Na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy oficjalną wizytę w Pałacu Prezydenckim złożył dziś Prezydent Republiki Austrii Alexander Van der Bellen z Małżonką. Panie odwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie rozmawiały w siedzibie głowy państwa.
Małżonki Prezydentów Polski i Austrii odwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie zapaliły znicze pod Dzwonem Montera w Parku Wolności. Wcześniej panie zapoznały się z krótką historią tworzenia Muzeum przedstawiającego kulisy największej bitwy miejskiej w dziejach Polski. W placówce powstałej z inicjatywy ś.p. Lecha Kaczyńskiego – ówczesnego prezydenta m.st. Warszawy – zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania multimedialne służące upowszechnianiu wiedzy na temat Powstania Warszawskiego i Polskiego Państwa Podziemnego. Pierwsze Damy obejrzały m.in. wystawy poświęcone terrorowi w okupowanej Warszawie, powstaniu w getcie, Akcji Burza, pomocy lotniczej dla Warszawy i przebiegowi walk powstańczych.
Wyjątkowo poruszające były ekspozycje poświęcone stratom ludnościowym podczas Powstania Warszawskiego oraz zniszczeniu architektury miasta. Doris Schmidauer i Agata Kornhauser-Duda obejrzały też film „Miasto Ruin" pokazujący ogrom zniszczeń stolicy Polski.
Następnie Pierwsze Damy wróciły do Pałacu Prezydenckiego. Agata Kornhauser-Duda pokazała swojemu gościowi niektóre pomieszczenia historycznego budynku, w tym prezydencką bibliotekę z plafonem Ludomira Sleńdzińskiego „Alegoria Polonii” odsłoniętym podczas remontu budynku w 1999 roku, jak również przylegający do rezydencji ogród.
Pierwsze Damy niedawno widziały się przy okazji spotkania małżonek Prezydentów Państw Grupy Arraiolos w Rzymie, zatem podczas spaceru oraz późniejszego spotkania w cztery oczy panie nawiązały do niedawnej wizyty we Włoszech, rozmawiały o prowadzonej działalności w roli Pierwszych Dam i spotkaniach, w jakich panie uczestniczyły podczas wizyt w USA. Rozmowa toczyła się także wokół sytuacji związanej z pandemią koronawirusa w obu krajach, powrotu uczniów do szkół i wpływu izolacji na kondycję psychofizyczną najmłodszych. (KS, Muzeum Powstania Warszawskiego)