Senat poparł trzy ustawy z tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego. Teraz ustawy trafią do podpisu prezydenta. Główne założenia nowych przepisów to poprawa dostępu do specjalistów dla wszystkich pacjentów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych bez poprawek głosowało 52 senatorów, jeden był przeciwny, a 25 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nad nowelizacją ustawy o pielęgniarkach i położnych poparło ją 53 senatorów, 24 - było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Z kolei za przyjęciem nowelizacji ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia było 53 senatorów, nikt nie był przeciwny, a 26 - wstrzymało się od głosu.
Ustawy trafią teraz do podpisu prezydenta.
Nowe przepisy wchodzące w skład tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego, i zakładają zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".
Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia.
Zmiany mają pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów. Świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej. Wprowadzony będzie mechanizm finansowania "porady receptowej", ponieważ wiele wizyt odbywa się wyłącznie w celu przedłużenia recepty.
Po zmianach kolejka będzie budowana z osób oczekujących na pierwszą wizytę; premiowani będą ci specjaliści, którzy po szybkiej diagnozie i ustawieniu leczenia przekażą pacjenta pod opiekę lekarza POZ.
Zmienić ma się także rola NFZ, który będzie pełnił "rolę płatnika, a nie kreatora polityki zdrowotnej". Wiąże się to m.in. ze zmianami w sposobie kontraktowania, długości zawieranych umów.
Wzmocniona ma zostać rola konsultantów krajowych, m.in. poprzez większą współpracę z konsultantami wojewódzkimi. Będą oni także zobowiązani do upubliczniania źródeł swoich dochodów, co ma zapobiec sytuacjom, w których dochodzi do konfliktu interesów.
W myśl nowych regulacji od 2016 r. część pielęgniarek m.in. te z tytułem magistra pielęgniarstwa zyskają prawo do samodzielnego ordynowania niektórych leków oraz kierowania na określone badania diagnostyczne.
CZYTAJ TAKŻE:
Sejm uchwalił ustawy z tzw. pakietu kolejkowego