Przejdź do treści
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
14:59 Podkarpackie: Ostatnie burze i ulewy wyrządziły szkody w uprawach ok. 400 rolników
14:37 IMGW: podwyższenie stopnia ostrzeżeń dla północy kraju i alert RCB
14:28 Polska: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru hali w Mińsku Mazowieckim
13:17 IMGW: we wtorek i w środę deszczowo, z lokalnymi burzami
12:39 UE: Litwa chce przyjęcia 18. pakietu sankcji wobec Rosji i szybkiego rozpoczęcia pracy nad 19.
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Targalski: Arktyka to zamrożony konflikt

Źródło: Telewizja Republika

– Arktyka to poważny, zamrożony konflikt. Dlatego, że Arktyka, zwłaszcza teraz, gdy zaczęły topnieć lody, ma ogromne znaczenie gospodarcze. Okazuje się, że na Arktyce znajduje się do 20 proc. światowych zasobów ropy i do 30 proc. zasobów gazu. Do tego są tam metale takie jak platyna, miedź, złoto, srebro. No i oczywiście powstaje problem – kto będzie je wydobywał? – rozpoczął dzisiejszy „Geopolityczny Tygiel” dr Jerzy Targalski.

– Sytuacja konfliktowa polega na tym, że status Arktyki nie został ustalony. Są dwa podejścia. Jedno mówi tak, że to obszar morza otwartego, w związku z tym może każdy tamtędy przypływać. Strefa przybrzeżna wynosi do 370 km i sam środek jest wolny. Istnieje druga koncepcja – podziału całkowitego Arktyki. Gdyby do takiego podziału nie doszło to każde z państw może się starać o przedłużenie swoich wód przybrzeżnych o tzw. szelf. O ile jest to przedłużenie również szelfu. W tej sprawie musi wypowiedzieć się komisja ds. szelfu ONZ. Najbardziej zainteresowanymi w rozszerzeniu tych wód jest Rosja i Kanada. Także to konflikt zamrożony ponieważ nie ma określonego statusu. Zarówno Rosja, jak i Kanada, plus Dania i Norwegia roszczą sobie pretensje. Państwa, które wysuwają roszczenia całej Arktyki, a w tej chwili koncepcja podziału południkowego przeważa, starają się postawić innych przed faktami dokonanymi – ocenia prowadzący program „Geopolityczny Tygiel”.

"Rosjanie chcieliby mieć pół Arktyki, ale sami wydobywać surowców nie mogą, nie mają odpowiednich technologii"

 – Temu służy rosnąca obecność wojskowa na terenie Arktyki. Z jednej strony Kanada wybudowała bazę Marynarki Wojennej, a z drugiej strony po rosyjskiej stronie znajduje się archipelag wysp Franciszka Józefa. Tam Rosjanie wybudowali nową bazę, wyremontowano również starą bazą. Rosjanie dysponują więc dwoma bazami wojskowymi. Do tego przenoszą flotę północną okrętów podwodnych o napędzie atomowym, właśnie w ten rejon. Po czwarte w 2015 r. przeprowadzili tutaj manewry wojskowe. Rosjanie chcą więc postawić wszystkich przed faktami dokonanymi. Należy też zaznaczyć, że możliwość dopłynięcie do Azji przez wody północne skróciłaby tę trasę. Są dwie trasy. Tzw. przejście północno-zachodnie, które jest o 4 tys. kilometrów krótsze niż przejście do Azji przez Kanał Sueski. Jest też przejście północno-wschodnie, wzdłuż wybrzeży rosyjskich, od Morza Barentsa do Cieśniny Beringa na Pacyfik. Pierwsze jest przez wody, które Kanada uważa za swoje wewnętrzne, a drugie wzdłuż granic rosyjskich i to Rosja uważa je za swoje wody wewnętrzne i mogłaby je zablokować. Dla szlaków handlowych to się za bardzo nie nadaje, bo tam wkoło prawie nic nie ma, żadnych portów. Jednak dla transportu, czy dla działań wojskowych jest to bardzo ważne. Nie można też zapominać, że działania wojskowe można prowadzić przez Biegun Północny. Chodzi o zasięg lotnictwa bombowego, o rakiety itd. Wreszcie sprawa istotna – powracamy do surowców naturalnych. Zanim zachciało się Rosji Krymu, to były prowadzone rozmowy z obecnym sekretarzem stanu, który wtedy pracował w ExxonMobil i Amerykanie mieli się zaangażować w strefie rosyjskiej do wydobycia gazu i ropy. Dlatego, że Rosjanie chcieliby mieć pół Arktyki, ale sami wydobywać tych surowców nie mogą, bo nie potrafią, nie mają odpowiednich technologii. Te rozmowy musiały zakończyć się zawieszeniem, ponieważ weszły w życie sankcje – zakończył dr Targalski.  

Telewizja Republika

Wiadomości

Mężczyzna wypchnął z okna była partnerkę. Usłyszał zarzuty

Poszła w górę! GUS podał dane dotyczące inflacji w czerwcu

„Za bardzo katolicki” dla szefowej „Pytania na Śniadanie”? Kammel ujawnia kulisy wyrzucenia Wolnego z TVP.

Wypadek na trasie S2 w Warszawie. Służby na miejscu, możliwe utrudnienia w ruchu

Resort Sikorskiego żąda od Watykanu wyciągnięcia ostrych „konsekwencji” wobec biskupów

Francja szykuje się na wojnę. Polska wymieniona jako kluczowy sojusznik

Prezydent o lądowaniu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego: Polska dziękuje za Pańską odwagę!

Zaatakował nożem kobietę w 9 miesiącu ciąży!

Sprzedajesz w Internecie? Skarbówka ma cię na oku

Księżna Kate i książę William zachwyceni Igą Świątek. Padły gratulacje!

Najpierw Braun, teraz wystawa. Prezes PiS: Czy to skoordynowana akcja?

Nie chcą Rosjan na igrzyskach. Moskwa kieruje sprawę do Trybunału

Zalewska w Radio Republika: Decyzja USA nie jest dobra, ale to odpowiedź na brak propozycji ze strony UE

Skandaliczna wystawa w Gdańsku? Błaszczak: to zdrada polskich interesów!

Prokuratura: Prezydent Duda podjął decyzję ws. Roberta Bąkiewicza!

Najnowsze

Mężczyzna wypchnął z okna była partnerkę. Usłyszał zarzuty

Resort Sikorskiego żąda od Watykanu wyciągnięcia ostrych „konsekwencji” wobec biskupów

Francja szykuje się na wojnę. Polska wymieniona jako kluczowy sojusznik

Prezydent o lądowaniu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego: Polska dziękuje za Pańską odwagę!

Zaatakował nożem kobietę w 9 miesiącu ciąży!

Poszła w górę! GUS podał dane dotyczące inflacji w czerwcu

„Za bardzo katolicki” dla szefowej „Pytania na Śniadanie”? Kammel ujawnia kulisy wyrzucenia Wolnego z TVP.

Wypadek na trasie S2 w Warszawie. Służby na miejscu, możliwe utrudnienia w ruchu