Sejm wybiera nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. "Gość Niedzielny" krytycznie o kandydaturze Bodnara
– Miejmy nadzieję, że przynajmniej część posłów w porę zorientuje się, że Bodnar nadaje się co najwyżej na rzecznika ruchu LGBT. Do reprezentowania wszystkich obywateli to trochę za mało – komentuje kandydaturę wiceprezesa Fundacji Helsińskiej publicysta "Gościa Niedzielnego" Szymon Babuchowski.
Jak podkreśla publicysta, lista powodów, które wskazują, że dr Adam Bodnar nie jest odpowiednik kandydatem jest długa. Babuchowski wymienia m.in. listę organizacji, które wspierają Bodnara oraz sprawy w jakie angażuje się on w Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Babuchowski krytykuje kandydata na RPO m.in. za działania w ramach których z Fundacją Helsińską "próbuje on przeszczepić na polski grunt scenariusze obciążające cały Kościół winą za przypadki pedofilii". Publicysta wskazuje też zaangażowanie się Bodnara w działania w sprawach takich jak skarga Alicji Tysiąc oraz skarga dotycząca zakazu przeprowadzenia Parady Równości.
Bodnar jest prawnikiem i działaczem społecznym. Od roku 2004 roku współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, a obecnie jest jej wiceprezesem. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie w 2000 r. studia LL.M. (prawo konstytucyjne porównawcze) na Central European University w Budapeszcie. Kandydat popierany jest przez PO i SLD, ale także przez kilkadziesiąt organizacji pozarządowych.
Wśród organizacji, które popierają kandydaturę Bodnara są m.in. Fundacja Trans-Fuzja, Stowarzyszenie Lambda, Fundacja Inna Przestrzeń i Fundacja Klamra. Pełna lista organizacji popierających kandydaturę Bodnara na stronie Nasz Rzecznik.
Kontrkandydatką Bodnara jest wskazana przez Prawo i Sprawiedliwość Zofia Romaszewska. Ogłaszający kandydaturę Romaszewskiej szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak, podkreślił, że jest ona nie tylko legendą Solidarności, ale również legendą niezależnych ruchów związkowych, obywatelskich w czasach zarówno PRL-u i później, po 1989 roku, a co za tym idzie gwarantem wrażliwości na ludzką krzywdę i wykluczenie.
Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich przegłosuje Sejm, za zgodą Senatu, 21 lipca. Kadencja obecnej RPO prof. Ireny Lipowicz upływa w drugiej połowie tego miesiąca.