"Sukcesywnie zwiększamy nakłady na oświatę". Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało komunikat
"W ciągu niemal półtora roku nakłady na pensje dla nauczycieli wzrosną o ponad 16 procent" - napisano w komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Resort oświaty w 2017 r. dokonał rewaloryzacji wynagrodzeń nauczycieli, a od 2018 r. rozpoczął realizowanie rządowego planu podniesienia pensji nauczycieli.
"Na ten cel przekazaliśmy zwiększone środki w subwencji oświatowej. Odpowiadając na postulaty strony związkowej, przyspieszyliśmy również wdrażanie kolejnej transzy podwyżek. Od września 2019 roku wynagrodzenia pedagogów wzrosną o kolejne 5 procent" - czytamy w komunikacie.
W oświadczeniu napisano też, że w latach 2016-2019 subwencja oświatowa wzrosła o 5,5 miliarda złotych.
"Ze zdziwieniem przyjmujemy stwierdzenia, że samorządy »muszą dokładać do oświaty«. Otóż samorządy również są odpowiedzialne za oświatę. (...) Przykładowo, dla Warszawy subwencja na rok 2019 wynosi około 2 miliardów złotych. Wzrosła w stosunku do roku 2018 o 201 milionów złotych"- głosi komunikat.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, wzrost subwencji oświatowej dla wybranych miast wyglądał następująco: Warszawa - 11 procent, Rzeszów - 13 procent, Lublin - 8 procent i Bydgoszcz - 8,5 procent.
MEN zapewnił finansowanie reformy edukacji
Ministerstwo przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma gwarancji, że część oświatowa subwencji ogólnej ma pokryć wszystkie wydatki oświatowe samorządów. "Zadania oświatowe związane z prowadzeniem i dotowaniem przez jednostki samorządu terytorialnego szkół i placówek oświatowych finansowane są nie tylko z części oświatowej subwencji ogólnej, ale także z innych źródeł dochodów: z innych niż oświatowa część subwencji ogólnej, dotacji celowych z budżetu państwa oraz dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego" - napisano w komunikacie.
"Dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej oraz uszczelnieniu systemu podatkowego, dochody ogółem jednostek samorządu terytorialnego wzrosły w 2017 roku o ponad 16 miliardów złotych, czyli o ponad 7,5 procent względem roku poprzedniego. Obserwujemy korzystną dynamikę w dochodach własnych jednostek - wzrosły one w skali kraju o 6,2 procent. Dane za 11 miesięcy 2018 roku są również bardzo dobre i najprawdopodobniej wzrost dochodów własnych poszczególnych jednostek będzie jeszcze wyższy niż w roku poprzednim" - czytamy w oświadczeniu.
Resort oświaty zapewnił też finansowanie reformy edukacji. Dodatkowe środki na ten cel w 2018 roku wyniosły 148 milionów złotych.
"W subwencji na 2019 rok jest to dodatkowa kwota w subwencji w wysokości 243 milionów złotych. Już w 2017 roku samorządy otrzymały w ramach subwencji oświatowej dodatkowo 313 milionów zł na dostosowanie szkół do reformy, miedzy innymi na wyposażenie pracowni, zakup krzeseł, ławek oraz modernizację toalet - napisano w komunikacie.