Przejdź do treści
Republika Katarzyna Gójska zaprasza na program W PUNKT – najważniejszą wieczorną debatę polityczną w Republice. O 20:50 gośćmi będą: Adam Andruszkiewicz (PiS), Gustaw Marek Brzezin (PSL), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) i Marek Szewczyk (Konfederacja)
Republika Dziś o 20:15 gośćmi Danuty Holeckiej w Republice będą: Andrzej Śliwka z Prawa i Sprawiedliwości oraz Piotr Kusznieruk z Nowej Lewicy
19:04 Szef NATO: sankcje wtórne mogą mocno uderzyć w Indie, Chiny i Brazylię
18:59 Włochy: Julia Nawalna domaga się odwołania koncertu dyrygenta związanego z Kremlem
18:39 Katowice: akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. za tragiczny wypadek na A1
18:30 Konkret Tuska. Jak informuje Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 119,7 mld zł
18:00 Czerwiec był najtragiczniejszym dla cywilów ukraińskich miesiącem wojny Rosji przeciw Ukrainie od trzech lat – wynika z obliczeń ONZ, która zaapelowała o pilne zakończenie wojny. W ubiegłym miesiącu zginęły 232 osoby, a 1343 zostały ranne
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
14:59 Podkarpackie: Ostatnie burze i ulewy wyrządziły szkody w uprawach ok. 400 rolników
14:37 IMGW: podwyższenie stopnia ostrzeżeń dla północy kraju i alert RCB
14:28 Polska: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru hali w Mińsku Mazowieckim
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Tarnów – miasto historii, kultury i energii. Z wizytą w Małopolsce

Źródło: Telewizja Republika

W sobotnim wydaniu programu „Wstajemy” zaglądaliśmy do Tarnowa – miasta, które łączy bogatą historię z nowoczesnym podejściem do kultury, edukacji i rozwoju lokalnego. Rozmawialiśmy z samorządowcami, animatorami kultury i przedstawicielami instytucji, którzy na co dzień zmieniają Tarnów i jego okolice. Od planów władz miasta, przez lokalne atrakcje i enoturystykę, po pasję tworzenia w muzeach i centrach nauki – pokazaliśmy różne oblicza regionu i ludzi, którzy je współtworzą.

Tarnów znalazł się w centrum uwagi porannego programu „Wstajemy”. Program rozpoczęliśmy rozmową o Tarnowie -  Prezydent Jakub Kwaśny opowiedział nam o historii, wyzwaniach, które stoją przed miastem, planach rozwoju oraz o tym, jak Tarnów chce odpowiadać na potrzeby mieszkańców.

W programie rozmawialiśmy także z Marią Zawadą-Bilik, Dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Tarnowa oraz Marcinem PałachemDyrektorem Tarnowskiego Centrum Informacji i Prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, którzy opowiedzieli nam o turystyce miasta, enoturystyce i szlakch winiarskich, wydarzeniach kulturalnych, a także o roli samorządu w rozwijaniu miasta.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej – z oddziałami takimi jak Muzeum Etnograficzne czy Galeria Panorama na dworcu – zaprezentował jego dyrektor, Kazimierz Kurczab. To miejsce, w którym historia regionu opowiadana jest w nowoczesny sposób.

Wizyta objęła również Park Strzelecki i mauzoleum gen. Józefa Bema – symboliczne miejsce pamięci i refleksji. O historii tego miejsca opowiedziała nam Dorota Lewicka, przodownik po Tarnowie.  W Pasażu Odkryć, tarnowskim centrum nauki, Joanna Babula opowiedziała o sposobach popularyzowania nauki wśród dzieci i dorosłych. Widzowie poznali także Zalipie – kolorową wieś malowaną kwiatami – oraz zapowiedź Święta Owoców i Produktów Pszczelich w Pleśnej, o którym opowiadał wójt Józef Knapik.

Zajrzeliśmy także do świata sztuki i kreatywnych przestrzeni – w Tarnowie, w klimatycznym budynku dworca kolejowego mieści się Biuro Wystaw Artystycznych. To miejsce, które zachwyca swoją ofertą i podejściem do sztuki współczesnej. O wystawach i planach BWA opowiadała nam jego dyrektorka, Ewa Łączyńska-Widz.

