Przejdź do treści

Przedsiębiorcy oskarżyli wiceministra Dorożałę o niszczenie polskiego przemysłu drzewnego

Źródło: canva.com

Przedstawiciele przemysłu drzewnego skupieni wokół inicjatywy Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna wystosowali list otwarty do wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały. Branżowcy wytykają mu ignorowanie głosu przedsiębiorców i lokalnych społeczności. Wskazują, że mimo obietnic MKiŚ, nadal brakuje rozwiązań, które ograniczyłyby spalanie pełnowartościowego drewna w elektrowniach zawodowych oraz zmniejszyłyby w sposób realny eksport tego surowca za granicę. Specjaliści zarzucają wiceministrowi niszczenie sektora, który generuje 8,5 proc. polskiego PKB i pytają, jak to się ma do programu lidera jego partii, Polska 2050, Szymona Hołowni.

List do wiceministra Mikołaja Dorożały został wystosowany po tym, jak odpowiedział on w mediach społecznościowych na pismo skierowane przez Koalicję na Rzecz Polskiego Drewna do premiera Donalda Tuska. Przedsiębiorcy odpowiadają wiceministrowi w liście otwartym, pokazując, jak wyglądają działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska z perspektywy przedstawicieli polskiej gospodarki oraz lokalnych społeczności. Poniżej zamieszczamy pełny tekst listu.

Szanowny Panie Ministrze, 
Z głębokim rozczarowaniem i niepokojem przyjęliśmy Pańską reakcję na list otwarty Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna. Pańska interpretacja faktów oraz decyzje Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie tylko mijają się z rzeczywistością, ale także stwarzają zagrożenie dla przyszłości jednej z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki – przemysłu drzewnego. Chcemy jasno powiedzieć: polska branża drzewna jest w kryzysie, a Pańskie decyzje tylko ten kryzys pogłębiają.

Brak realnego dialogu z branżą drzewną
Pańskie deklaracje o dialogu z przemysłem drzewnym są jedynie pustymi słowami. Pomimo uczestnictwa przedstawicieli branży w konsultacjach, takich jak Ogólnopolska Narada o Lasach, nasze głosy zostały zignorowane. Wykluczanie naszych reprezentantów z paneli dyskusyjnych, manipulacje dotyczące zasad reprezentacji oraz brak realnego wpływu przemysłu na decyzje Ministerstwa stanowią dowód na pozorny charakter dialogu.

Pragniemy podkreślić, że nikt z Koalicji na rzecz Polskiego Drewna nie został zaproszony do udziału jako panelista  w II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach. Znalazł się tam jeden reprezentant przemysłu, jednak oficjalny klucz doboru nie został nikomu przedstawiony. Taka sytuacja budzi uzasadnione wątpliwości co do rzeczywistych intencji Ministerstwa.

Nie zważając na nasze ostrzeżenia, Ministerstwo wyłącza ogromne obszary lasów z użytkowania, ignorując konsekwencje gospodarcze i społeczne. Decyzje te są równoznaczne z niszczeniem całych sektorów, obejmujących m.in. producentów sklejek, podłóg, parkietów czy celulozy, które bazują na drewnie dębowym, brzozowym i olchowym, a także lokalnych przedsiębiorstw zaopatrujących się w nadleśnictwach objętych wyłączeniami. Z perspektywy lokalnych społeczności jest to cios, z którego trudno będzie się podnieść.

Według naszych analiz, opracowanych wspólnie z ekspertami branżowymi, konsekwencje tych decyzji, nawet w scenariuszu optymistycznym, będą miały katastrofalny wpływ na gospodarkę: 
   • spadek produkcji sprzedanej sektora leśno-drzewnego o co najmniej 28 miliardów złotych,
   • utrata 50 tysięcy miejsc pracy, w tym 18 tysięcy w branży meblarskiej,
   • spadek eksportu o około 11 miliardów złotych,
   • zmniejszenie wartości dodanej o 8,75 miliarda złotych,
   • ograniczenie inwestycji o 7,8 miliarda złotych,
   • strata budżetu państwa w wysokości 4,5 miliarda złotych z tytułu podatków i składek.
Panie Ministrze, to nie są abstrakcyjne liczby. To ludzie, ich miejsca pracy i ich rodziny! Czy nie widzi Pan, że są to działania na szkodę Skarbu Państwa i finalnie środowiska naturalnego?

Problematyczne rozporządzenie o drewnie energetycznym
Przygotowany przez Ministerstwo projekt rozporządzenia w sprawie drewna energetycznego, stanowił jedynie teoretycznie krok w dobrym kierunku. Z przykrością zauważamy, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie kierowało się ochroną przemysłu drzewnego, lecz uzasadnieniem ograniczeń w gospodarce leśnej – co zresztą sam Pan Minister podkreśla w swoich wypowiedziach. W przedstawionej Koalicji na Rzecz Drewna nieoficjalnej wersji rozporządzenia próbowano ograniczyć możliwość spalania produktów ubocznych, takich jak zrębki czy zrzyny. Nigdy nie była to wersja oficjalna ani poddana konsultacjom. To kolejny przykład manipulacji, który szkodzi dialogowi.

