Przejdź do treści
16:41 Watykan: papież Leon XIV potwierdził zamiar udania się do Turcji, aby wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii chrześcijaństwa
16:05 Komisja Europejska: wszczęto postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z niepełnym wdrożeniem unijnych przepisów dotyczących składowania odpadów
15:31 CBOS: 48 proc. badanych deklaruje się jako przeciwnicy rządu; 32 proc. określa się jako jego zwolennicy; 59 proc. badanych nie jest zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk
15:28 Londyn: premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i kanclerz Niemiec Friedrich Merz podpisali traktat Kensington, dotyczący obronności i polityki migracyjnej
15:11 Sanepid: ze względu na prądy wsteczne, wysokie fale oraz silny wiatr organizatorzy na kilkunastu kąpieliskach wywiesili czerwone flagi
14:20 Podlaskie: Rozpoczął się ponowny proces o brutalne zabójstwo w Sejnach z 2017 roku
14:04 Greckie media: Zatrzymano i doprowadzono do prokuratury podejrzanych o zabójstwo polskiego profesora
13:32 IMGW: czwartek i piątek pochmurne, z burzami i przelotnym deszczem
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Sakiewicz: jedynym naszym marzeniem było marzenie o wolności. Trochę wcześniej skończyło nam się dzieciństwo

Źródło: IPN

Portal TV Republika zapytał byłych opozycjonistów Adama Borowskiego i Andrzeja Gwiazdę oraz redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza o wydarzenia z Grudnia 70\' oraz Stanu Wojennego z 1981 r.

- Trochę wcześniej skończyło nam się dzieciństwo, trzeba było zajmować się innymi rzeczami. Zakładaliśmy organizacje konspiracyjne. Jedynym naszym marzeniem było marzenie o wolności. Nie do zniesienia było powszechne kłamstwo, głupota, miałkość tych komunistycznych towarzyszy partyjnych. Wielu moich kolegów było aresztowanych lub bitych w okresie stanu wojennego - wspomina redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz. 

Dobrze pamięta okres stanu wojennego, natomiast w przypadku Grudnia 70' słyszał relacje rodzinne i znajomych o strzelaniu do robotników i użyciu broni wobec własnych obywateli. 

Zapytany przez portal TV Republika jakie przesłanie płynie z tamtych tragicznych wydarzeń odpowiedział:

- Wolność nie ma ceny. Trzeba walczyć zawsze gdy jest się człowiekiem i Polakiem. Ważne aby być sobą bo własne poglądy i wiara są najważniejsze. 

Opozycjonista Adam Borowski spodziewał się ataku ze strony komunistów w grudniu 1981 r., ale miał wrażenie, że odbędzie się to w sposób bardziej legislacyjny niż zbrojny. Wydawało mu się, że Sejm przegłosuje ustawy, które radykalnie zmniejszą możliwość demonstracji albo w jeszcze inny sposób uderzą w "Solidarność". Wprowadzenie stanu wojennego, godzina policyjna, internowanie i wywiezienie wielu osób było dla niego szokiem. 

- Stan wojenny zatrzymał nas w drodze do przemian i do demokracji. Generał próbował pozorować pewne reformy. Najgorsze, że użył przemocy. Straciliśmy 10 lat przez te wydarzenia. Mnóstwo osób ucierpiało - skomentował grudzień 1981 r.

Usunięto obraz.

- Jeśli chodzi o Grudzień 70' to w Warszawie nie było protestów. Odcięto łączność stolicy z wybrzeżem, gdzie strzelano do robotników. Można było dowiedzieć się o tym tylko z Radia Wolna Europa - zapamiętał z tamtych czasów opozycjonista.  

Również Jemu portalu TV Republika zadał pytanie o przestrogi czy przesłanie dla następnych pokoleń, które płyną z tych wydarzeń.

