Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier złoży w czwartek wizytę w Polsce – poinformował w na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Tematem rozmów z ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną będzie kryzys na Ukrainie i sprawy UE.
Wojciechowski powiedział, że podczas spotkania ministrów "z pewnością zostaną poruszone także elementy stosunków dwustronnych". – Natomiast ze względu na kontekst międzynarodowy z pewnością w centrum uwagi będzie kryzys na Ukrainie – podkreślił.
1/2 Jutro szef @GermanyDiplo #Steinmeier odwiedzi #Polska Głównym tematem rozmów z szefem @MSZ_RP #Schetyna kryzys na #Ukraina & sprawy #UE
— Marcin Wojciechowski (@maw75) luty 4, 2015
Unia Europejska uzgodniła w zeszły czwartek, że rozszerzy listę osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie. Postanowiono, że w ciągu tygodnia zostanie przygotowana nowa lista osób, które zostaną objęte sankcjami wizowymi i finansowymi - w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów.
Ministrowie uzgodnili też, że przedłużają obowiązujące od marca ub.r. sankcje wizowe i finansowe do września bieżącego roku. Sankcje te dotyczą już 132 osób oraz 28 firm i organizacji. Są to zarówno liderzy ukraińskich separatystów, jak i rosyjscy politycy, wojskowi oraz osoby z otoczenia Kremla.
Prowadzone w sobotę w Mińsku rozmowy grupy kontaktowej, do której należy Ukraina, Rosja i OBWE, zostały zerwane. Członek grupy, były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma poinformował, że konsultacje zerwali separatyści. Były one poświęcone wdrażaniu porozumienia pokojowego z września ubiegłego roku.
Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Ołeksandr Zacharczenko w poniedziałek zapowiedział, że dopóki Kijów nie wyznaczy swojego oficjalnego przedstawiciela w grupie kontaktowej, nie będą prowadzone z Ukrainą rozmowy w formacie mińskim. "Eksprezydent Ukrainy Leonid Kuczma to prywatna osoba" - dodał Zacharczenko. Ukraina zaprzeczyła tej ocenie, a administracja prezydenta Petra Poroszenki przedstawiła oficjalne dokumenty, zgodnie z którymi Kuczma został jednak wyznaczony na wysłannika Kijowa do Mińska.
Podpisane 19 września w Mińsku memorandum przewiduje m.in. zawieszenie broni, utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy, z której ma zostać wycofana broń ciężka, oraz rozmieszczenie w strefie zawieszenia broni misji monitoringowej OBWE.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...
Niebezpieczna sytuacja z udziałem pasażerów: Kierowca autobusu chciał uniknąć kolizji, pojazd wylądował na słupie
Najnowsze
Duchowni od nowego roku zapłacą wyższe podatki
Kryzys w SOR w Bielsku-Białej – zawieszenie działalności w grudniu?
SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...
Nie żyje legendarny polski opozycjonista Jerzy Majchrzak