Siły Zbrojne RP. Skurkiewicz: Niemal 30 proc. żołnierzy zaszczepionych dwoma dawkami
Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz przekazał, że zaangazowanie Sił Zbrojnych RP w misje utrzymuje się na poziomie ok. 3 tys. żołnierzy. Dodał, że pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło ponad 95 proc. żołnierzy służących na misjach. Natomiast drugą blisko 30 proc. całego składu kontyngentów.
Na środowym posiedzeniu komisji obrony narodowej wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz przedstawił informację nt. udziału Sił Zbrojnych RP w operacjach poza granicami państwa.
Jak mówił, udział Sił Zbrojnych RP w operacjach zagranicznych to ważny element polityki obronnej Rzeczpospolitej Polskiej. Podkreślił, że zaangażowanie to łączy ze sobą dwa elementy: wsparcie wysiłków społeczności międzynarodowej podejmowanych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i pokoju na świecie oraz wzmacnianie zdolności reagowania naszego państwa na sytuacje kryzysowe.
Skurkiewicz wskazywał, że obecnie zaangażowanie operacyjne Sił Zbrojnych koncentruje się na misjach prowadzonych pod auspicjami NATO, UE, ONZ, a także w układzie koalicyjnym. Dodał, że realizowane zadania mają głównie charakter szkoleniowo-doradczy.
Zaangażowanie Sił Zbrojnych
Wiceszef MON poinformował, że w ubiegłym roku średnioroczny poziom zaangażowania Sił Zbrojnych w misje utrzymywał się na poziomie ok. 3 tys. żołnierzy.
- Jest on na tym samym poziomie utrzymywany również w roku 2021 - powiedział.
Przekazał, że aktualnie Siły Zbrojne RP realizują zadania mandatowe w 10 polskich kontyngentach wojskowych.
W ramach misji i operacji NATO jest to 5 kontyngentów: w Afganistanie - do 400 osób, w Kosowie - do 300 osób, na Łotwie - do 200 osób, w Rumunii - do 250 osób, w Turcji - do 80 osób.
W ramach misji i operacji UE są to 3 kontyngenty: w Bośni i Hercegowinie - do 50 osób, w Republice Środkowoafrykańskiej - do 2 osób, we Włoszech - do 80 osób.
- Dodatkowo w ramach unijnych wysiłków operacyjnych delegujemy 4 oficerów do dowództwa operacji morskiej Atalanta u wybrzeży Somalii - dodał wiceminister obrony narodowej.
W ramach misji i operacji ONZ jest to jeden kontyngent w Libanie - do 250 osób.
W ramach sił globalnej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu oraz sojuszniczej misji szkoleniowej NATO jest to jeden kontyngent w Iraku - do 350 osób.
- Te liczby, które zaprezentowałem to są maksymalne, które wynikają z postanowień prezydenta o zaangażowaniu Sił Zbrojnych poza granicami kraju. Oczywiście, my nie wykorzystujemy w pełni tych limitów, one są niższe, czy w niektórych przypadkach sporo niższe - podkreślił.
Kontrola przestrzeni powietrznej Islandii
Skurkiewicz poinformował, że w bieżącym roku planowane jest również zaangażowanie Sił Zbrojnych w inne przedsięwzięcia. Będzie to m.in. misja wojskowa kontroli przestrzeni powietrznej Islandii.
Wiceszef MON mówił też o wycofywaniu wojsk sojuszniczych z Afganistanu.
- W związku z podjęciem w kwietniu br. w ramach NATO decyzji o zakończeniu misji w Afganistanie i wycofaniu sił sojuszniczych z tego kraju, do 11 września zakończona zostanie również działalność polskiego kontyngentu w tym kraju. Zostały podjęte już odpowiednie decyzje w tej sprawie oraz opracowany plan wycofywania PKW z Islamskiej Republiki Afganistanu - podkreślił Skurkiewicz.
Poinformował też o szczepieniu żołnierzy służących w polskich kontyngentach.
- Mamy w tej chwili zaszczepionych pierwszą dawką ponad 95 proc. żołnierzy oraz pracowników cywilnych resortu, którzy służą i pracują na misjach. Mamy już część zaszczepionych drugą dawką - jest to blisko 30 proc. całego składu naszych kontyngentów wojskowych - przyznał wiceszef MON.