42 proc. badanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, oddałoby głos na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, a 26 proc. na kandydatów Koalicji Europejskiej. Zamiar głosowania deklaruje 58 proc. respondentów - wynika z sondażu CBOS.
W marcu zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego deklaruje 54 proc. badanych, przy czym 24 proc. – zdecydowanie. Odsetek respondentów zainteresowanych wyborami europejskimi wzrósł o 10 pkt proc. w stosunku do lutego.
44 proc. ankietowanych nie jest zainteresowanych wyborami do europarlamentu (spadek o 10 pkt proc. od lutego), przy czym 15 proc. zdecydowanie. Tak jak przed miesiącem 2 proc. respondentów wybrało odpowiedź "Trudno powiedzieć".
58 proc. ankietowanych deklaruje, że zamierza wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, co oznacza wzrost o 6 pkt proc. od lutego. 26 proc. jeszcze nie wiem czy weźmie w nich udział (bez zmian), a 15 proc. deklaruje, że raczej nie weźmie w nim udziału (spadek o 7 pkt proc.).
Wśród badanych, którzy zadeklarowali, że zamierzają wziąć udział w wyborach, 42 proc. oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość; Koalicja Europejska uzyskałaby poparcie 26 proc.
5 proc. respondentów byłoby skłonnych zagłosować na kandydatów ruchu Kukiz ’15, 4 proc. na Wiosnę, a 3 proc. na Konfederację KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy. 1 proc. respondentów zamierza poprzeć w wyborach do PE kandydatów Lewicy Razem (Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej). 1 proc. badanych zamierza głosować na inna partię niż wymienione w badaniu i tyle samo odmówiło odpowiedzi na pytanie o preferencje wyborcze.
Poparcie poniżej 1 proc. zanotowano w przypadku ugrupowań: Polska Fair Play, Ruch Prawdziwa Europa oraz Ruch 11 Listopada.
16 proc. jeszcze nie zdecydowało na kogo zamierza głosować.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7–14 marca 2019 r. na liczącej 1046 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.