Sąd odrzucił zażalenie dziennikarki Hanny Dobrowolskiej na działania policji podczas protestów w siedzibie PKW. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wystosowało oświadczenie, w którym wyraża zdziwienie orzeczeniem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.
20 listopada późnym wieczorem policja wyprowadziła z siedziby Państwowej Komisji Wyborczej osoby, które w proteście przeciw nieprawidłowościom przy liczeniu głosów zajęły salę konferencyjną PKW. Zatrzymanych zostało 12 osób, a wśród nich dziennikarz Telewizji Republika Jan Pawlicki, fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej Tomasz Gzell i dwóch innych przedstawicieli mediów niezależnych. CZYTAJ WIĘCEJ...
Jan Pawlicki i Tomasz Gzell zostali później uniewinnieni przez sąd, który stwierdził, że podczas relacjonowania wydarzeń w PKW nie naruszyli miru Komisji. CZYTAJ WIĘCEJ...
Dziennikarz Telewizji Republika złożył zażalenie na metody zastosowane przez funkcjonariuszy policji. Sąd przychylił się do wniosku Pawlickiego i sprawę do prokuratury. Ta zbada, czy policjanci popełnili przestępstwo. CZYTAJ WIĘCEJ...
Sąd: Dobrowolska nie pełniła w PKW funkcji dziennikarza. SDP oburzone
Wśród zatrzymanych w PKW była też redaktor naczelna portalu solidarni2010.pl Hanna Dobrowolska. Sąd nie zajął się złożonym przez nią zażaleniem, uznając, że "nie pełniła funkcji dziennikarza, relacjonując wydarzenia w PKW 20 listopada 2014r., a jedynie reprezentowała portal Stowarzyszenia Solidarni2010".
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wystąpiło w obronie dziennikarki.
W oświadczeniu przesłanym do mediów czytamy:
Protestujemy przeciwko dzieleniu przez sąd dziennikarzy na lepszych i gorszych - oświadczenie CMWP SDP
CMWP SDP wyraża zdziwienie orzeczeniem Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieścia z dn. 8 stycznia br., który oddalił zażalenie dziennikarki Hanny Dobrowolskiej na działania policji podczas protestów w siedzibie PKW w nocy 20/21 listopada 2014.
Niezrozumiałe jest to zwłaszcza wobec tego, że równocześnie ten sam sąd uznał zażalenie w tej samej sprawie złożone przez red. Jana Pawlickiego z TV Republika. Przypadki red. Dobrowolskiej i red. Pawlickiego są tożsame, gdyż obydwoje pełnili swoje obowiązki dziennikarskie, bezpośrednio relacjonując wydarzenia w PKW. Redaktor Dobrowolska w sposób ewidentny wykonywała obowiązki dziennikarskie na zlecenie redakcji portalu internetowego, którym zresztą kieruje.
Wobec powyższego protestujemy przeciwko dzieleniu dziennikarzy na lepszych i gorszych.
Równocześnie zapowiadamy dalsze działania ze strony CMWP SDP związane z ww. sprawą i interwencję u Rzecznika Praw Obywatelskich.