Tak ciepło w lipcu, jeszcze nie było. Globalny rekord temperatury
Średnie globalne temperatury lądu i oceanów w lipcu 2019 r. były najwyższymi w historii pomiarów. Na całej planecie, padło wiele rekordów ciepła, a w Arktyce i na Antarktydzie odnotowano rekordowo niski zasięg lodu morskiego – podała amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).
Średnia globalna temperatura w lipcu tego roku, była o 0,95 st. C wyższa od średniej XX-wiecznej i był on najcieplejszym miesiącem w ostatnich 140 latach, czyli odkąd zaczęto prowadzić pomiary w 1880 roku - wskazuje raport NOAA.
Wcześniejszy rekord ciepła należał do lipca 2016.
Jak podano w raporcie, dziewięć z 10 najcieplejszych lipców odnotowano po 2005 roku.
Rok 2019, biorąc pod uwagę pierwszych siedem miesięcy, okazał się też najcieplejszym rokiem w historii w większości Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Australii, Nowej Zelandii, południowej części Afryki, wielu regionach Pacyfiku, Atlantyku i zachodnim Oceanie Indyjskim.
W Europie był to piętnasty z kolei rekordowo ciepły lipiec, a w wielu krajach podczas fal upałów termometry pokazały najwyższe temperatury w historii - czytamy w raporcie.
SEE: Map of July 2019 Global Significant #Climate Events from @NOAANCEIclimate https://t.co/gzv7jcUf2x #StateOfClimate pic.twitter.com/rJncctL59d
— NOAA (@NOAA) 15 sierpnia 2019
Jan–July #temperature across the globe ties with 2017 as the 2nd hottest such period in the 140-year record: @NOAANCEIclimate https://t.co/gzv7jcUf2x #StateOfClimate pic.twitter.com/gvkYJQzVwX
— NOAA (@NOAA) 15 sierpnia 2019
W rekordowym tempie topniały też lody na obu biegunach.
Według raportu na mapie lipcowych temperatur znalazło się jednak też kilka „biegunów chłodu”. Niższe od średniej temperatury zarejestrowano w niektórych regionach Skandynawii, a także w zachodniej i wschodniej Rosji.
Czytaj także:
Polskie MSZ wzywa Rosję do zaprzestania nielegalnych działań skierowanych w Gruzję