Manipulacją jest również twierdzenie, jakoby uwolnienie surowców w postaci zrębki czy zrzyn mogło rozwiązać problemy z podażą drewna pełnowartościowego. Drewno okrągłe pozostaje niezastąpionym surowcem dla wielu sektorów – tartaków, producentów sklejek, celulozy czy podłóg. Tymczasem działania Ministerstwa prowadzą do radykalnego zmniejszenia podaży tego kluczowego surowca, co może zniszczyć setki firm i doprowadzić do załamania całego łańcucha dostaw.

Eksport drewna – kosmetyczne zmiany
Twierdzenie, że wprowadzone zmiany w zasadach sprzedaży drewna skutecznie ograniczają jego eksport, jest nieprawdą. Są to jedynie kosmetyczne działania, które nie powstrzymają wywozu surowca za granicę. Brak skutecznych przepisów w tym zakresie oznacza, że polskie przedsiębiorstwa tracą dostęp do surowca, który jest podstawą ich działalności. Pan Minister wydaje się nie zauważać, że te zmiany nie mają realnego wpływu na promowanie przetwarzania drewna w Polsce.

Kluczowe pytania do Pana Ministra
Panie Ministrze, kierunek i tempo podejmowanych przez Ministerstwo decyzji stawiają nas przed dramatycznym pytaniem: czyim interesom mają służyć te działania? Czy naprawdę chce Pan zniszczyć branżę, która zatrudnia 350 tysięcy osób, generuje 170 miliardów złotych przychodu i stanowi 8,5 proc. polskiego PKB?

Jak Pańskie decyzje wpisują się w wizję lidera Pańskiej partii, Polska 2050, Szymona Hołowni, który podkreśla konieczność wzmacniania lokalnych wspólnot i rozwoju gospodarczego? Czy ograniczenie dostępu do surowca dla setek lokalnych firm jest zgodne z deklarowanymi wartościami?

Koalicja na rzecz Polskiego Drewna, pomimo trudności, deklaruje gotowość do rozmów i wspólnego wypracowania rozwiązań. Potrzebujemy jednak uczciwego dialogu, a nie manipulacji i pozornych działań. Liczymy, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wykaże się odpowiedzialnością i realnie wsłucha się w głos branży, która od lat buduje siłę polskiej gospodarki.
 

Z poważaniem,
Koalicja na rzecz Polskiego Drewna

***

Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna to porozumienie, którego celem jest ochrona i wspieranie rozwoju polskiego przemysłu drzewnego oraz promowanie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Koalicję tworzą organizacje i podmioty, które reprezentują przemysł meblarski, tartaczny, płytowy i papierniczy. 

Źródło: Koalicja na rzecz Polskiego Drewna, Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Gmyz: to co wyprawia rząd Tuska, to faktyczny zamach stanu

Ruch Kontroli Wyborów ostrzega przed zamachem stanu

KO chce szybszych rozliczeń PiS. Mocna odpowiedź internautów: „Rozliczyć trzeba Tuska i KO”

Płaczek: nie obowiązuje prawo, czy logika - liczy się tylko decyzja Donalda Tuska

Szachowy mistrz świata witany w kraju jak bohater

Drożyzna i komunistyczne metody Tuska

Prezydent Duda podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej

Co czwarty Polak zadłuża się na Boże Narodzenie

Bezprawie Tuska postępuje. Rząd przyjął uchwałę o „wadliwych” werdyktach SN i TK

Bąkiewicz: „Nie pozwolimy na bezprawie w Państwowej Komisji Wyborczej”

Gala mistrzów. W Łodzi wyróżniono ponad stu zawodników

Nawrocki: „Tradycja i tożsamość narodowa to fundament naszej wspólnoty”

Przedsiębiorcy oskarżyli wiceministra Dorożałę o niszczenie polskiego przemysłu drzewnego

Upadła kolejna polska firma. 150 pracowników straciło pracę

BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ

PILNE: Tusk nie pozwoli „skrzywdzić” przyjaznych mu mediów

Najnowsze

Gmyz: to co wyprawia rząd Tuska, to faktyczny zamach stanu

Szachowy mistrz świata witany w kraju jak bohater

Drożyzna i komunistyczne metody Tuska

Prezydent Duda podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej

Co czwarty Polak zadłuża się na Boże Narodzenie

Ruch Kontroli Wyborów ostrzega przed zamachem stanu

KO chce szybszych rozliczeń PiS. Mocna odpowiedź internautów: „Rozliczyć trzeba Tuska i KO”

Płaczek: nie obowiązuje prawo, czy logika - liczy się tylko decyzja Donalda Tuska