Przejdź do treści
Szef BBN o współpracy wojskowej z USA: rozmowy dotyczą zwiększenia liczby wojsk w stosunku do poprzednich deklaracji
PAP/Jacek Turczyk

Rozmowy o współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi nie dotyczą już wypełnienia ubiegłorocznych deklaracji o tysiącu dodatkowych żołnierzy USA w Polsce, lecz jak zwiększyć zapowiedzianą w niej liczbę żołnierzy, którzy mają zostać przysłani do Polski – powiedział szef BBN Paweł Soloch.

Soloch, który towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas środowej wizycie w Białym Domu, podkreślał też w rozmowie z PAP znaczenie współpracy prezydenta z rządem.

"Nie mówimy już o wypełnieniu deklaracji, lecz o tym, jak zwiększyć zapowiedzianą w niej liczbę kolejnych żołnierzy USA, którzy mają zostać przysłani do Polski" – powiedział Soloch PAP. Deklaracje prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa z czerwca i września 2019 przewidują, że do 4,5 tys. żołnierzy przebywających trwale w Polsce dołączy około tysiąca kolejnych. W środę Trump powiedział, że część z 9,5 tys. żołnierzy USA wycofywanych z Niemiec zostanie rozlokowana w innych krajach Europy, jednym z tych krajów może być Polska.

Szef BBN zaznaczył, że obie strony zdawały sobie sprawę, że na spotkanie wpłynęła pandemia koronawirusa – było planowane wcześniej, a odbyło się w pierwszym możliwym terminie po złagodzeniu izolacji.

Powtórzył, że było to pierwsze spotkanie Trumpa z głową państwa, a prezydent Duda wystąpił także jako przedstawiciel Europy, w tle wizyty była też niedawna deklaracja Trumpa o wycofania części wojsk z Niemiec.

"Prezydent po rozmowach z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą przed samym wyjazdem apelował w imieniu Europy, żeby Amerykanie swojej obecności w Europie nie zmniejszali" – zaznaczył Soloch.

Dodał, że zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce poruszano w rozmowach plenarnych i w cztery oczy, a konkrety będą ustalane między Pentagonem i MON. "Oczywiście prezydent patronuje całej akcji, bo została z jego inspiracji przeprowadzona" – dodał szef BBN.

Zwrócił uwagę, że pandemia wpłynęła też na ograniczenie ćwiczenia Defender-Europe 20, które miało być największym przerzutem wojsk z USA do Europy od 25 lat i miało m.in. wskazać, jakie jednostki i z jakimi zadaniami miałyby zostać dyslokowane w Polsce. "Spodziewamy się, że w pierwszej połowie lipca przedstawiciele Pentagonu będą rozmawiali z szefem MON o szczegółach technicznych, które - miejmy nadzieję - jeszcze przed jesienią ujrzą światło dzienne" – zaznaczył Soloch.

Szef BBN zwrócił też uwagę na udział w delegacji kpt. dr. Jacka Siewiery z WIM, który we Włoszech i Stanach Zjednoczonych był w celu wymiany doświadczeń z walki z koronawirusem. "Odbyło się to w kontekście prac badawczych nad zwalczaniem koronawirusa i szczepionką" – zaznaczył.

Wskazał też na deklarację współpracy w kwestiach energetycznych oraz "wsparcie polskiego stanowiska wobec gazociągu Nord Stream2, w kontekście eksportu amerykańskiego gazu i geopolitycznego uzależnienia Europy w znacznym stopniu od jednego źródła".

"Nasz prezydent patronuje pewnym przedsięwzięciom, np. w dziedzinie energii, również nuklearnej, inspiruje je, natomiast wykonawcą jest rząd. Prezydent jest osobą, która protokolarnie, a przez ostatnie pięć lat również faktycznie udowodniła, że jest w stanie nawiązać współpracę z prezydentem USA nie tylko z powodów formalnych, ale również dzięki kontaktom osobistym" – powiedział Soloch.

Stąd – dodał - "ścisła współpraca z rządem prezydenta, który przed wyjazdem konsultował się z premierem i poszczególnymi ministrami". "Stąd obecność w delegacji ministra obrony Mariusz Błaszczaka. Prezydent rozmawiał też z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim" – zauważył szef BBN.

Według Solocha "ścisła współpraca prezydenta z rządem pozwala prezydentowi formułować wobec prezydenta Trumpa propozycji naszych oczekiwań jeśli chodzi o współpracę gospodarczą".

"Sensem wizyty było także zacieśnienie relacji z najsilniejszą gospodarką świata w momencie wychodzenia z kryzysu pandemicznego i konieczności zwrócenia szczególnej uwagi na kwestie wzmacniania gospodarki" – dodał.

PAP

Wiadomości

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Najnowsze

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"