Atak w Krakowie. Premier Tusk zabrał głos po śmierci lekarza

We wtorek rano w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie doszło do tragicznego ataku nożownika. 35-letni pacjent zaatakował lekarza w poradni ortopedycznej. Mimo wysiłków ratowników i zespołu chirurgów, życia rannego medyka nie udało się uratować.
Głos w sprawie tragicznego wydarzenia zabrał dyrektor placówki, a także premier Donald Tusk.
Pacjent był niezadowolony
Jak poinformował podczas konferencji prasowej dyrektor placówki, Marcin Jędrychowski, napastnik był niezadowolony z przebiegu leczenia.
- Mamy do czynienia z pacjentem, który był niezadowolony z przebiegu leczenia
– powiedział Jędrychowski.
Dodał, że pacjent wcześniej kierował skargi do rzecznika praw pacjenta, jednak zgodnie z opinią rzecznika szpital nie popełnił błędu.
- Sprawa się oparła o rzecznika praw pacjenta. My udzieliliśmy odpowiedzi. Zgodnie z opinią rzecznika praw pacjenta wszystko było w porządku. Pacjent podjął najgorszą z możliwych decyzji, polegającą na tym, że sprawę chciał wyjaśnić sam
– zaznaczył dyrektor.
Do ataku doszło w czasie, gdy lekarz przyjmował inną pacjentkę. Lekarz został zaatakowany bez żadnego ostrzeżenia.
Napastnik, 35-latek z powiatu jędrzejowskiego, wtargnął do gabinetu ortopedy i wszczął awanturę, a następnie zaatakował lekarza ostrym narzędziem. Ochrona szybko obezwładniła sprawcę i wezwała policję.
Lekarz nie żyje
W akcję ratunkową zaangażowało się ponad 20 osób, w tym specjaliści z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II oraz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Lekarz miał liczne rany kłute klatki piersiowej, brzucha oraz kończyn. Mimo wysiłków zespołu operacyjnego, nie udało się go uratować.
- Łączymy się w bólu z rodziną – żoną, dziećmi, rodzicami i bratem. To niepowetowana strata. Wszyscy znaliśmy Tomka. Cudowny człowiek, cudowny ortopeda
– mówił ze wzruszeniem Marcin Jędrychowski.
Głos zabrał Tusk
Świadkowie tragicznego wydarzenia oraz personel szpitala otrzymali wsparcie psychologiczne. Dyrektor szpitala podkreślił również znaczenie otwartości placówek medycznych:
- Szpital jest miejscem otwartym. Powinien się kojarzyć z miejscem, gdzie pacjenci szukają wytchnienia, zdrowia i pomocy od lekarzy. Nie jesteśmy w stanie zamknąć się, wprowadzić zasad jakie panują na lotniskach. To przeczy temu, do czego jesteśmy powoływani
– mówił.
- Nikt nie spodziewał się, że dojdzie do ataku w miejscu, w którym na co dzień ratowane jest życie
– dodał.
Do sprawy odniósł się także premier Donald Tusk, pisząc na platformie X.
- Jestem wstrząśnięty tragedią w krakowskim szpitalu. Najgłębsze wyrazy współczucia dla bliskich. Wszyscy jesteśmy dzisiaj z Wami
- napisał.
Śledztwo w toku
Okoliczności ataku wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratora. Szpital działa normalnie, jednak poradnia ortopedyczna pozostanie zamknięta do zakończenia długiego majowego weekendu.
Źródło: Republika, x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X