Przejdź do treści

Studenci walczą o swoje prawa. Ruszyła akcja „LepszeStudia”

Źródło: zrzut ekranu ze strony lepszestudia.pl

Ruszyła akcja „LepszeStudia”, mająca na celu zebranie poparcia studentów dla nowelizacji ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym”.

Organizatorem akcji „LepszeStudia” jest Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, który zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym reprezentuje ogół studentów kraju oraz zrzesza wszystkie samorządy studenckie uczelni publicznych i niepublicznych w Polsce.

– Akcja „LepszeStudia” wystartowała, ponieważ prowadzimy działania zmierzające do zmiany ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Podczas dotychczasowych prac w podkomisji sejmowej nie udało się wprowadzić wszystkich zmian, o które zabiegaliśmy. Dlatego prosimy o wsparcie wszystkich studentów, aby przekonać posłów do głosowania za naszymi poprawkami – wyjaśnia portalowi telewizjarepublika.pl Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.

Parlament Studentów RP liczy, że akcja wzbudzi zainteresowanie wokół ich postulatów, a wsparcie studentów oraz organizacji młodzieżowych będzie istotną przesłanką do głosowania za zmianami.

– Staramy się o trzy główne zmiany w ustawie. Chcemy, żeby uczelnie zagwarantowały studentom programy studiów i efekty kształcenia w umowach student-uczelnia, chcemy utrzymania stypendiów dla osób, które obronią się przed terminem, chcemy także zagwarantowania stypendiów również studentom, którzy posiadają już jeden dyplom – tłumaczy Müller.

– Szczególnie istotny jest pierwszy postulat, który zgłaszany jest ze względu na troskę o jakość kształcenia. Chcemy, aby uczelnie obiecywały tylko to, co są w stanie zrealizować – dodaje szef PSRP. Obecnie umowa student-uczelnia zawiera jedynie informacje o wysokości opłat, które muszą wnosić studenci, chodzi m.in. o czesne, opłaty dodatkowe itp. Umowa nie gwarantuje jednak skutecznej możliwości egzekwowania obowiązków od uczelni, ponieważ nie musi zawierać informacji o treści programu studiów oraz zakładanych efektach kształcenia.

Postulat o stypendiach dla osób, które bronią swoje prace dyplomowe przed terminem wynika z tego, że obecnie w momencie wcześniejszego ukończenia studiów żakom przepadają wszystkie świadczenia wypłacane przez uczelnie. Studenci bardzo często są gotowi do zakończenia studiów wcześniej np. w maju. Celowo jednak przedłużają studia, ponieważ obecne przepisy karzą zdolnych studentów. Student, który wcześniej skończy studia nie ma wypłacanych środków stypendialnych, które otrzymywałby w przypadku obrony w późniejszym terminie – czytamy na stronie lepszestudia.pl.

„Chcę mieć prawo do stypendium dla najlepszych studentów oraz stypendium dla osób z niepełnosprawnościami niezależnie od ukończonych wcześniej kierunków” – brzmi trzeci z postulatów studentów. Wynika on z tego, że obecnie po ukończeniu pierwszego kierunku studiów traci się możliwość ubiegania o stypendium rektora dla najlepszych studentów oraz stypendium specjalnego dla osób z niepełnosprawnościami. Oznacza to, że nawet jeśli student jest bardzo zdolny i osiąga wysokie wyniki w nauce lub inne osiągnięcia, to nie może otrzymać stypendium rektora dla najlepszych studentów. Analogicznie, nie można otrzymać stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych, mimo że pomoc w dalszym ciągu jest potrzebna, a ukończenie pierwszego kierunku studiów nie spowodowało że niepełnosprawność cudownie zniknęła.

– Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uwzględniło część naszych poprawek, natomiast poprawki, które zgłaszamy są dla nas bardzo ważne – mówi Piotr Müller, zapytany o negocjacje z resortem nauki. – Nie możemy odpuścić ich wyłącznie kosztem dobrych relacji z ministerstwem czy posłami. Naszym zadaniem jest przede wszystkim reprezentowanie dobra ogółu studentów kraju – podkreśla przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

telewizjarepublika.pl, lepszestudia.pl

Wiadomości

Republika znów najlepsza! TVN24 został daleko w tyle [DANE]

Pożar mieszkania. W szpitalu cztery osoby, w tym dzieci!

27. posiedzenie Sejmu. Oglądaj transmisję NA ŻYWO [LIVE]

Pożary w Kalifornii nie ustają. Ofiar przybywa. WIDEO

Ceny ropy w USA zniżkują. Wiemy więcej!

Karol Nawrocki dla „Gazety Polskiej”: Polska armia musi liczyć 300 tys. żołnierzy

Prognoza pogody na środę. Ciepło nie będzie!

Przez całe lata kradł wszystko, co mógł. Przez co wpadł?

Michał Kamiński już wie, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce

Trump deportuje Klicha, Owsiak na prezydenta! | Jacek Sobala | Mówi się

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Najnowsze

Republika znów najlepsza! TVN24 został daleko w tyle [DANE]

Ceny ropy w USA zniżkują. Wiemy więcej!

Karol Nawrocki dla „Gazety Polskiej”: Polska armia musi liczyć 300 tys. żołnierzy

Prognoza pogody na środę. Ciepło nie będzie!

Przez całe lata kradł wszystko, co mógł. Przez co wpadł?

Pożar mieszkania. W szpitalu cztery osoby, w tym dzieci!

27. posiedzenie Sejmu. Oglądaj transmisję NA ŻYWO [LIVE]

Pożary w Kalifornii nie ustają. Ofiar przybywa. WIDEO