TNS Polska: Większość Polaków uważa, że wprowadzenie euro będzie złe
Ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że wprowadzenie w naszym kraju euro będzie czymś złym. Przeciwnego zdania jest 15 proc. badanych, natomiast 23 proc. sądzi, że zamiana złotego na euro nie będzie ani czymś dobrym, ani czymś złym - wynika z sondażu TNS Polska.
Co dziesiąty badany (10 proc.) ma trudności z jednoznaczną odpowiedzią na to pytanie.
O wpływie wprowadzenia waluty euro w Polsce na sytuację gospodarstw domowych jest przekonana zdecydowana większość Polaków. Przy czym przeważają opinie, że wpływ ten będzie negatywny: 67 proc. Polaków uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania jest 14 proc. badanych, którzy spodziewają się pozytywnych zmian. 10 proc. badanych uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na sytuację ich gospodarstwa domowego. 9 proc. ankietowanych natomiast nie ma sprecyzowanej opinii.
Połowa Polaków (53 proc.) jest zdania, że waluta euro wpłynie niekorzystnie na polską gospodarkę. Przeciwnego zdania jest jedna czwarta badanych (24 proc.), a 8 proc. uważa, że wejście Polski do strefy euro nie wpłynie na stan polskiej gospodarki. 15 proc. ankietowanych nie potrafi wypowiedzieć się w tej kwestii jednoznacznie.
49 proc. ankietowanych uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na poczucie tożsamości narodowej. O korzystnym wpływie wspomina 15 proc. ankietowanych, natomiast zdaniem 23 proc. Polaków przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na naszą tożsamość narodową.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 13-18 marca 2015 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.