Tym razem w programie „Smaki Lasu” odwiedziliśmy Nadleśnictwo Bircza, położone na pograniczu Karpat Wschodnich i Zachodnich. Nadleśnictwo charakteryzuje się rozległymi, pokrytymi lasem wzgórzami. Na jednym z nich - Wzgórzu Chomińskim, Karol przygotował dla Państwa strawę z duszonego dzika, prosto z ogniska. Zapraszamy do obejrzenia!
Nadleśnictwo Bircza położone jest we wschodniej części województwa podkarpackiego, tuż przy granicy państwowej z Ukrainą. Teren nadleśnictwa zajmuje powierzchnię 29 860 ha.
Nadleśnictwo charakteryzuje się wysoką lesistością, która wynosi około 60%. Lasy w tym regionie są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem gatunkowym, jak i ilościowym. Występują tu niemal wszystkie gatunki drzew, począwszy od jodły, klona, jaworu, świerku, sosny, dębu oraz wiele gatunków drzew owocowych.
W wyniku suszy, która dotknęła Polskę w 2015 roku, na terenie Nadleśnictwa ucierpiało wiele drzewostanów jodłowych. Leśnicy walczą również z masowym pojawianiem się w tym regionie jemioły.
„Jemioła atakuje starsze drzewa, głównie jodłowe, natomiast nie pozostaje bierna wobec młodszego pokolenia. Skutkuje to tym, że w przeciągu kilku najbliższych lat, jeżeli leśnicy nie podejmą działań, możemy mieć poważny problem z drzewostanami jodłowymi. Jesteśmy w stałym kontakcie i współpracujemy z naukowcami, z którymi staramy się wprowadzić jakiś schemat działania, który pozwoli nam zatrzymać dalsze postępowanie tego masowego pojawu” – powiedział Jakub Masłowski, Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Bircza.
Duszony dzik z ogniska
SKŁADNIKI:
- Schab z dzika
- Oliwa z pokrzywy
- Czosnek
- Cebula
- Maliny
- Zioła leśne DOBRE Z LASU
- Imbir
- Papryka słodka
- Pomidory
- Pieprz
- Sól
- Rydze DOBRE Z LASU
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Schab z dzika kroimy w plastry o grubości 1 cm, a następnie wzdłuż. Na patelnię wlewamy oliwę z pokrzywy, dodajemy 3 ząbki rozgniecionego czosnku, pokrojoną w piórka cebulę oraz garść świeżych malin. Gdy wszystkie składniki się chwilę podsmażą, dodajemy na patelnię dzika. Przyprawiamy wszystko ziołami leśnymi do dziczyzny DOBRE Z LASU. Smażymy na małym ogniu.
Imbir, paprykę i pomidory kroimy na mniejsze kawałki i dodajemy na patelnię. Na sam koniec przyprawiamy solą i pieprzem. Dusimy na małym ogniu około godziny. Wykładamy na talerz i na wierzch kładziemy parę marynowanych rydzów DOBRE Z LASU. SMACZNEGO!