Przejdź do treści

Senatorowie USA: Będziemy bronić wszystkich państw NATO

Źródło: Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Przebywająca w Polsce delegacja amerykańskiego Senatu odwiedziła we wtorek 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku (woj. łódzkie). „Ważne jest wysłanie przesłania do Władimira Putina i agresorów rosyjskich, że jesteśmy razem i będziemy bronić wszystkich państw NATO" - podkreśliła senator Jeanne Shaheen.

Wizyta w bazie lotniczej przedstawicieli Senatu Stanów Zjednoczonych: Christophera Coonsa z Komisji Spraw Zagranicznych, Rzecznika Dyscypliny Większości Richarda Durbina oraz senator Jeanne Shaheen z Komisji Obrony związana jest z obecnością wojsk amerykańskich w Polsce, których celem jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

W ubiegłym tygodniu w bazie w Łasku wylądowało kolejnych osiem amerykańskich myśliwców F-15, które wezmą udział w natowskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Wcześniej do Łasku dotarły amerykańskie myśliwce F-16.

Senatorowie we wtorek obejrzeli z bliska myśliwce zaparkowane na płycie lotniska. Rozmawiali z pilotami amerykańskiej armii oraz obejrzeli przelot dwóch maszyn.

ZOBACZ: Nord Stream 2 wstrzymany. Kanclerz Scholz podjął decyzję

Jak podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami senator Shaheen, Amerykanie w tym trudnym dla Europy Wschodniej okresie są w pełni zaangażowani w wypełnianie zobowiązań wynikających z członkostwa w NATO.

- Ważne jest teraz wysłanie przesłania do Władimira Putina i agresorów z Rosji, że jesteśmy razem i będziemy bronić wszystkich państw członkowskich sojuszu. Powinien o tym pamiętać, jeśli myśli o dokonaniu inwazji na Europę Wschodnią" – zaznaczyła szefowa senackiej podkomisji spraw zagranicznych ds. Europy.

Współpraca amerykańskiej i polskiej armii

- Jestem przekonany, że nasze narody są razem. Po to, żeby zagwarantować, że przyszłość będzie stabilna i sojusz NATO się utrzyma. Bardzo istotne jest to przesłanie dla świata, a szczególnie jednego człowieka z Rosji, który nie do końca rozumie, że wierzymy w wolność i w to, że państwa mogą same wybierać swoją przyszłość i nie można ich kontrolować – powiedział Rzecznik Dyscypliny Większości w amerykańskim Senacie.

Podkreślił, że stwarzane przez Rosję zagrożenie dla Ukrainy jest "absolutnie nie do przyjęcia".

- Wiem, co czują teraz państwa bałtyckie i co czuje Polska. Putin i jego agresja stanowi zagrożenie również dla tych krajów. Będziemy razem stać ramię w ramię w sojuszu NATO. Stojące z mną samoloty reprezentują najwyższą technologię i służą temu, by bronić NATO oraz Polski – przekonywał.

ZOBACZ: Ambasador USA: Putin rości sobie prawa do części Polski

Pytany o sankcję, jakie powinny zostać nałożone na Rosję po podpisaniu w poniedziałek przez Putina dekretu o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie - Donieckiej i Ługańskiej, senator Coons wskazał, że prezydent Rosji naruszył tym suwerenność Ukrainy.

- Stany Zjednoczone, nasi partnerzy z UE i NATO powinni bardzo szybko nałożyć poważne, ciężkie sankcje na Rosje, a w szczególności na oligarchów wpierających Władimira Putina. Także na instytucje, które są potrzebne do realizowanej przez niego agresji na Ukrainę (…) Jeśli mamy pozostać silni w przyszłości, musimy doprowadzić do tego, żeby Kreml poniósł poważne konsekwencje – tłumaczył członek senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.

Kolejne kroki Putina

- Jestem jednak zaniepokojony, że jego kolejnym krokiem będzie próba podważenia suwerenności narodu ukraińskiego. Trzeba być przygotowanym na długą walkę – ocenił sentator Coons.

Shaheen zwróciła uwagę, że Putin ma jeszcze możliwość deeskalacji konfliktu, ale – jak mówiła – jeśli tego nie zrobi zostanie pociągnięty do odpowiedzialności przez USA i europejskich sojuszników.

Stacjonujące w bazie w Łasku amerykańskie myśliwce F-15 i F-16 wzmacniają wschodnią flankę NATO w ramach misji NATO Air Policing. Maszyny wspierają Estonię, Litwę i Łotwę, które nie mają samolotów bojowych umożliwiających patrolowanie przestrzeni powietrznej.

Samoloty sił Baltic Air Policing często są podrywane w celu identyfikacji samolotów Federacji Rosyjskiej lecących do lub z Kaliningradu. Według NATO rosyjskie samoloty często zbliżają się do przestrzeni powietrznej NATO nie komunikując się z kontrolą lotów, nie zgłaszając planu lotu lub z wyłączonymi transponderami pozwalającymi na ich lokalizację i identyfikację. Misja BAP podlega regionalnemu wielonarodowemu dowództwu sił powietrznych NATO w niemieckim Uedem. 

PAP

Wiadomości

Kto stoi za informacją o rzekomym otruciu Bashara al-Assada w Rosji?

30 osób ewakuowanych. Pożar kamienicy w centrum Poznania

Kierowca Tesli zastrzelił się tuż przed eksplozją

BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ

Aresztowanie prezydenta Korei Południowej. 50 prokuratorów w akcji

Podpalono kościół św. Marcina i św. Wincentego w Skórzewie

Bez unijnego szczytu. Przez niechęć Tuska do prezydenta Dudy

Niemcy już boją się wywiadu Muska

Odkryto ślady dinozaurów

Rosyjska gospodarka zaczyna się pogrążać

Suski: pan Domański będzie długo zwlekał z wypłatą środków dla PiS

Zmarła najstarsza mistrzyni olimpijska. Miała 103 lata

Tarczyński w Republice: Tusk przygotowuje pełnowymiarową dyktaturę

Kolejny atak nożownika na Mazowszu

Bochenek: polska Prezydencja będzie zdarzeniem wykorzystywanym do kampanii przez rządzących

Reportaż "Zakaz wstępu" Moniki Rutke. Prawda o pomocy powodzianom

Najnowsze

Kto stoi za informacją o rzekomym otruciu Bashara al-Assada w Rosji?

Podpalono kościół św. Marcina i św. Wincentego w Skórzewie

Bez unijnego szczytu. Przez niechęć Tuska do prezydenta Dudy

Niemcy już boją się wywiadu Muska

Odkryto ślady dinozaurów

30 osób ewakuowanych. Pożar kamienicy w centrum Poznania

Kierowca Tesli zastrzelił się tuż przed eksplozją

Aresztowanie prezydenta Korei Południowej. 50 prokuratorów w akcji

BĘDZIEMY AKTUALIZOWAĆ