- Demokracja jest słabym tworem, ale jedynym możliwym. Społeczeństwo musi mieć możliwość wyrażenia zgody na pewne działania władzy. Ludzie muszą mieć wpływ na realną zmianę. Tak aby nie trzeba było wychodzić na ulice i ponosić ofiar. Nie wolno rządzić autorytarnie - wytłumaczył. 

Z kolei Andrzej Gwiazda mówił, że w Grudniu 70 strajki zaczęły się od żądań podwyżek. Była bardzo trudna sytuacja materialna robotników. Strajkujący chcieli rozmawiać z władzą, ale komuniści aresztowali wysłanników strajków, którzy poszli na rozmowy z nimi. Robotnicy ruszyli na gmachy władz komunistycznych aby uwolnić własnych reprezentantów. 

- Wyrzucono czerwoną szmatę komunistyczną i na jej miejsce powieszono flagę biało-czerwoną. To chyba najpiękniejsze z wydarzeń z tamtych dni - zrelacjonował w rozmowie z portalem TV Republika. 

Według niego stan wojenny był całkowitym zaskoczeniem. Nie miał nigdy dobrego zdania o tamtych przedstawicielach komunistycznych, ale nie spodziewał się tak drastycznych wydarzeń. 

Opozycjonista uważa, że lekcją na przyszłość z tych traumatycznych wydarzeń jest wyczulenie na manipulację. Trzeba dążyć do prawdy i ją podkreślać, a szybko wykrywać i unieszkodliwiać manipulację, która jest groźna zarówno dziś jak i kiedyś. 

TV Republika

Wiadomości

Leon XIV: niech powrót do korzeni wiary pozwoli nam doświadczyć daru pocieszenia Boga

Nowy selekcjoner, nowe porządki. Urban po pierwszej konferencji

Magda Stępień o traumie po śmierci synka: "Wolałabym umrzeć, niż znów prosić ludzi o pomoc"

NASZ NEWS: Instytut Pileckiego zmienia rzecznika. Mamy potwierdzenie po aferze ze Sznepfem

Nowy CBOS. Coraz więcej Polaków przeciwko rządowi Donalda Tuska

Polska mówi NIE polityce imigracyjnej UE i ekipie Tuska

SDP stanęło w obronie wolności słowa i wypowiedzi dla biskupów

Ruchniewicz się przestraszył? Usunięto skandaliczne wpisy o Obławie Augustowskiej!

Tusk dodał nowy wpis. Problem w tym, że... nikt nie wie, o co mu chodzi. KOMENTARZE

Koc: Polacy pokazali Tuskowi czerwoną kartkę

HIT DNIA

HIT! Wałęsa z "radą" dla Tuska. Dotyczy ona jednego z koalicjantów. "Szkodnik"

Błaszczak wprost: propozycja budżetu UE jest fatalna!

Sprawa śmierci 30-latki z 2021 roku. Dziś zapadły wyroki

Zmarł 19-letni kolarz po upadku w trakcie wyścigu Giro della Valle d'Aosta

Burza w sieci: Ruchniewicz musi być natychmiast zdymisjonowany ze stanowiska szefa Instytutu Pileckiego

Najnowsze

Leon XIV: niech powrót do korzeni wiary pozwoli nam doświadczyć daru pocieszenia Boga

Nowy CBOS. Coraz więcej Polaków przeciwko rządowi Donalda Tuska

Polska mówi NIE polityce imigracyjnej UE i ekipie Tuska

SDP stanęło w obronie wolności słowa i wypowiedzi dla biskupów

Ruchniewicz się przestraszył? Usunięto skandaliczne wpisy o Obławie Augustowskiej!

Nowy selekcjoner, nowe porządki. Urban po pierwszej konferencji

Magda Stępień o traumie po śmierci synka: "Wolałabym umrzeć, niż znów prosić ludzi o pomoc"

NASZ NEWS: Instytut Pileckiego zmienia rzecznika. Mamy potwierdzenie po aferze ze Sznepfem