Świrski: Redakcja Newsweeka uważa, że relacje z Żydami są kompromitujące
Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski oskarża Newsweek o wykorzystywanie stereotypów antysemickich do celów kampanijnych. Zdaniem Świrskiego, w jednym z artykułów celowo podkreślono żydowskie pochodzenie teścia Andrzeja Dudy, aby zniechęcić „Polaków=antysemitów”. „Pora redaktora Lisa i spółkę otrzeźwić z antypolskiego i antysemickiego zaślepienia” – pisze w swoim oświadczeniu.
Oświadczenie Macieja Świrskiego:
"W polskim wydaniu Newsweeka z dn. 16.03.2015 ukazał się artykuł na temat Andrzeja Dudy, kandydata na urząd Prezydenta.
W artykule tym autorzy użyli antypolskiego stereotypu “Polaka-antysemity” do dyskredytacji Andrzeja Dudy.
W tekście tym znalazł się fragment na temat żydowskiego pochodzenia teścia Andrzeja Dudy – Juliana Kornhausera, polskiego poety. Z kontekstu w jakim umieszczono ten wtręt wynika, że autorzy artykułu uważają, że poinformowanie publiczności o tym, ze ktoś ma relacje z Żydami jest dla tego kogoś kompromitujące, oraz – co jest już zupełnie niesłychane, lecz równocześnie wskazujące na stan umysłów w redakcji Newsweeka – że poinformowanie Polaków o tym, że Andrzej Duda ma teścia pochodzenia żydowskiego powinno spowodować w oczach wyborców dyskredytację jego kandydatury – czyli redakcja Newsweeka użyła rasistowskiego stereotypu “Polak=antysemita” do tego, żeby poruszyć opinię publiczną przeciwko Andrzejowi Dudzie. Redaktorom z Newsweeka wydaje się, ze Polacy są antysemitami. Pora redaktora Lisa i spółkę otrzeźwić z antypolskiego i antysemickiego zaślepienia.
To że redaktorzy polskiej edycji Newsweeka napisali, że teść Andrzeja Dudy jest Żydem - to informacja.
To, że ta informacja jest podana w kontekście politycznych wyborów Dudy - jest wykorzystaniem stereotypu „Polak - antysemita”, czyli w oczach redaktorów Newsweeka Polacy to antysemici, bo po podaniu tej informacji powinni się od Dudy odwrócić - cały ten artykuł jest perfidną manipulacją, która na dodatek nie jest odczytywana w pierwszym odruchu.
Andrzej Duda może mieć teścia skąd chce, tylko, że pokazanie palcem przez Newsweek - "to Żyd!” jest wpychaniem polityki w antypolski stereotyp i na to nie ma zgody, ponieważ takie wskazywanie już jest segregowaniem i piętnowaniem. Polakiem jest każdy, kto przyznaje się do polskiego kodu kulturowego, bez względu na pochodzenie - czy jest Żydem, Niemcem, Czechem, albo Czeczenem - ważne, żeby uznawał polskość za wartość i był lojalny wobec Polski. W takim ujęciu wyciąganie pochodzenia Kornhausera jest działaniem antypolskim i antysemickim równocześnie.
Poniżej zamieszczamy list do właścicieli polskiej edycji Newsweeka, z kopią do właścicieli marki Newsweek. W przypadku braku reakcji będziemy eskalować. Nie może być tak, żeby kalumnie przeciwko Polakom pozostały bezkarne"
Treść listu:
Warszawa, 19.03.2015 r.
Dr. Mathias Döpfner
Chairman and CEO
Axel Springer SE
Axel Springer Str. 65
10888 Berlin
Szanowny Panie Prezesie,
W wydaniu polskiego Newsweeka z 16 marca 2015 ukazał się artykuł na temat jednego z kandydatów na stanowisko prezydenta Polski – Andrzeja Dudy.W tekście tym znalazł się następujący fragment:
„Dlaczego akurat Unia Wolności? Czyżby wpływ na ówczesne polityczne wybory Andrzeja Dudy miał jego teść, znany poeta i krytyk literacki prof. Julian Kornhauser? W 1994 r. Duda ożenił się z jego córką Agatą. Julian Kornhauser, z pochodzenia Żyd, w jednym ze swoich wierszy rozliczał się z Polakami biorącymi udział w pogromie kieleckim, za co przez prawicowców został okrzyknięty polakożercą”
W imieniu tysięcy członków i sympatyków Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom chciałbym zapytać kierownictwo wydawnictwa Axel Springer czy wykorzystywanie przez zatrudnianych w nim dziennikarzy stereotypów antysemickich jest standardem obowiązującym w Waszym wydawnictwie? Co więcej – czy niemieckie wydawnictwo goszczące w Polsce może używać argumentu o żydowskim pochodzeniu w debacie wyborczej?
Artykuł w Newsweeku ukazał się w tym momencie kampanii wyborczej, w którym urzędujący prezydent zaczął tracić poparcie, a pretendent – znacząco zyskiwać. Newsweek tym artykułem włączył się w kampanię wyborczą po stronie urzędującego prezydenta i chcąc zdyskredytować konkurenta, użył rasistowskiego stereotypu „Polaka antysemity”: pokazanie Andrzeja Dudy jako mającego związek z Żydami według Newsweeka miało Andrzeja Dudę skompromitować. Świadczy to o tym, że redakcja Newsweka uważa, że relacje z Żydami są kompromitujące, a więc wyznaje zasady wprowadzone w Norymberdze w 1935 roku.
Tego rodzaju publikacje nie służą dobrosąsiedzkim relacjom między Niemcami i Polską. Co więcej – czy redakcja Newsweeka i wydawnictwa Axel Springer policzyła wszystkie straty, które poniesie na skutek takiej publikacji?
Wzywamy do przeproszenia polskich czytelników zarówno przez redakcję Newsweeka jak i wydawnictwo. W przypadku braku reakcji w ciągu 7 dni od daty otrzymania tego pisma (wysłanego pocztą elektroniczną) zastrzegamy sobie podjęcie dalszych kroków, bolesnych dla Axel Springer i redakcji Newsweeka
Z poważaniem,
Maciej Świrski
Prezes Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom