Przejdź do treści
9:02 Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po zaskakującej dla rynków paliw decyzji krajów sojuszu OPEC+ w sprawie poziomu dostaw ropy w sierpniu
8:19 Madryt: Wybuchły protesty po aresztowaniu 21-letniego "uciekiniera", Malijczyka oskarżonego o gwałt na Hiszpance. Podejrzany zaatakował i zgwałcił 21-letnią kobietę w pobliżu schroniska dla około 2000 azylantów
7:50 Ukraina: Co najmniej 23 osoby, w tym troje dzieci, zostały ranne w wyniku ataku rosyjskich dronów na Charków na północnym wschodzie Ukrainy
Radio Republika Europoseł Maciej Wąsik (PiS) będzie w poniedziałek gościem "Poranka w Radiu Republika". Początek o godz. 7:08
Wydarzenie Od poniedziałku 7.07 do piątku 11.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Śledztwo ws. eksplozji w Przewodowie. Ukraina będzie mogła dołączyć?

Źródło: Telewizja Republika

Czy Ukraina weźmie udział w śledztwie ws. wybuchu pod Hrubieszowem? To pytanie przewija się w mediach na całym świecie. Szef BBN, Jacek Siewiera wytłumaczył, w jaki sposób można byłoby to zrealizować. Jest jednak jeden warunek. "Są dwie metody, by partnerzy zagraniczni wzięli udział w śledztwie ws. Przewodowa. Jedna to wniosek o pomoc prawną - bilateralna umowa, a drugi to stworzenie międzynarodowej grupy śledczej, którą powołać może prokurator generalny w Polsce", poinformował.

Szef BBN na antenie stacji TVN24 opowiadała na temat śledztwa ws. incydentu w Przewodowie. Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. Tego dnia na terenie leżącej blisko granicy z Ukrainą wsi Przewodów (woj. lubelskie) spadł pocisk, doszło do eksplozji w wyniku której zginęło dwóch obywateli Polski. 

Siewiera w rozmowie z TVN24 wskazał, że na miejscu - gdzie panują obecnie niesprzyjające warunki pogodowe - zostały zabezpieczone i przekazane do analizy w wojskowych ośrodkach fragmenty rakiety. Podkreślił, że to istotna część materiału dowodowego, która na pewno pozwoli stwierdzić, jakiego rodzaju to rakieta. Przyznał, że najprawdopodobniej była to rakieta przeciwlotniczego systemu S-300 z lat 80. produkcji radzieckiej.

Zobacz też: Biden: ostateczną winę za wybuch w Przewodowie ponosi Rosja. „Dzisiaj”

Szef BBN dodał jednak, że na 100 proc. nie można jeszcze stwierdzić, ale najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że była to rakieta użyta przez ukraińską obronę przeciwlotniczą do zestrzelenia rosyjskiego pocisku.

Pytany o ewentualny udział strony ukraińskiej w śledztwie Siewiera podkreślił, że śledztwo poradzi polska prokuratura. "Są dwie metody, żeby skorzystać z pomocy partnerów zagranicznych - jedna to pomoc prawna, forma bilateralnej umowy, w której w ramach wniosku o pomoc prawną państwo posiadające interes prawny w postępowaniu występuje o możliwość uczestniczenia w czynnościach, a druga to międzynarodowa grupa śledcza, która może zostać powołana przez prokuratora generalnego w Polsce" - tłumaczył.

"Na ten moment strona ukraińska nie wystąpiła z wnioskiem o pomoc prawną; toczą się rozmowy - być może już zostały sfinalizowane - dotyczące międzynarodowej grupy" - poinformował Siewiera. Dodał natomiast, że w środę została przekazana stronie ukraińskiej nota, która informowała, że strona polska dopuszcza obecność na miejscu zdarzenia przedstawicieli ukraińskiej administracji.

Szef BBN zaznaczył, że jeżeli zostanie złożony wniosek albo powstanie międzynarodowa grupa śledcza, to strona ukraińska będzie mogła uczestniczyć w śledztwie. Pytany z kolei o udział strony amerykańskiej Siewiera zaznaczył, że miejsca incydentu została udostępnione także amerykańskim służbom, które pojawiły się w Przewodowie i obserwowały miejsce upadku rakiety.

Polecamy również: A. Duda: spotkałem się z ekspertami pracującymi w miejscu zdarzenia [wideo]

Dodał, że gdy będzie to potrzebne, to polska prokuratura wystąpi do Amerykanów o materiał dowodowy, który będzie można porównać z tym, "co znajdziemy w fizycznych dowodach".

Siewiera ocenił również, że "te 48 godzin (od wydarzenia - red.) pokazało również niezwykłą siłę i odpowiedzialność nie tylko państwa i organów administracji, ale również rolę mediów - i państwowych i tych prywatnych; bardzo odpowiedzialną postawę po stronie wszystkich uczestników sceny politycznej". "Myślę, że to jedna z najważniejszych lekcji, jaką wyciągamy z tych 48 godzin. Gdyby obywatele mieli możliwość - niestety Rada Bezpieczeństwa Narodowego ma charakter niejawny - zaobserwowania uczestników sporu politycznego w takich okolicznościach, to myślę, że wiara w klasę polityczną trochę by wzrosła" - stwierdził szef BBN.

PAP

Wiadomości

Sondaż: 41,5 proc. badanych za tym, by Tusk złożył dymisję

Paweł Deląg wypoczywa z młodszą partnerką! Pokazali wspólne zdjęcia z wakacji

W ataku rosyjskich dronów na Charków ranne zostały 23 osoby

Szrot: Nie należy się bać samodzielnych decyzji Polski — trzeba wypowiedzieć pakt migracyjny

Córka Artura Gadowskiego wzięła ślub! Wokalista zespołu IRA został teściem – a para młoda odjechała w oryginalnym stylu

PiS mówi o potrzebie przeprowadzenia referendum ws. migracji. Siemoniak przeciwny

O tym media nie informują. Hiszpańska policja pałuje uczestników antyimigranckiego wiecu

USA: koniec sponsorowania zielonej transformacji

IMGW ostrzega. Połowa Polski objęta alertami pogodowymi

Heroiczna postawa dyrektora Camp Mystic: "Zginął tak, jak żył"

Lew odgryzł jej ramię. Nie zostanie ukarany

Masowe odwołania lotów z wyspy. Do Polski też

Nocne naloty izraelskiej armii. Zaatakowano porty

Potężny atak na grecki statek na Morzu Czerwonym

Teksas: niepokojące doniesienia o nowej fali wody!

Najnowsze

Sondaż: 41,5 proc. badanych za tym, by Tusk złożył dymisję

Córka Artura Gadowskiego wzięła ślub! Wokalista zespołu IRA został teściem – a para młoda odjechała w oryginalnym stylu

PiS mówi o potrzebie przeprowadzenia referendum ws. migracji. Siemoniak przeciwny

O tym media nie informują. Hiszpańska policja pałuje uczestników antyimigranckiego wiecu

USA: koniec sponsorowania zielonej transformacji

Paweł Deląg wypoczywa z młodszą partnerką! Pokazali wspólne zdjęcia z wakacji

W ataku rosyjskich dronów na Charków ranne zostały 23 osoby

Szrot: Nie należy się bać samodzielnych decyzji Polski — trzeba wypowiedzieć pakt migracyjny