Prezydent Andrzej Duda ma na podpisanie i jej ogłoszenie 21 dni.
W ciągu 21 dni prezydent może także, przed podpisaniem ustawy, zadecydować o jej niepodpisaniu bądź skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.
Ostatecznym tekstem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym decyzją #Sejm.u zajmie się teraz prezydent pic.twitter.com/y84Xn0Hg9w
— SejmRP (@KancelariaSejmu) 22 lipca 2016
Poprawki Senatu
Senat zgłosił wczoraj 27 poprawek do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Poprawki dotyczyły m.in. tego, by prezydent nie mógł wnioskować o rozpatrzenie sprawy w Trybunale, poza kolejnością wpływu i tego, że jeśli sąd dyscyplinarny orzekł o usunięciu sędziego z TK, odbywało się bez zgody prezydenta. Poza tym senackie poprawki zakładają opublikowanie wyroków sprzed 20 lipca, z wyjątkiem tych, które są aktami normatywnymi i straciły swoją moc, a także, że zasada kolejności wpływu nie będzie dotyczyła spraw o zgodność z konstytucją celów lub działalności partii politycznych.
Nowa ustawa o TK
Ustawa, oparta na propozycjach Prawa i Sprawiedliwości, została uchwalona przez Sejm 7 lipca. Zgodnie z nową ustawą pełny skład Trybunału Konstytucyjnego to minimum 11 sędziów, którzy rozpatrywaliby sprawy o szczególnej zawiłości. Z kolei pozostałe składy orzekające to 5 i 3 sędziów. Dodatkowo umieszczono również zapis o możliwości zgłoszenia sprzeciwu od wyroku przez czterech sędziów. Wówczas taka sprawa byłaby odraczana na maksymalnie pół roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Burzliwa debata w Sejmie o Trybunale Konstytucyjnym
Sejmowa awantura o "środkowy palec": Znów go pokazuje! Jeszcze do buzi go wkłada!