Sarna albinoska w Nadleśnictwie Giżycko. Takie osobniki rodzą się raz na kilka lat
Na terenie Nadleśnictwa Giżycko Janowi Olchówce - członkowi Polskiego Związku Fotografów Przyrody udało się sfotografować niezwykły okaz sarny albinoski. Mimo, że saren na tym terenie jest około 2 tys. to albinosy zdarzają się tu bardzo rzadko.
O pojawieniu się rzadkiego okazu fotografa poinformował miejscowy nadleśniczy.
Albinizm jest bardzo rzadką cechą występującą wśród wszystkich gatunków kręgowców. Objawia się charakterystycznymi zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy tęczówek oczu, które przybierają kolor biały.
Wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli.
Albinizmem wśród zwierząt zajmował się już słynny biolog Karol Linneusz (XVIII wiek). Zaobserwowano wówczas, że bielactwo może być cechą dziedziczną, której przyczyn powstawania w XVIII wieku dokładnie nie rozumiano. Dziś wiadomo, że dziedziczenie albinizmu jest uwarunkowane przez jedną parę genów odpowiedzialnych za niewytwarzanie tyrozynazy, enzymu będącego katalizatorem podczas procesu powstawania melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za ciemne ubarwienie.
fot. Jan Olchówka