Przejdź do treści
02:00 Węgry: teoretycznie istnieje punkt, po przekroczeniu którego nie warto już być częścią Wspólnoty. Mogę już teraz obiecać wyborcom, że jeśli zobaczę, że obecność w UE straciła sens, podejmę odpowiednie działania - zapowiedział Viktor Orban
22:22 Ukraina zamierza udostępnić swoje terytorium zagranicznym firmom zbrojeniowym, które chciałyby przetestować swoją najnowszą broń na froncie wojny z armią rosyjską
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Sąd Najwyższy otwiera niebezpieczną furtkę – zmiana płci bez kontroli rodziców!

Źródło: Wikipedia

Sąd Najwyższy podjął decyzję, która diametralnie zmienia system prawny w Polsce. Od teraz osoby chcące dokonać zmiany płci nie muszą przechodzić przez proces sądowy ani pozywać swoich rodziców. Sprawy te będą rozpatrywane w trybie nieprocesowym, bez konieczności przeprowadzenia dogłębnej analizy i bez udziału bliskich. To nie tylko podważenie dotychczasowych zasad prawa, ale także otwarcie furtki do nieodwracalnych błędów.

Tym samym, państwo polskie rezygnuje z ochrony rodziny i stabilności prawnej na rzecz ideologicznych założeń, które mogą prowadzić do dramatycznych skutków zdrowotnych i społecznych. Brak takiej kontroli oznacza, że osoby, często pod wpływem impulsu lub presji otoczenia, mogą podejmować decyzje, których skutki odbiją się na ich zdrowiu i życiu.

Sąd odpowiedział na inne pytanie, niż było mu zadane

We wtorek, 4 marca 2025 roku, Sąd Najwyższy przyjął uchwałę, która zmienia dotychczasowy tryb prawny korekty płci metrykalnej. Od teraz nie będzie to już proces sądowy wymagający sporu prawnego, lecz postępowanie nieprocesowe, przypominające administracyjną korektę danych.

– Sąd właściwie odpowiedział na inne pytanie, niż zostało mu zadane

 – mówi portalowi tvrepublika.pl mec. Jakub Słoniowski z Ordo Iuris.

 – Dotychczasowa praktyka była jasna – osoba chcąca dokonać zmiany płci musiała przejść przez postępowanie sądowe, w którym dwie strony mogły przedstawić swoje argumenty. To pozwalało sądowi na pełną ocenę sytuacji. Teraz nadal będzie kontrola sądowa, ale ten mechanizm kontroli będzie pozbawiony innych stron postępowania, co może prowadzić do poważnych nadużyć

- dodaje prawnik

Zmiana trybu na nieprocesowy oznacza, że nie będzie już żadnej instytucji odpowiedzialnej za dokładną analizę każdej sprawy. Decyzje zapadać będą szybciej, często na podstawie jednostronnych dokumentów medycznych, bez uwzględnienia szerszego kontekstu, w tym sytuacji rodzinnej, psychologicznej i zdrowotnej osoby wnioskującej o zmianę płci.

Rodzice odsunięci od ważnej decyzji

Najbardziej uderzającym skutkiem tej decyzji jest całkowite pominięcie roli rodziców. Dotychczas, gdy niepełnoletnia lub młoda dorosła osoba decydowała się na zmianę płci, rodzice mieli możliwość uczestniczenia w sprawie i wyrażenia swoich obaw. Teraz ten element znika – bliscy zostają całkowicie odcięci od procesu, nawet jeśli istnieją poważne przesłanki zdrowotne przemawiające przeciwko takiej decyzji.

Doskonałym przykładem niebezpieczeństw wynikających z nowej uchwały jest historia 19-letniej dziewczyny, którą jej ojciec opisał w rozmowie przed kamerami z Janem Pospieszalskim.

Wychowana w tradycyjnej rodzinie, nagle podjęła decyzję o rozpoczęciu procesu zmiany płci. Rodzice byli zszokowani – przez całe życie ich córka nigdy nie wykazywała cech sugerujących, że czuje się mężczyzną. Była drobna, miała kobiece rysy, delikatność i wrażliwość typową dla kobiet. Decyzja ta przyszła nagle, po okresie izolacji spowodowanej nauczaniem zdalnym i kontaktach z nowym środowiskiem.

– Byliśmy w szoku. To była nasza córka, dziewczyna, która nagle oznajmiła, że jest mężczyzną i musi natychmiast podjąć terapię hormonalną. To nie była jej świadoma decyzja, to było coś, co ktoś jej wmówił

 - opowiadał Pospieszalskiemu

Dramat rodziny pogłębił fakt, że dziewczyna cierpiała na poważną chorobę nowotworową, a testosteron, który miała przyjmować, mógł przyspieszyć rozwój choroby i doprowadzić do jej śmierci. 

