Funkcjonariusze krakowskiej Delegatury CBA zatrzymali kolejne 6 osób w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę w latach 2013-2015.
Delegatura CBA w Krakowie, pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Regionalnej, prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę, wyłudzenia w latach 2013-2015 ok. 40 mln zł dofinansowania unijnego z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Finansów na nieistniejącą inwestycję, wyłudzenia zwrotu ok. 9 mln zł VAT oraz prania pieniędzy m.in w tzw. rajach podatkowych. Projekt, na który wyłudzono dotację, dotyczył inwestycji w linię do recyclingu odpadów z tworzyw sztucznych.
Już wcześniej agenci krakowskiej Delegatury CBA zatrzymali 20 osób m.in. prezesów oraz pracowników spółek uczestniczących w procederze.
Teraz ustalenia śledczych, zabrany materiał dowodowy pozwolił na wytypowanie kolejnych osób, które brały udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej.
W wątku dotyczącym m.in. pomocy w utrudnianiu stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych agenci CBA zatrzymali w Żyrardowie, Krakowie i Płocku sześć osób. Wszyscy usłyszeli w prokuraturze zarzuty.
Zatrzymani, w zamian za otrzymaną od wypranych pieniędzy prowizje, przyjmowali na rachunki swoich firm milionowe kwoty za fikcyjne zakupy lub usługi np. jako zadatek na ciężarówki, na części samochodowe, zaliczki zakup nieruchomości a następnie dokonywali ich wypłat gotówce w kilku transakcjach. „Wyprana” gotówka na końcu łańcuszka trafiała do organizatorów wyłudzenia, a pomocnicy zatrzymywali prowizję.
Śledztwo jest wielowątkowe, niewykluczone kolejne zatrzymania i powiększenie listy zarzutów.