Terlikowski: Pielgrzymowanie nie umiera

– Nie mam wrażenia, że pielgrzymowanie umiera. Na pielgrzymce spotkałem ludzi, którzy ostatni raz uczestniczyli w takim przedsięwzięciu 15, 20 lat temu, a teraz biorą żonę, synów i ponownie ruszają. Tacy ludzie będą wracać. Grupy rzeczywiście są mniejsze, ale entuzjazm jest dokładnie taki sam – przekonywał na antenie Telewizji Republika Tomasz Terlikowski, który we wtorek wrócił z pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.
Terlikowski opowiadał także o samym momencie wejścia na Jasną Górę oraz o emocjach, które temu towarzyszą.
– Jak się widzi wieżę, to jest to moment, w którym nogi same już idą. W grupie warmińskiej, w której również ja szedłem, kiedy dochodziliśmy do Wałów Jasnogórskich, padało się krzyżem przy powitaniu, ale przy samej kaplicy jest moment największej radości – powiedział.
Publicysta wyjaśnia także, dlaczego co raz mniej osób wyrusza na piesze pielgrzymki na Jasną Górę, zaznaczając przy tym, że pielgrzymki organizowane są także w inne miejsca.
– Z Olsztyna, z Białegostoku wyruszają pielgrzymki także do Ostrej Bramy do Wilna, więc ci ludzie pewnie nie pójdą jeszcze do Częstochowy, bo zwyczajnie nie mają tyle urlopu – uznał. – Tam jest dziedzictwo I RP, granice się przesunęły, ale pobożność ludzi została taka sama. Pielgrzymki łączą wszystkie religie, łączą Polaków, Litwinów, Białorusinów i to jest fenomenalne – powiedział.
Terlikowski dodał, że niektórzy wybierają o wiele trudniejsze szlaki, jak na przykład Camino de Santiago w północno-zachodniej części Hiszpanii. – Człowiek idzie dlatego, że jest grupa. Na Camino nie ma grupy, tam trzeba zmierzyć się z samym sobą – uznał.
Wymienił także inne, niecodzienne formy pielgrzymowania. – Ostatnio odbywają się także pielgrzymki nocne, w taki sposób idzie się np. do Lichenia. Są też pielgrzymki rowerowe, w zeszłym roku widziałem pielgrzymkę paralotniarzy i rolkowców. Organizator pielgrzymki, z której ja wyruszyłem w tym roku, wpadł też na pomysł, by zorganizować pielgrzymkę konną – powiedział Terlikowski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Terlikowski: Chrześcijaństwo to najbardziej prześladowana religia na świecie
Polecamy Rekonstrukcja rządu
Wiadomości
"Nie kaprys, tylko miłość". Olga Kalicka odpowiada Wolińskiemu po jego komentarzu o karmieniu piersią
Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” wśród czterech najpopularniejszych książek historycznych 2025 roku
Artykuł sponsorowany
Najnowsze

Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” wśród czterech najpopularniejszych książek historycznych 2025 roku
Artykuł sponsorowany

Robert Bąkiewicz zaprasza na XIV Marsz Powstania Warszawskiego

PILNE: Sejm zdecydował o postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu
