Przejdź do treści
Ślązacy chcą być wpisani do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych

Górnośląskie organizacje i politycy chcą, by śląska mniejszość etniczna została wpisana do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Ruszyły dziś przygotowania do akcji zbierania 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji tej ustawy.

Założenia przedsięwzięcia przedstawił w Katowicach lider Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) Jerzy Gorzelik. Jak zanaczył, to wspólne działanie Rady Górnośląskiej zrzeszającej 11 śląskich organizacji i stowarzyszeń. Akcję wspierają również politycy – senator Kazimierz Kutz oraz posłowie Marek Plura z PO i Piotr Chmielowski z SLD.

Istotą projektu nowelizacji ustawy jest dopisanie do obecnej listy czterech mniejszości etnicznych – karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej – mniejszość śląską. Przygotowania do akcji zbierania podpisów mają potrwać ok. trzech miesięcy. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcieliby dostarczyć do Sejmu projekt nowelizacji ustawy wraz z podpisami jeszcze w tym półroczu.

– Jeżeli uda się zebrać te podpisy i złożyć ten wniosek, naszą wspólną troską powinno być wyegzekwowanie od polityków startujących w wyborach poważnego traktowania spraw śląskich – mówił Gorzelik.

Postulat stworzenia obywatelskiego projektu ustawy przyznającej Ślązakom status mniejszości etnicznej wysunął w grudniu ub. roku poseł Marek Plura. Wcześniej Sąd Najwyższy orzekł, że Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą, ponieważ Ślązaków nie można uznać za odrębny naród.

"Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje – w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym" – brzmiał komunikat SN.

Krótko po publikacji tego orzeczenia RAŚ ogłosił projekt pod hasłem "13 stycznia zaczniesz zmieniać Śląsk". Na stronie internetowej 13stycznia.pl zbierano deklaracje potencjalnych wolontariuszy. Jak mówił w poniedziałek Gorzelik, dotąd zgłosiło się ich ok. 2 tys. Wraz z kolejnymi chętnymi, których nabór będzie jeszcze trwał, mają oni zostać włączeni w akcję zbierania podpisów pod projektem nowelizacji ustawy.

Wprowadzona w życie w 2005 r. ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym rozróżnia mniejszość narodową od etnicznej poprzez kryterium utożsamiania się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.

Bardzo krytycznie odniósł się do tej sprawy publicysta Piotr Semka, który skomentował tę informację w rozmowie z portalem telewizjarepublika.pl. Jego zdaniem, „RAŚ obrał "metodę małych kroków". - Teraz chcą wpisania do mniejszości etnicznych, ale ich głównym celem jest osiągnięcie statusu mniejszości narodowej – ocenił. Dodał, że jeżeli osiągną jedno, będą chcieli pójść dalej - stwierdził.  - A Ślązacy nie są osobnym narodem – skwitował Semka.

Publicysta podkreślił, że jeżeli RAŚ nie osiągnie teraz tego co chce, to będzie odwoływał się do RE. - Nie będzie końca rozmaitym pozwom wobec państwa polskiego – powiedział.

Semka zwrócił uwagę, że RAŚ nie wypowiada się na temat autonomii, ale jednocześnie "zrzuca maskę i występuje z otwartym sztandarem w tej sprawie".

pap

Wiadomości

Na dolnośląskich terenach popowodziowych działają mobilne komisariaty

Sprzęt dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwości sprawdza się w walce z powodzią

Zmarła Barbara Horawianka, aktorka teatralna i filmowa

Express Republiki | 21.09.2024

Kolejne miejscowości objęte stanem klęski żywiołowej

W Kotlinie Kłodzkiej i okolicach Nysy nie wszyscy mają prąd

Sytuacja w Głuchołazach bardzo poważna. Liczne zniszczenia po powodzi

Mieszkańcy Głogowa biorą sprawy w swoje ręce

Policjanci pomagają chronić cmentarze przed powodzią

Republika: Gość Dzisiaj o godz. 19:45

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła petycja postulująca całkowity zakaz handlu w niedzielę

Dwóm pracownikom Republiki odmówiono wejścia do samolotu. LOT przyznał się do winy

Niebywałe! Szłapka od bojkotu do poparcia Orlenu

Prezydent nie podpisał nominacji Kierwińskiego. Bo dokumenty nie dotarły

Zapiekanka meksykańska z mięsem mielonym i warzywami

Najnowsze

Na dolnośląskich terenach popowodziowych działają mobilne komisariaty

Kolejne miejscowości objęte stanem klęski żywiołowej

W Kotlinie Kłodzkiej i okolicach Nysy nie wszyscy mają prąd

Sytuacja w Głuchołazach bardzo poważna. Liczne zniszczenia po powodzi

Mieszkańcy Głogowa biorą sprawy w swoje ręce

Sprzęt dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwości sprawdza się w walce z powodzią

Zmarła Barbara Horawianka, aktorka teatralna i filmowa

Express Republiki | 21.09.2024