To spełnienie przedwyborczych planów PiS-u! Pierwsze przysięgi żołnierzy WOT...
W niedzielę w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie słowa roty przysięgi wojskowej, w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, wypowiedzą po raz pierwszy żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej.
Przysięgę na sztandar wojskowy złoży tego dnia blisko 400 ochotników, którzy 6 maja rozpoczęli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Towarzyszyć im będzie kolejnych 400 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - rezerwistów, którzy w ostatnim czasie przeszli szkolenie wyrównawcze.
Przysięgi odbędą się w następujących lokalizacjach:
- Białystok, godz. 10.00, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki;
- Lublin, godz. 14.00, Plac Zamkowy;
- Rzeszów, godz. 18.00, Rynek Starego Miasta.
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) jako piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane w dniu 1 stycznia 2017 roku na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Już niespełna po trzech miesiącach od tego wydarzenia Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej osiągnęło zdolność do działania oraz formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami. W etapie pierwszym sformowane zostały także struktury trzech brygad w województwach: podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim – pierwsi żołnierze z tych właśnie jednostek w najbliższą niedzielę w obecności ministra Antoniego Macierewicza złożą przysięgę na sztandar. W tym etapie zostało również utworzone Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie trwa drugi etap budowy WOT, w którym formowane są kolejne trzy brygady OT, dwie w województwie mazowieckim oraz jedna w województwie warmińsko – mazurskim. Równolegle prowadzone jest szkolenie żołnierzy terytorialnej służby wojskowej w brygadach już utworzonych. W kolejnych etapach rozwoju WOT, w roku 2018 rozpocznie się formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 czterech brygad na zachodniej ścianie naszego kraju.
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Żołnierze WOT będą silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. Odciążą od tych zadań jednostki operacyjne, które będą mogły skupić się na zasadniczych kierunkach obrony.
W czasie pokoju zadaniem wojsk OT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie będzie oczywiście, zastępować służb ratowniczych, ale wspierać i uzupełniać ich działania.
Najważniejszy podmiotem Wojsk Obrony Terytorialnej są żołnierze – ochotnicy, którym bliskie są kwestie związane z patriotyzmem i umiłowaniem ojczyzny. WOT pozwala tym osobom zbalansować kwestie służby dla kraju czy społeczności z życiem rodzinnym i zawodowym.
Szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest w polskich realiach pod wieloma względami nowatorskie. Z jednej strony bardzo intensywne, bo ograniczone czasowo w zakresie szkolenia na placach ćwiczeń w składzie pododdziału z drugiej zaś ukierunkowane na zbudowanie w terytorialsach motywacji i umiejętności do samodzielnego rozwijania siebie.
Wyszkolenie żołnierza TSW będzie trwało trzy lata. Okres ten będzie podzielony na trzy fazy, każda po 12 miesięcy. W pierwszym roku tematyką szkolenia będą podstawy walki i przetrwania na polu walki. Drugi rok służby obejmie szkolenie specjalistyczne wynikające z przypisanej do żołnierza specjalności wojskowej. Trzeci rok przeznaczony będzie na zgrywanie plutonu, kompanii i batalionu.
System wartości Wojsk Obrony Terytorialnej budowany jest na tradycjach Armii Krajowej i powojennych antykomunistycznych organizacji niepodległościowych.