Studenci walczą o swoje prawa. Ruszyła akcja „LepszeStudia”
Ruszyła akcja „LepszeStudia”, mająca na celu zebranie poparcia studentów dla nowelizacji ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym”.
Organizatorem akcji „LepszeStudia” jest Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, który zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym reprezentuje ogół studentów kraju oraz zrzesza wszystkie samorządy studenckie uczelni publicznych i niepublicznych w Polsce.
– Akcja „LepszeStudia” wystartowała, ponieważ prowadzimy działania zmierzające do zmiany ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Podczas dotychczasowych prac w podkomisji sejmowej nie udało się wprowadzić wszystkich zmian, o które zabiegaliśmy. Dlatego prosimy o wsparcie wszystkich studentów, aby przekonać posłów do głosowania za naszymi poprawkami – wyjaśnia portalowi telewizjarepublika.pl Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.
Parlament Studentów RP liczy, że akcja wzbudzi zainteresowanie wokół ich postulatów, a wsparcie studentów oraz organizacji młodzieżowych będzie istotną przesłanką do głosowania za zmianami.
– Staramy się o trzy główne zmiany w ustawie. Chcemy, żeby uczelnie zagwarantowały studentom programy studiów i efekty kształcenia w umowach student-uczelnia, chcemy utrzymania stypendiów dla osób, które obronią się przed terminem, chcemy także zagwarantowania stypendiów również studentom, którzy posiadają już jeden dyplom – tłumaczy Müller.
– Szczególnie istotny jest pierwszy postulat, który zgłaszany jest ze względu na troskę o jakość kształcenia. Chcemy, aby uczelnie obiecywały tylko to, co są w stanie zrealizować – dodaje szef PSRP. Obecnie umowa student-uczelnia zawiera jedynie informacje o wysokości opłat, które muszą wnosić studenci, chodzi m.in. o czesne, opłaty dodatkowe itp. Umowa nie gwarantuje jednak skutecznej możliwości egzekwowania obowiązków od uczelni, ponieważ nie musi zawierać informacji o treści programu studiów oraz zakładanych efektach kształcenia.
Postulat o stypendiach dla osób, które bronią swoje prace dyplomowe przed terminem wynika z tego, że obecnie w momencie wcześniejszego ukończenia studiów żakom przepadają wszystkie świadczenia wypłacane przez uczelnie. Studenci bardzo często są gotowi do zakończenia studiów wcześniej np. w maju. Celowo jednak przedłużają studia, ponieważ obecne przepisy karzą zdolnych studentów. Student, który wcześniej skończy studia nie ma wypłacanych środków stypendialnych, które otrzymywałby w przypadku obrony w późniejszym terminie – czytamy na stronie lepszestudia.pl.
„Chcę mieć prawo do stypendium dla najlepszych studentów oraz stypendium dla osób z niepełnosprawnościami niezależnie od ukończonych wcześniej kierunków” – brzmi trzeci z postulatów studentów. Wynika on z tego, że obecnie po ukończeniu pierwszego kierunku studiów traci się możliwość ubiegania o stypendium rektora dla najlepszych studentów oraz stypendium specjalnego dla osób z niepełnosprawnościami. Oznacza to, że nawet jeśli student jest bardzo zdolny i osiąga wysokie wyniki w nauce lub inne osiągnięcia, to nie może otrzymać stypendium rektora dla najlepszych studentów. Analogicznie, nie można otrzymać stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych, mimo że pomoc w dalszym ciągu jest potrzebna, a ukończenie pierwszego kierunku studiów nie spowodowało że niepełnosprawność cudownie zniknęła.
– Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uwzględniło część naszych poprawek, natomiast poprawki, które zgłaszamy są dla nas bardzo ważne – mówi Piotr Müller, zapytany o negocjacje z resortem nauki. – Nie możemy odpuścić ich wyłącznie kosztem dobrych relacji z ministerstwem czy posłami. Naszym zadaniem jest przede wszystkim reprezentowanie dobra ogółu studentów kraju – podkreśla przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.