Szijjarto: Węgry i Polska zawsze mogą na siebie liczyć
Węgry i Polska zawsze mogły i zawsze będą mogły liczyć na swoje bezwarunkowe poparcie – oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, występując na uroczystym przyjęciu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
„Węgry i Polska zawsze mogły i zawsze będą mogły liczyć na swoje bezwarunkowe poparcie. Tak było w przeszłości i tak będzie w przyszłości” – oświadczył po ceremonii wręczenia wysokich polskich odznaczeń państwowych czterem Węgrom.
Szijjarto przypomniał, że bezwarunkową pomoc obu narodów widać choćby w XIX i XX wieku, kiedy to Węgry przyjmowały polskich uchodźców po zdławionych powstaniach, a ponad 4 tys. Polaków walczyło o wolność Węgier w latach 1848-49. „Dowodząc tysiącletniej wspólnoty losów w 1956 r. oba narody na raz powstały przeciw sowieckiej opresji” - zaznaczył.
„Dziś już oba narody mogą o sobie powiedzieć, że są wolne i niezależne(…) Ale wichry historii nie ucichły.(…) Dlatego codziennie powinniśmy wzmacniać, chronić i doświadczać tej historycznej przyjaźni, która łączy nasze narody” – powiedział.
Podkreślił, że Węgry i Polska także dziś są wystawione na poważne ataki tych, którzy „chcą utworzyć Stany Zjednoczone Europy, którzy chcą zmienić skład ludności Europy, którzy chcą przenieść Europę do okresu postnarodowego i postchrześcijańskiego, którzy chcą, byśmy zapomnieli naszą tożsamość narodową, nasze tradycje religijne i kulturalne”.
„Ale my tego nie akceptujemy. Przeciwstawimy się temu(…) Zawsze byliśmy europejskimi narodami, zawsze chcieliśmy silnej Europy i dziś też tak jest, ale nie chcemy Europy osłabionych, podporządkowanych narodów, chcemy Europy narodów silnych i dumnych ze swych tradycji historycznych, religijnych i kulturalnych” – podkreślił.
Jak zaznaczył, Polaków i Węgrów niezliczoną ilość razy próbowano uciszyć, ale to się nie udawało i teraz też się nie uda. „Wszyscy muszą zrozumieć, że my, mieszkańcy Europy Środkowej, nie zaakceptujemy, by traktowano nas jak drugą ligę Europy. Mamy swoje zdanie i wypowiadamy je” – oznajmił.
Swoje wystąpienie zakończył deklaracją: „My, Węgrzy, zawsze będziemy wdzięczni za waszą przyjaźń, zawsze będziemy wdzięczni za tę ogromną pomoc, jaką otrzymaliśmy od was w toku historii, i zawsze będziemy dumni, że my też mieliśmy możliwość wam pomagać”.