Przejdź do treści
Święta Wielkanocne w Republice! Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!
canva.com

W Święta Wielkanocne Telewizja Republika zaprasza na transmisje wielu nabożeństw świętych. Nie zabraknie także również z pierwszej i drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, kulinarnych pyszności w programie „Smaki Lasu” oraz filmów o Wyjątkowych i Sprawiedliwych – „Prezydent” i „Matusia”. Szczegóły poniżej. Zapraszamy!

WIELKA SOBOTA 8 KWIETNIA

  • 15:00 Koronka Do Miłosierdzia Bożego – wspólna modlitwa różańcowa widzów Telewizji Republika.
  • 16:20 „Wspomnienie o Janie Pawle II” – dziennikarze Telewizji Republika zapraszają na specjalny reportaż o naszym Papieżu.
  • 19:00 Liturgia Wigilii Paschalnej – transmisja z kościoła pod wezwaniem św. Augustyna w Warszawie.

NIEDZIELA 9 KWIETNIA – WIELKANOC

  • 8:40 premierowy odcinek programu kulinarno-informacyjnego pt.: „Smaki lasu”.

Kolejny odcinek programu dla wielbicieli pysznej leśnej kuchni, z autorskimi przepisami Karola Kusa i Jakuba Wolskiego. Poprzez kulinarne doznania będziemy odkrywać ciekawe regiony Polski, podkreślać różnorodność naszej kuchni, jak i miejsc, w których się pojawimy. Przybliżymy widzom zdrowe dania przygotowywane w sposób tradycyjny, przygotowywane w otoczeniu natury, co jeszcze bardziej podkreśli ich charakter i smak. Tym razem przyrządzimy pierś z kaczki w miodzie wrzosowym z sałatką z coulis jeżynowym.

  • 9:05 film dokumentalny „Mój wujek Papież”.

Postać Jana Pawła II jest znana każdemu, jednak dzielić z nim najważniejsze chwile w życiu i cieszyć się jego dozgonną przyjaźnią mogli tylko nieliczni. Poznaj bardziej prywatną twarz Ojca Świętego oraz nieznane fakty z jego życia przedstawione w opowieści bohatera filmu – Andrzeja Kozłowskiego, ulubionego chrześniaka papieża.

  • 10:00 transmisja Mszy Świętej Zmartwychwstania Pańskiego z Watykanu i uroczystego błogosławieństwa Miastu i Światu – „Urbi et Orbi" – wygłaszanego przez papieża w dniu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
  • 12:30 specjalne wydanie programu „Polityczna kawa” w wielkanocnej oprawie. Gośćmi Tomasza Sakiewicza będą Barbara Konarska, Jan Pietrzak i Marcin Wolski.
  • 15:00 Koronka Do Miłosierdzia Bożego – wspólna modlitwa różańcowa widzów Telewizji Republika.
  • 18:55 fabularyzowany film dokumentalny „Matusia” – opowieść o Sprawiedliwej.

Film Instytutu Pamięci Narodowej to niezwykła opowieść o Sprawiedliwej: Matce Matyldzie Getter – tytułowej Matusi. Przełożona Prowincji Warszawskiej była inicjatorką i główną koordynatorką akcji ratowania dzieci żydowskich podczas II Wojny Światowej przez zakonnice Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Matka Matylda powtarzała: „Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić”. Kierowane przez nią Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ocaliło ponad 500 żydowskich dzieci. Mimo, iż za udzielanie jakiejkolwiek pomocy Żydom na terenie okupowanej Polski Niemcy karali śmiercią – żadna z sióstr zakonnych, ani osób pozostających pod ich opieką, nie zginęła. Z licznych relacji obecnych w filmie przebija przekonanie, że Opatrzność w sposób szczególny czuwała nad Zgromadzeniem.

Premiera filmu odbyła się 4 grudnia 2022 roku, w 80. rocznicę powołania Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 10 KWIETNIA

  • 7:00 zapraszamy na transmisję Mszy Świętej odprawianej z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
  • 15:00 Koronka Do Miłosierdzia Bożego – wspólna modlitwa różańcowa widzów Telewizji Republika.
  • 19:00 film dokumentalny „Prezydent”.

Dokument zrealizowany w 2013 roku przez Joannę Lichocką i Jarosława Rybickiego to pierwszy w historii film poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu. Został nakreślony przez ludzi, którzy go dobrze znali. Autorzy zaczynają opowieść rekonstruując przygotowania Prezydenta do wyjazdu na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Najbliżsi współpracownicy Lecha Kaczyńskiego i jego brat Jarosław Kaczyński przypominają przemówienie, które Prezydent planował wygłosić nad grobami polskich oficerów po- mordowanych na terenie Rosji. Relacje z ostatnich godzin życia Prezydenta i chwil po katastrofie w Smoleńsku, przeplatają filmy archiwalne i wypowiedzi, które pokazują drogę Lecha Kaczyńskiego z opozycji demokratycznej w PRL-u do najwyższych urzędów w państwie. Współpracownicy Prezydenta przypominają wydarzenia, które go ukształtowały... Premiera filmu odbyła się 8 kwietnia 2013 w kinie „Wisła” w Warszawie.