Lekarze zignorowali ten fakt, a „zsieciowana grupa specjalistów” błyskawicznie wydała jej zaświadczenia umożliwiające rozpoczęcie tranzycji. Gdyby nie determinacja ojca, dziewczyna mogłaby zostać poddana nieodwracalnym zabiegom, które zagroziłyby jej zdrowiu i życiu.

Gdyby obowiązywała dzisiejsza uchwała Sądu Najwyższego, rodzice w ogóle nie mieliby możliwości interwencji. Nie dowiedzieliby się o decyzji swojej córki, nie mogliby przedstawić swoich argumentów przed sądem, nie mogliby powstrzymać procesu, który mógł ją zabić.

Państwo kapituluje przed ideologią

Nowa uchwała nie tylko eliminuje ochronę prawną osób dokonujących zmiany płci, ale także tworzy niebezpieczny precedens, upraszczając ważny dla życia proces, do poziomu formalności. Decyzja SN pokazuje, że instytucje państwowe przestają pełnić swoją podstawową funkcję – ochrony obywateli przed błędami, ideologiczną presją i pochopnymi decyzjami. 

– Sąd Najwyższy nie wziął pod uwagę tego, jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą ta zmiana. Brak kontroli prawnej oznacza, że osoby młode, niedojrzałe emocjonalnie, często pod wpływem środowiska, będą mogły podejmować pochopne decyzje, które mogą je zniszczyć

 - mówi naszemu portalowi mec. Jakub Słoniowski podkreśla:

To są "neosędziowie", czy ich nie ma ...

Na platformie X, radości z uchwały SN nie kryła minister ds. równości płci, Katarzyna Kotula.

- Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok. Polskie prawo nie może wykluczać, dyskryminować i dzielić polskich rodzin. Osoby transpłciowe, które chcą dokonać korekty płci, nie będą musiały już pozywać własnych rodziców, a sprawy o uzgodnienie płci, będą się toczyły droga nieprocesową

 - napisała kontrowersyjna polityk Lewicy.

Rzecz w tym, że gdyby przyjąć sposób myślenia jej środowiska, to uchwała SN jest nieważna. W składzie orzekającym znaleźli się... "neosędziowie", których obecna władza konsekwentnie nie uznaje za legalnych członków Sądu Najwyższego.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Sąd Najwyższy odrzuca „test niezawisłości”. Ważna decyzja zgodna z linią Komisji Europejskiej

Szef Astronomer'a poszedł na koncert z szefową HR. Złapały go kamery

Skandal na Kremlu: kochanka Ministra Obrony Rosji ujawniła sekrety państwowe

Joanna Kołaczkowska już wcześniej przygotowała Hrabi na swoje odejście

3 śmigłowce, 20 karetek. Dramatyczny wypadek w UK

Alcatraz - demokratka nie dba o bezpieczeństwo, martwi się kosztami

Potężny cios w gang Tren de Aragua

"Operacja lato" na Majorce: większość aresztowanych to nielegalni imigranci

Minister obrony: plany dotyczące Wielonarodowych Sił w Ukrainie są już gotowe

Orban: po przekroczeniu tego punkt nie warto już być częścią UE

Jednak Putin go nie przekupił. Fico się ugiął!

Dramat Polaków w Gdańsku! Kuba odwraca losy meczu i wygrywa 3:1

Paprocka o zarzutach Bodnara wobec Manowskiej: wyjątkowo słabe, żenujące

Chaos zamiast rządu. Goście Gójskiej o konflikcie Tuska z Hołownią

Nielegalni imigranci zrobili rozróbę w miejscowości pod Zieloną Górą. Musiała interweniować policja

Najnowsze

Sąd Najwyższy odrzuca „test niezawisłości”. Ważna decyzja zgodna z linią Komisji Europejskiej

3 śmigłowce, 20 karetek. Dramatyczny wypadek w UK

Alcatraz - demokratka nie dba o bezpieczeństwo, martwi się kosztami

Potężny cios w gang Tren de Aragua

"Operacja lato" na Majorce: większość aresztowanych to nielegalni imigranci

Szef Astronomer'a poszedł na koncert z szefową HR. Złapały go kamery

Skandal na Kremlu: kochanka Ministra Obrony Rosji ujawniła sekrety państwowe

Joanna Kołaczkowska już wcześniej przygotowała Hrabi na swoje odejście