Tarnów – miasto historii, kultury i energii. Z wizytą w Małopolsce

W sobotnim wydaniu programu „Wstajemy” zaglądaliśmy do Tarnowa – miasta, które łączy bogatą historię z nowoczesnym podejściem do kultury, edukacji i rozwoju lokalnego. Rozmawialiśmy z samorządowcami, animatorami kultury i przedstawicielami instytucji, którzy na co dzień zmieniają Tarnów i jego okolice. Od planów władz miasta, przez lokalne atrakcje i enoturystykę, po pasję tworzenia w muzeach i centrach nauki – pokazaliśmy różne oblicza regionu i ludzi, którzy je współtworzą.
Tarnów znalazł się w centrum uwagi porannego programu „Wstajemy”. Program rozpoczęliśmy rozmową o Tarnowie - Prezydent Jakub Kwaśny opowiedział nam o historii, wyzwaniach, które stoją przed miastem, planach rozwoju oraz o tym, jak Tarnów chce odpowiadać na potrzeby mieszkańców.
W programie rozmawialiśmy także z Marią Zawadą-Bilik, Dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Tarnowa oraz Marcinem Pałachem, Dyrektorem Tarnowskiego Centrum Informacji i Prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, którzy opowiedzieli nam o turystyce miasta, enoturystyce i szlakch winiarskich, wydarzeniach kulturalnych, a także o roli samorządu w rozwijaniu miasta.
Muzeum Ziemi Tarnowskiej – z oddziałami takimi jak Muzeum Etnograficzne czy Galeria Panorama na dworcu – zaprezentował jego dyrektor, Kazimierz Kurczab. To miejsce, w którym historia regionu opowiadana jest w nowoczesny sposób.
Wizyta objęła również Park Strzelecki i mauzoleum gen. Józefa Bema – symboliczne miejsce pamięci i refleksji. O historii tego miejsca opowiedziała nam Dorota Lewicka, przodownik po Tarnowie. W Pasażu Odkryć, tarnowskim centrum nauki, Joanna Babula opowiedziała o sposobach popularyzowania nauki wśród dzieci i dorosłych. Widzowie poznali także Zalipie – kolorową wieś malowaną kwiatami – oraz zapowiedź Święta Owoców i Produktów Pszczelich w Pleśnej, o którym opowiadał wójt Józef Knapik.
Zajrzeliśmy także do świata sztuki i kreatywnych przestrzeni – w Tarnowie, w klimatycznym budynku dworca kolejowego mieści się Biuro Wystaw Artystycznych. To miejsce, które zachwyca swoją ofertą i podejściem do sztuki współczesnej. O wystawach i planach BWA opowiadała nam jego dyrektorka, Ewa Łączyńska-Widz.
Nie mogło zabraknąć rozmów o duchowym sercu miasta, czyli Tarnowskiej Bazylice Katedralnej. Jej historię i tajemnice przybliżył nam ks. Sebastian Musiał. To była wyjątkowa podróż przez wieki, architekturę i opowieści o ludziach, którzy współtworzyli to miejsce.
Drugi dzień programu „Wstajemy” w Tarnowie upłynął pod znakiem sportu, historii i lokalnych inicjatyw. Gościem poranka był Jacek Brzeziński z Tarnowskiej Rady Sportu, który mówił o kondycji lokalnych klubów, promocji aktywności wśród dzieci, młodzieży i seniorów oraz o nadchodzących wydarzeniach.
Zamek w Melsztynie, choć dziś w ruinie, nadal przyciąga miłośników historii. Przypomniano jego dzieje i postać Spytka z Melsztyna – rycerza, który zapisał się na kartach dziejów jako buntownik i obrońca niezależności.
Rafał Kacprzak spotkał się z Edytą Ropek – mistrzynią świata we wspinaczce na czas. W rozmowie opowiedziała o swojej sportowej drodze i roli aktywności fizycznej w codziennym życiu.
W programie pojawił się również Jacek Czaja z Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej. Opowiedział o promocji tradycyjnego rzemiosła, regionalnych smaków i lokalnych producentów. CPL to miejsce, które łączy pasję, edukację i lokalną tożsamość – i buduje most między przeszłością a współczesnością.
Pokazaliśmy tylko fragment tego, co Tarnów ma do zaoferowania – ale jesteśmy pewni, że nasi widzowie zakochali się w tym mieście tak samo jak my!
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze

Wielowieyska z „Wyborczej” zaatakowała PiS ws. Brauna. Odpowiedź internautów była miażdżąca

TVP go nie chce, a Powstańcy nie wyobrażają sobie koncertu bez niego. Tomasz Wolny komentuje zamieszanie

Policjanci z Kalisza zabezpieczyli prawie 55 kilogramów narkotyków
