Zdecydowane stanowisko KRRiT w sprawie cenzury w internecie
Potężne oburzenie wzbudził projekt Ministerstwa Cyfryzacji dotyczący nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który wdraża unijne rozporządzenie - akt o usługach cyfrowych (DSA). Projekt wprowadza procedurę, która ma umożliwić prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozstrzyganie, czy zablokować nielegalne treści w internecie, co ma się dziać bez udziału sądu i wiedzy autorów wpisów.
Wielu polityków nie ma złudzeń, że dla rządu 13 grudnia będzie to narzędzie, porównywalne do cenzury, z której regularnie korzystali komuniści w czasach, gdy sprawowali władzę w kraju. Bardzo krytycznie odniósł się również do sprawy prezes PiS Jarosław Kaczyński, oskarżając ekipę Tuska do wprowadzania rosyjskich wzorców. Pisaliśmy o tym tu:
Cenzura ekipy Tuska? Kaczyński mocno: „cenzura na wzór rosyjski”
Swoje stanowisko przedstawiła też KRRiT, gdzie w stanowczy sposób zapowiada wobec osób próbujących wprowadzić w Polsce cenzurę, pociągnięcie do odpowiedzialności. W opublikowanym piśmie czytamy:
"Stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie projektu ustawy wdrażającej unijne rozporządzenie – Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) przedstawiony przez Ministerstwo Cyfryzacji (plan wprowadzenia cenzury w internecie)
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stanowczo protestuje przeciwko zapowiedziom ograniczenia wolności słowa w Polsce. Takie działania stanowią rażące naruszenie konstytucyjnych gwarancji wolności słowa, zapisanych w art. 54 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który jednoznacznie zakazuje cenzury.
KRRiT stanowczo podkreśla, że wprowadzenie mechanizmów cenzury w internecie,
w szczególności bez nadzoru sądowego i przy braku gwarancji proceduralnych, jest niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa. Takie rozwiązania będą prowadzić do arbitralnych decyzji i ograniczenia prawa do informacji i do wyrażania opinii, co stanowi podstawę dla działania wolnych mediów i społeczeństwa obywatelskiego.
Krajowa Rada oświadcza, że przypadku uchwalenia takich przepisów podejmie wszelkie możliwe kroki prawne w celu ochrony konstytucyjnych praw obywateli i pociągnięcia do odpowiedzialności osób wprowadzających cenzurę".
Pod stanowiskiem KRRiT podpisali się: Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak, Hanna Karp i Marzena Paczuska.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.