  • 20:00 film „Pielgrzym” – pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, która miała miejsce w dniach 2-10 czerwca 1979 roku.

Jedno z najważniejszych wydarzeń w 1000-letniej historii naszego kraju. Dziewięć dni, które zmieniły Polskę. Prawie 44 lata temu do Polski przybył największy z Polaków – św. Jan Paweł II na pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego do Ojczyzny po wyborze na Stolicę Piotrową.

Miliony ludzi na celebracjach, łzy, kwiaty, flagi i wzruszenie na twarzach – tak właśnie Polacy przeżywali przyjazd Papieża Wojtyły do Ojczyzny. Osoby pamiętające tamte dni przeżyją je na nowo. Młodszym Polakom film pozwoli doświadczyć tych wyjątkowo wzruszających chwil po raz pierwszy.

W czerwcu 1979 roku, na przekór komunistycznym władzom, tłumy wiernych wychodziły na ulice i witały swojego Papieża. A słowa Ojca Świętego w tym trudnym czasie dawały nam Polakom nadzieję i wiarę.

Ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja – Jan Paweł II, papież – wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień święta zesłania, wołam wraz z Wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi – mówił wówczas Jan Paweł II.

  • 21:25 film dokumentalny „Credo” – relacja z drugiej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1983 roku.

Druga podróż Jana Pawła II do ojczyzny odbywała się w pod hasłem „Polsko, Ojczyzno moja”. Przebiegała w znacznie odmiennych warunkach niż pierwsza. Był to okres po zamachu na Papieża (1981). Trwał stan wojenny. Jan Paweł II swoją drugą pielgrzymkę do Ojczyzny rozpoczął 16 czerwca od przyjazdu do Warszawy. W ciągu siedmiu dni poza stolicą odwiedził kolejno: Niepokalanów, Częstochowę, Jasną Górę, Poznań, Katowice, Wrocław, Górę św. Anny i Kraków.

Papież wlał nadzieję w społeczeństwo sterroryzowane wprowadzonym 13 grudnia 1981 roku stanem wojennym oraz otwarcie wsparł wolnościowe dążenia Polaków. W słowach Jana Pawła II znajdowały się czytelne odniesienia do „Solidarności”, jako ruchu społecznego – 23 czerwca w Dolinie Chochołowskiej doszło do historycznego spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z Lechem Wałęsą – przewodniczącym Solidarności.

Telewizja Republika

Wiadomości

System NASAMS trafił na wyposażenie ukraińskiej armii

Śledczy skonfiskowali towar wart ok 13mln euro

Wiadomo, gdzie najzdrowiej się zestarzeć

Huraganowe wiatry niszczą stare drzewostany Amazonii

Marszałek Szymon Hołownia kompletnie odleciał

Matysiak: rząd ma skandaliczne pomysły jeśli chodzi o Służbę Zdrowia

Niebezpieczna pogoda nadciąga – ostrzeżenia IMGW dla niemal całego kraju

Sasin: rząd chce wybrać prezydenta, który będzie częścią partii i będzie na każde skinienie Tuska

Krzysztof Antkowiak o swoim nawróceniu: Panie Boże, jeśli jesteś, błagam cię, pomóż mi, bo ja nie chcę już tak żyć!

Skarbówka ma gest. Agora oszczędzi na podatkach

Politycy Platformy Obywatelskiej ruszyli z falą ataków na K. Nawrockiego

Jakubiak nie wytrzymał: wy jesteście szaleni, chcecie mojego psa pozbawić...atrybutów!

Sprzeciw rolników wobec tzw. "ustawy łańcuchowej"

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski dla byłego prezesa PKOl.

Ekspert wypunktował ministrę od Hołowni

Najnowsze

System NASAMS trafił na wyposażenie ukraińskiej armii

Marszałek Szymon Hołownia kompletnie odleciał

Matysiak: rząd ma skandaliczne pomysły jeśli chodzi o Służbę Zdrowia

Niebezpieczna pogoda nadciąga – ostrzeżenia IMGW dla niemal całego kraju

Sasin: rząd chce wybrać prezydenta, który będzie częścią partii i będzie na każde skinienie Tuska

Śledczy skonfiskowali towar wart ok 13mln euro

Wiadomo, gdzie najzdrowiej się zestarzeć

Huraganowe wiatry niszczą stare drzewostany Amazonii