Przejdź do treści

Taśmy z rozmów Kulczyka z Wawrzynowiczem, Sikorskim i Kwiatkowskim o Ciechu. "To dewastacja państwa"

Źródło: telewizja republika

Anita Gargas i Cezary Gmyz w programie „Zadanie specjalne” ujawnili nowe taśmy. Na nagraniach słyszymy rozmowy niegdyś najbogatszego Polaka Jana Kulczyka z ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, lobbystą Piotrem Wawrzynowiczem oraz szefem Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofem Kwiatkowskim. Rozmowy krążą wokół polityki rządu Donalda Tuska oraz prywatyzacji spółki Ciech S.A.

Sprawa Ciechu

– Ciech jest ważną spółką, dlatego że jest to jeden z większych koncernów chemicznych w Polsce. Jest to firma, która kontroluje produkcję sody, istotną w działalności także innych firm. To był gigant. Sprzedaż tej spółki budziła bardzo duże emocje. Były liczne wątpliwości co do zbyt niskiej ceny spółki – wyjaśniał Cezary Gmyz.

– Kurs akcji poszybował, w tej chwili jest dwa razy droższa, niż w chwili gdy była sprzedawana. Była to jedna z najlepszych stóp zwrotów z inwestycji – dodał.

– Członkowie zarządu Ciechu robili zakupy akcji, zupełnie tak jakby liczyli się z tym, że ta cena znacząco wzrośnie – stwierdził z kolei Wojciech Dudziński, audytor śledczy.

Nagrania zaprezentowane w programie zostały zarejestrowane w Pałacyku Sobańskich w Warszawie, w gabinecie Jana Wejcherta.

Fragment rozmowy Jana Kulczyka z Piotrem Wawrzynowiczem:

Usunięto obraz.

Usunięto obraz.

– To przykład na to, że procedury przetargowe i negocjacje związane z prywatyzacją są fikcją, nie istnieją. Jest to iluzja, tworzenie wrażenia, że istnieje coś, czego nie ma – ocenił z kolei płk Grzegorz Małecki. Zdaniem byłego funkcjonariusza ABW i AW sytuacja prowadzi do wniosku, że „państwo polskie w dziedzinie zarządzania majątkiem nie istnieje, abdykuje na rzecz oligarchów oraz niejasnych powiązań i układów”.

Kolejny fragment rozmowy Kulczyk-Wawrzynowicz:

Usunięto obraz.

– Kierownik to oczywiście Donald Tusk. W tej rozmowie chodzi o przełamanie oporu Donalda Tuska przed kontaktami z biznesem – wyjaśniał Gmyz.

– Po aferze Orlenu Kulczyk był w niełasce polityków rządowych. Zakup Ciechu miał mu otworzyć bardzo szerokie spektrum, gigantyczny plan, przy którym sprawa Orlenu to pikuś – ocenił dziennikarz śledczy.

Rozmowa Kulczyk-Sikorski (fragment bardzo długiej wymiany zdań, która odbyła się w Pałacyku Sobańskich):

Usunięto obraz.

– Plan Kulczyka budzi respekt, bo on tak naprawdę planuje zdominowanie trzech rynków w Europie Środkowej, rynku gazowego, jest też gigantyczny projekt energetyczny, oraz rynku chemicznego – mówił Gmyz.

– Pół biedy, gdyby to Sikorski namawiał do tych planów Jana Kulczyka. Tu mamy z sytuacją, w której to przedsiębiorca rości sobie prawo do dysponowania siłami i potencjałem działalności państwa – komentował płk Małecki.

Fragment kolejnej rozmowy – Jan Kulczyk rozmawia z Krzysztofem Kwiatkowskim:

Usunięto obraz.Usunięto obraz.

– Tu chodzi o opisaną przeze mnie sprawę usunięcia z kodeksu spółek handlowych artykułu 585 o działaniu na szkodę spółek i za tym usunięcie bezpośrednio stał Krzysztof Kwiatkowski. Jak słucham, że ta zmiana była intencjonalna, to we mnie się po prostu krew gotuje. To przepis, który istniał także w przedwojennym prawie handlowym. Tutaj słyszymy, jak prawo jest pisane w interesie oligarchii. Usunięcie tego przepisu było ochroną wielu oligarchów przed postawieniem im zarzutów – tłumaczył ten wątek Cezary Gmyz.

Podkreślał, że bardzo ważne jest tutaj także to, że panowie rozmawiają o Ciechu, dlatego że NIK jest zobowiązana do przeprowadzania kontroli prywatyzacji. – Podczas rozmowy Kwiatkowski już wie, że wszystko jest w porządku jeszcze przed kontrolą – dodał.

Kolejny fragment rozmowy Kulczyk-Kwiatkowski:

Usunięto obraz.

– To co obserwujemy to dewastacja państwa polskiego. To powoduje wieloletnie straty. Państwo powinno wspierać biznes, ale po tego rodzaju wydarzeniach w Polsce będzie bardzo utrudnione zbudowanie wsparcia polskiego biznesu – ocenił płk Małecki.

– Nie przesądzamy o niczyjej winie, a wszystko co dzisiaj przedstawiliśmy ma związek z naszymi obowiązkami dziennikarskimi. Do tych obowiązków należy przekazywanie opinii publicznej ważnych informacji, które mają wpływ na życie kraju – oświadczyła na koniec programu „Zadanie specjalne” jego autorka Anita Gargas.

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Najnowsze

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa