza tamtych czasów. Także pamięć o przeszłości- przede wszystkim o powstaniu styczniowym. 6 sierpnia, kiedy wychodzili z Oleandrów, to dzień wcześniej była 50 rocznica stracenia Traugutta na stokach Cytadeli. Legioniści czuli się dziedzicami powstańców styczniowych- powiedział Łysiak.

Pisarz, nakreślił także, jak zbudowany będzie powstający film „Legiony”. Po części ma pokazywać bohatera zbiorowego- legionistów. Jest w filmie Piłsudski i Kasprzycki, ale tak naprawdę to film o tym pokoleniu o tych młodych ludziach. Jest główny bohater który nie jest taki jak inni, musi się nim stać w ciągu 2 lat walk legionowych, o których tak naprawdę mało się wie. Ciężko jest wymienić ludziom bitwy z I Wojny Światowej. Z II Wojną nie ma takiego problemu. Z Pierwszej- z bitwami legionistów jest problem, chociaż te bitwy są też na grobie nieznanego żołnierza- powiedział Łysiak.

Publicysta zdradził, że „Legionach” można będzie zobaczyć wspaniała bitwę. Nakręcona w spektakularny sposób- 10 dni zdjęciowych na jedną szarżę- pod Rokitną. Wydawało się, że szarża, to był rozkaz samobójczy dla ułanów. Jest mit polaka szaleńca- z szablą na czołgi. Odbieranie mu rozumu i robienie z żołnierza wariata. Tak nie jest! Oni przelecieli przez 4 rzędu rowów z umocnieniami. To było niesamowite- powiedział Łysiak

To będzie film o wspaniałym pokoleniu które rzuciło życie na stos- rzucili swoje kariery, miłości finanse, żeby walczyć o Polskę. O tym pokoleniu i o marszałku- ale nie biograficznie.

Obecnie pojawiają się głosy które starają się umniejszyć roli Piłsudskiego. Ale był on szalenie ważny. Czyn zbrojny legionów to przede wszystkim lata 14-16. To był geniusz, był wizjonerem wojskowym i nie tylko. Był niezwykle charyzmatyczny, magnetyczny. Jest wiele informacji o tym. Jest anegdota jak przyjechał do Rumunii do Króla w latach 30. Król czekał na niego na dworcu lekceważąco- z papierosem i rozmawiając z oficerami. Przyjechał pociąg. Wychodzi 2 oficerów, na schodkach staje Piłsudski. Król wyrzucił papierosa i stanął na baczność. To pokazuje jaka była siła Piłsudskiego jako postaci. Będzie scena z Oleandrów, Piłsudski zebrał wtedy legiony 3 sierpnia. Ma przed sobą skonfliktowanych chłopców. Są 2 obozy, ale Piłsudski wie, że ta wieczna polska kłótnia jest źródłem zła. On ich zbiera i mówi do nich, niech każdy strzelec zdejmie orzełek lub blachę z orzełkiem, i zamieńcie się an znak jedności. Tylko w jedności siła. Później było tyle konfliktów, nawet między żołnierzami. Była ciągła walka o to żeby legiony były polskie. Walka o to, żeby wszystkie legiony wyglądały jak Wojsko Polskie. Opowieść o ciągłym poszukiwaniu jedności- powiedział Łysiak.

Przypomniał również, że należy pamiętać o tym że Marszałek miał dorabianą czarna legendę. Było wtedy wiele konfliktów. Mówiono nawet, że ma (Piłsudski) telefon prywatny do Moskwy. Nawet tuż przed bitwą warszawską. W prasie pisano wtedy potworne rzeczy. Piłsudski był kluczową postacią w procesie odzyskania niepodległości- ale nie wywalczyli byśmy jej, gdyby nie Dmowski, Komitet Narodowy Polski w Paryżu, Stany Zjednoczone. Wszystkie wysiłki były w jednym celu. Trzeba dziękować Bożej Opatrzności, że wszystkie konflikty, często osobiste były odłożone i w momencie gdy było trzeba, jednoczyli się- powiedział w rozmowie z Tomaszem Waloszczykiem, pisarz Tomasz Łysiak.

Telewizja Republika
Źródło: Telewizja Republika
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Kidawa-Błońska nie chce w fotelu wicemarszałka Michała Kamińskiego

Taki sztab szkoleniowy powołał Jan Urban. Internauci komentują wybór nowego selekcjonera

Marcin Hakiel wraca do rozstania z Kasią Cichopek. "Zadałem pytania, dostałem kłamstwa"

Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"

Granica z Niemcami zabezpieczona? Nic z tych rzeczy, Matecki prezentuje znamienne WIDEO

Wiceminister Andrzej Szejna z Nowej Lewicy nie wróci już na stanowiska wiceszefa MSZ

Decyzja bodnarowskiej prokuratury ws. Manowskiej rozgrzała internautów

Gmyz: Bodnarowcy podejmują kolejną próbę bezprawnego przejęcia Sądu Najwyższego

Leon XIV: polityka może łączyć, jeśli nie zadowala się propagandą

Oficjalnie: Jan Urban selekcjonerem reprezentacji!

UJAWNIAMY: 570 tysięcy na centrum integracji imigrantów w Lublinie – kulisy i powiązania Stowarzyszenia Homo Faber

Tak muzułmanie chcą podbić Zachód. Kulę zastępuje karta do głosowania [WIDEO]

Tak się robi "politykę historyczną" za KO. Są "Nasi chłopcy", a nie ma kata Obławy Augustowskiej Maksymiliana Schnepfa

Unijna solidarność w praktyce. Saryusz-Wolski podaje przykład

Sprzedaż biletów na MŚ 2026 rusza we wrześniu. Jak je zdobyć i co trzeba wiedzieć?

Najnowsze

Kidawa-Błońska nie chce w fotelu wicemarszałka Michała Kamińskiego

Granica z Niemcami zabezpieczona? Nic z tych rzeczy, Matecki prezentuje znamienne WIDEO

Wiceminister Andrzej Szejna z Nowej Lewicy nie wróci już na stanowisko wiceszefa MSZ

Decyzja bodnarowskiej prokuratury ws. Manowskiej rozgrzała internautów

Gmyz: Bodnarowcy podejmują kolejną próbę bezprawnego przejęcia Sądu Najwyższego

Taki sztab szkoleniowy powołał Jan Urban. Internauci komentują wybór nowego selekcjonera

Marcin Hakiel wraca do rozstania z Kasią Cichopek. "Zadałem pytania, dostałem kłamstwa"

Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"