Przejdź do treści

Sprawa gazu łupkowego. Poseł PiS: Polskę traktuje się jak ucznia w oślej ławce

Źródło:

Janusz Piechociński w Telewizji Republika zapowiada, że niedługo rozpocznie się procedura ustawodawcza w sprawie łupków. - Za chwilę trafi, to trudny materiał. Wiemy, co sie dzieje w Komisji Europejskiej, stwarzamy sojusz Europy wschodniej. Bylem w Mongolii, Korei - cały świat się zbroi i chce wydobywać gazy łupkowe - mówi.

 Jego zdaniem będzie to dobra ustawa, bo "nic nie irytuje eksploatacji tak, jak złe rozwiazania regulacyjne". - W tej sprawie jesteśmy w swoistej pułapce. Polska jest liderem redukcji CO2. W 2008 roku zdecydowaliśmy się podpisać pakt i w ramach tego paktu jesteśmy skazywani jak uczeń w oślej ławce - nie zgadza się poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Lider PSL przypomina jednak, że "był jedynym politykiem, który mówił, że będzie to szkodliwe dla państw z gospodarką węglową".

Drugim gościem "Wolnych Głosów" Telewizji Republika był poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Jego zdaniem odpowiedzialnym za obecną, trudną dla Polski sytuację, jest premier Donald Tusk. - Pan premier Tusk przyjął zmianę roku przyjęcia (paktu - red.), nie informując Polakow - oskarża. - Jestesmy w pułapce, pokazywani jak uczeń ktory nie odrobił lekcji. Co i rusz jest propozycja obniżenia emisji o 30 procent. Moim zdaniem jesteśmy na pozycji przegranej. Brak sojuszników to fakty - podkreśla poseł PiS.

Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się z kolei Piechociński. - Przygotowanie kolejnego szczytu, to próba poszukiwania porozumienia. Mamy miks węgla z energią atomową, gazem. Europa próbuje realizować cele, których reszta swiata nie robi. W Ameryce ceny energii wzrosly o jeden procent, w Europie o 25 - przypomina wicepremier.

- Mamy tu znowu wątek europejski, który nie jest dla nas korzystny. Na razie jest tylko raport, a nie regulacja obowiązująca, w której pojawiły się zapisy o konieczności przygotowania zapisów o ochronie środowiska już w stanie poszukiwawczym. Wprowadzono też inne, niekorzystne poprawki, których nie można było przyjąć. Komisja może doprowadzić do zwiększenia kosztów - podkreśla Kuźmiuk.

Piechociński przypomina jednak, że "na koniec pierwszego półrocza mieliśmy duży udział poszukiwań". - Mamy różnice oceniające potencjał łupkowy. Europejski górotwór jest inny, niż w Ameryce. Mamy mniej wody, w Londynie rozmawiałem o tym z ministrami do spraw energii. Kraje, które mają inny miks rozwiazań specjalnie blokują działania w sprawie lupków. Mamy doświadczenia z wielu krajów. Nasza część świata jest gęściej zaludniona i to, co pod ziemią, jest własnością państwa, a nie własciciela. Jest duża presja ze strony poszukiwaczy gazów łupkowych. Koszt jednego odwiertu, to od 1-11 milionow - usprawidliwia się Piechociński.

- Aby ruszyło wszystko na skalę przemysłową, musi być tych odwiertow kilkaset - skwitował Kuźmiuk.

mp, TV Republika, fot. Jarosław Kruk/CC

Wiadomości

NATO ściąga dodatkowe oddziały. Wybory w europejskim kraju

Nigeria przyjęta do grupy BRICS. Co jej to da?

Amerykanie uderzyli we flotę cieni. Chiny drogo za to zapłacą

Oni ignorowali chorobę. Sztuczna inteligencja tworzy pierwszy lek

Księżyc na liście zagrożonych obiektów kultury! Żeby nie ukradli

Donald Trump i Melania Trump na pokładzie Air Force One

Rośnie przemoc wobec chrześcijan

Rząd zablokuje aprzedaż nieletnim e-papierosów bez nikotyny?

Republika Wieczór: strajk głodowy w Bogdance, czyli walka o kopalnię

Fogiel: Rafał Trzaskowski próbuje kopiować wszystkich

Poważny wypadek. Zderzyła się cysterna z ciągnikiem

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 18.01.2025

Trzaskowski dostał pytanie o odpady i znów bredził o płonącej planecie

Nawrocki: Referendum ws. Zielonego Ładu to obowiązek. „To zagrożenie dla przyszłości Polski”

Kwiecień: Policja od lat potrzebuje wsparcia finansowego

Najnowsze

Radio Republika teraz również w aplikacji. Pobierz i słuchaj bez przeszkód!

Oni ignorowali chorobę. Sztuczna inteligencja tworzy pierwszy lek

Księżyc na liście zagrożonych obiektów kultury! Żeby nie ukradli

Donald Trump i Melania Trump na pokładzie Air Force One

Rośnie przemoc wobec chrześcijan

NATO ściąga dodatkowe oddziały. Wybory w europejskim kraju

Nigeria przyjęta do grupy BRICS. Co jej to da?

Amerykanie uderzyli we flotę cieni. Chiny drogo za to zapłacą