Oburzenie i niedowierzanie. W Gdańsku wystawa o „naszych chłopcach” z Wehrmachtu

W sercu Gdańska ruszyła wystawa o Pomorzanach służących w Wehrmachcie. Twórcy próbują z empatią opowiadać o żołnierzach Trzeciej Rzeszy. Michał Rachoń: „To niewyobrażalny skandal”.
„Nasi chłopcy”… w niemieckim mundurze
W sobotę w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku otwarto wystawę pt. „Nasi chłopcy. Mieszkańcy Pomorza Gdańskiego w armii III Rzeszy”. Ekspozycja ukazuje losy dziesiątek tysięcy mieszkańców regionu, którzy — jak podają autorzy — zostali wcieleni do armii III Rzeszy. Obok oryginalnych fotografii i dokumentów znalazły się też instalacje artystyczne i pamiątki rodzinne.
Rzecznik Muzeum Gdańska dr Andrzej Gierszewski w komunikacie poinformował:
— To historia bliska, losy naszych sąsiadów, krewnych, przodków. Tytułowi »nasi chłopcy« to nie metafora - to świadome nawiązanie do terminu, jakim określano w trakcie wojny, będących w podobnej sytuacji Luksemburczyków (»Ons Jongen«) — podał.
Ekspozycja, podzielona na trzy części („W Rzeszy”, „Ślady” i „Głos”), ma być dostępna do maja 2026 roku. Organizatorzy deklarują, że to projekt edukacyjny, mający pomóc zrozumieć skomplikowane losy rodzin z Pomorza.
Na antenie Republiki wystawę ostro skomentował Michał Rachoń:
— Czytamy, że chodzi o ludzi wcielonych do armii państwa, które wymordowało sześć milionów Polaków. A kawałek dalej słyszymy o „próbie zrozumienia decyzji dziadków i pradziadków” — powiedział prowadzący.
Jak zauważył, mowa o „decyzji” służby w Wehrmachcie budzi ogromne wątpliwości: czy to opowieść o przymusie, czy może o dobrowolnej kolaboracji?
— Jeśli to próba zrozumienia decyzji, to to jest próba zrozumienia tych, którzy podjęli decyzję o wstąpieniu do armii Trzeciej Rzeszy, państwa odpowiedzialnego za Holocaust, za palenie ludzi w piecach, za rozstrzeliwania na ulicach Warszawy — dodał.
Kurator wystawy, dr Andrzej Hoja, tłumaczy:
— To wystawa o kimś bliskim, za kogo bierzemy odpowiedzialność i nie godzimy się na zapomnienie — wskazywał.
Czy naprawdę chcemy opowiadać o „naszych chłopcach” w niemieckich mundurach… z empatią?
Źródło: Republika, portalsamorzadowy.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X