"Tak dla rodziny, nie dla gender". Dr Bawer Aondo-Akaa: Genderowa Konwencja Stambulska zawiera zapisy przeczące prawu naturalnemu

– Jako Komitet Inicjatywy Ustawodawczej chcemy zwrócić uwagę na ten problem, bronić prawa naturalnego i naturalnej roli kobiety, definicji rodziny, która zapisana jest w Konstytucji – mówi w rozmowie z portalem TV Republika dr Bawer Aondo-Akaa, teolog i działacz pro life.
Dr Bawer, wraz z przedstawicielami Prawicy Rzeczypospolitej oraz Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, złożył dziś w Sejmie podpisy pod projektem ustawy dotyczącej Konwencji Stambulskiej zebrane przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender".
Konwencja Stambulska budzi sporo kontrowersji. Zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy w przestrzeni publicznej pojawił się temat jej wypowiedzenia. Najpierw bardzo mocno podkreślało to środowisko polityczne ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W listopadzie powrót tej sprawy do Sejmu zapowiedziała minister Marlena Maląg. Tym niemniej, aż do złożenia dziś przez Ordo Iuris i Prawicę Rzeczypospolitej podpisów zebranych pod obywatelskim projektem ustawy, niewiele słychać było o wypowiedzeniu Konwencji Stambulskiej.
#Kraj| Złożenie podpisów pod projektem ustawy dotyczącej Konwencji Stambulskiej przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender" #włączprawdę z #TVRepublika pic.twitter.com/Ta0UcFENpQ
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) December 28, 2020
Zwolennicy tej Konwencji uważają, że w sposób znaczący chroni ona kobiety przed przemocą. Przeciwnicy wypowiedzenia konwencji oskarżają środowiska konserwatywne, na czele z obecnym rządem, o wspieranie przemocy wobec kobiet. Ugrupowania podnoszące kwestię wypowiedzenia konwencji zwracają jednak uwagę, że w Polsce obowiązują już przepisy gwarantujące kobietom ochronę przed przemocą (pod koniec listopada weszło w życie m.in. prawo, na mocy którego przemocowiec musi natychmiast opuścić dom zamieszkiwany wraz ze swoją ofiarą - wystarczy do tego nakaz policyjny). Oprócz tego, w konwencji znalazły się zapisy ideologiczne.
Dlaczego Polska powinna wypowiedzieć Konwencję Stambulską? Zapytaliśmy o to dr. Bawera Aondo-Akaa, teologa i działacza pro-life.
–Według tej konwencji, problem leży w zagadnieniach płci, normalnego, tradycyjnego modelu rodziny. Według ideologicznej, genderowej Konwencji Stambulskiej, tzw. role płciowe: czyli kobieta i mężczyzna, są głównym powodem przemocy wobec kobiet. Oczywiście jest to wydumany argument - podkreślił nasz rozmówca.
– Jak wynika z badań, w krajach skandynawskich, rzekomo tak bardzo liberalnych i rozwiniętych, odsetek przemocy wobec kobiet jest wyższy niż u nas. Natomiast w kraju, takim jak nasza Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska odsetek przemocy jest zawsze dużo niższy. Kraje o rządach konserwatywnych znacznie surowiej traktują przemoc wobec kobiet - wskazał dr Bawer.
– Ideologiczna konwencja stambulska zawiera elementy, które przeczą prawu naturalnemu i które mają za zadanie łamać to prawo w całej Europie - dodał.
– Jako Komitet Inicjatywy Ustawodawczej chcemy zwrócić uwagę na ten problem, bronić prawa naturalnego i naturalnej roli kobiety, definicji rodziny, która zapisana jest w Konstytucji. Jesteśmy przeciwko genderowej konwencji stambulskiej, ale za małżeństwem, trwałym, tradycyjnym modelem małżeństwa i rodziny - wskazał teolog.