Nie mogło zabraknąć rozmów o duchowym sercu miasta, czyli Tarnowskiej Bazylice Katedralnej. Jej historię i tajemnice przybliżył nam ks. Sebastian Musiał. To była wyjątkowa podróż przez wieki, architekturę i opowieści o ludziach, którzy współtworzyli to miejsce.

Źródło: N/A

Drugi dzień programu „Wstajemy” w Tarnowie upłynął pod znakiem sportu, historii i lokalnych inicjatyw. Gościem poranka był Jacek Brzeziński z Tarnowskiej Rady Sportu, który mówił o kondycji lokalnych klubów, promocji aktywności wśród dzieci, młodzieży i seniorów oraz o nadchodzących wydarzeniach.

Zamek w Melsztynie, choć dziś w ruinie, nadal przyciąga miłośników historii. Przypomniano jego dzieje i postać Spytka z Melsztyna – rycerza, który zapisał się na kartach dziejów jako buntownik i obrońca niezależności.

Rafał Kacprzak spotkał się z Edytą Ropek – mistrzynią świata we wspinaczce na czas. W rozmowie opowiedziała o swojej sportowej drodze i roli aktywności fizycznej w codziennym życiu.

W programie pojawił się również Jacek Czaja z Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej. Opowiedział o promocji tradycyjnego rzemiosła, regionalnych smaków i lokalnych producentów. CPL to miejsce, które łączy pasję, edukację i lokalną tożsamość – i buduje most między przeszłością a współczesnością.

Pokazaliśmy tylko fragment tego, co Tarnów ma do zaoferowania – ale jesteśmy pewni, że nasi widzowie zakochali się w tym mieście tak samo jak my!

Wiadomości

Bąkiewicz po decyzji prezydenta: dziękuję za odwagę, mądrość i obronę Polski

Inauguracja prezydenta Nawrockiego to początek odbudowy politycznej i gospodarczej Polski

Ostra wymiana zdań na linii Tusk-Duda. Poszło o ułaskawienie Bąkiewicza. Internauci też komentują

Tusk chce zablokować zaprzysiężenie prezydenta Nawrockiego? Premier zwleka z ważną publikacją

Wielowieyska z „Wyborczej” zaatakowała PiS ws. Brauna. Odpowiedź internautów była miażdżąca

TVP go nie chce, a Powstańcy nie wyobrażają sobie koncertu bez niego. Tomasz Wolny komentuje zamieszanie

Policjanci z Kalisza zabezpieczyli prawie 55 kilogramów narkotyków

Komunistyczni aktywiści zaatakowali chrześcijańską placówkę zatrudniającą bezdomnych

Mężczyzna wypchnął z okna była partnerkę. Usłyszał zarzuty

Poszła w górę! GUS podał dane dotyczące inflacji w czerwcu

„Za bardzo katolicki” dla szefowej „Pytania na Śniadanie”? Kammel ujawnia kulisy wyrzucenia Wolnego z TVP.

Wypadek na trasie S2 w Warszawie. Służby na miejscu, możliwe utrudnienia w ruchu

Resort Sikorskiego żąda od Watykanu wyciągnięcia ostrych „konsekwencji” wobec biskupów

Francja szykuje się na wojnę. Polska wymieniona jako kluczowy sojusznik

Prezydent o lądowaniu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego: Polska dziękuje za Pańską odwagę!

Najnowsze

Bąkiewicz po decyzji prezydenta: dziękuję za odwagę, mądrość i obronę Polski

Wielowieyska z „Wyborczej” zaatakowała PiS ws. Brauna. Odpowiedź internautów była miażdżąca

TVP go nie chce, a Powstańcy nie wyobrażają sobie koncertu bez niego. Tomasz Wolny komentuje zamieszanie

Policjanci z Kalisza zabezpieczyli prawie 55 kilogramów narkotyków

Komunistyczni aktywiści zaatakowali chrześcijańską placówkę zatrudniającą bezdomnych

Inauguracja prezydenta Nawrockiego to początek odbudowy politycznej i gospodarczej Polski

Ostra wymiana zdań na linii Tusk-Duda. Poszło o ułaskawienie Bąkiewicza. Internauci też komentują

Tusk chce zablokować zaprzysiężenie prezydenta Nawrockiego? Premier zwleka z ważną publikacją